Pokud byste hráli bingo pro technologické markeťáky, během pár minut proslovu generálního ředitele Microsoftu Satyi Nadelly byste si zaškrtli úplně všechno, od cloudu, edge computingu a komplexních platforem až po rozšířenou realitu a digitální dvojníky. Nedalo se to téměř vydržet.

Úvodní přednáška vývojářské konference Microsoft Build 2021, jež končí ve čtvrtek, měla daleko k proslovům Steva Jobse nebo Tima Cooka. V počtu představených novinek pro spotřebitele daleko zaostala i za Sundarem Pichaiem, šéfem Googlu. Pozornost uživatelů se zaměřila jen na minutový segment o Windows. A ten místo reakce na zrušený vývoj Windows 10X přinesl jen vágní slib „jedné z největších proměn“ Windows za posledních deset let.

Satya Nadella se pochlubil tím, že Windows 10 mají už 1,3 miliardy uživatelů. Protože část proslovu o budoucnosti Windows nebyla dlouhá, nabízíme ji s kompletním překladem:

„Napříč všemi příležitostmi, které jsem dnes zdůraznil, jsou Windows naprostý základ. Nikdy nebyly důležitější. Windows 10 používá více než 1,3 miliardy uživatelů k práci, učení, komunikaci a hraní. A všechno to začíná s Windows jako strojem pro vývoj.

Windows nabízí všechny vývojářské nástroje a nástroje pro spolupráci v jednom prostředí. Nechává vás vybrat hardware, jaký chcete, funguje s prostředím Linux a Windows v jednom a má moderní příkazovou řádku.

A brzy s vámi budeme sdílet jednu z nejvýznamnějších aktualizací Windows za poslední dekádu, abychom zpřístupnili vývojářům a tvůrcům větší ekonomické příležitosti. Už ji používám několik měsíců a jsem z nové generace Windows neuvěřitelně nadšený.“

Během přednatočeného proslovu (oficiální přepis v angličtině ve formátu PDF) k účastníkům virtuální konference Microsoft Build ale Nadella nezmínil žádné detaily. Rich Woods ze serveru XDA-Developers na Twitteru uvádí, že Microsoft novinky věnované Windows a spotřebitelům představí na velké samostatné akci v červnu.

Z dalšího dění na konferenci je ale zřejmé, že se Microsoft pod tlakem Applu bude dál snažit dostat Windows v co nejlepší podobě na platformu ARM, která je pro Microsoft i výrobce počítačů zatím okrajová.

První konkrétní známkou zlepšení je představení nové vývojářské sady, která zahrnuje prototyp počítače s čipem od Qualcommu. Tento podnik zároveň oficiálně představil nový čip Snapdragon 7c pro méně výkonné počítače. To je ale jeden z problémů Windows využívajících platformu ARM: závislost na Qualcommu a snaha ušetřit místo toho, aby na trh šla zařízení, která změní status quo jako v případě čipu M1 od Applu.

Microsoft také poddajně plánuje velké změny ve svém obchodě Microsoft Store. Hodlá ho otevřít různým typům aplikací, nikoliv pouze „moderním aplikacím Windows“ ve formátu MSIX. Umožní jim k aktualizaci aplikací využívat vlastní infrastrukturu, takže nebudou závislí při vydávání aktualizací na Microsoftu.

Zásadní změnou, zejména s ohledem na probíhající soud Epicu a Applu, má být změna pravidel pro platby v aplikacích. Microsoft už oznámil, že od srpna sníží poplatek za platby přes Microsoft Store ze 30 na 12 procent, uvolnění prostoru pro jiné zpracovatele plateb by znamenalo téměř revoluci v distribuci aplikací pro Windows.

Přímo na Buildu pak Microsoft představil novinky, které chystá do aplikace Teams. V podstatě chce vkládat Teamsy do aplikací jako komunikační páteř firem. O něco podobného se Microsoft snažil se Skypem a systémem Sharepoint. Teams ale díky pandemii nabraly správný směr a uživatelé se naučili tento způsob spolupráce používat.

Firmy a uživatelé budou moci také upravovat vzhled aplikace, aby například odrážel firemní kulturu nebo téma projektu, na kterém tým spolupracuje. Výraznou novinkou je rovněž oficiální uvolnění aplikace „Teams s přáteli a rodinou“

Nakonec Microsoft vydal také testovací variantu další verze prohlížeče Edge s číselným označením 91. Ta má přinést funkce Uspané záložky a Zrychlený start, které mají zajistit zejména na slabších počítačích svižnější chod aplikace ve srovnání s dominantním prohlížečem Chrome od Googlu.