Původní model 8110 patří rozhodně k těm zapamatovatelnějším kouskům, jaké kdy Nokia vytvořila. Přestože od jeho uvedení uplynulo více než dvacet let, řada tehdejších uživatelů na něj stále vzpomíná. O jeho slávu se zasloužil mimo jiné i film The Matrix, kde Nokia 8110 tvořila jednu z bran mezi virtuálním a reálným světem.

Šlo také o první telefon s vysouvacím "flipem", který v zavřeném stavu sloužil jako kryt klávesnice. Verze pro rok 2018 se od původního modelu liší v mnoha ohledech. Zbavila se například viditelné antény, a naopak přidala podporu sítí 4G. S původním modelem má ve výsledku společný jenom povšechný tvar a samozřejmě název.

Ani výrobce není stejný. Telefony Nokia vyrábí po divoké epizodě s Microsoftem finský startup HMD Global v továrnách Foxconnu. 

 

Test: Banánový telefon z Matrixu je zpátky jako lék na zahlcení mozku stovkami notifikací

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

 

Fyzický vzhled a zpracování

Nokia 8110 4G je levný telefon (stojí těsně pod dva tisíce včetně DPH) a je to na něm poznat, jenom co ho vezmete do ruky. Je vyrobený z obyčejného plastu a v podstatě jediné, co je na něm vizuálně pozoruhodné, je mírně prohnutý tvar. Chcete-li něco exotičtějšího, můžete si "banán", jak se původnímu modelu také říkalo, koupit i v odpovídající zářivě žluté barvě. Já jsem dal přednost konzervativní černé. Měří 133×50×18 mm (tělo je 15 mm silné, další tři milimetry přidá prohnutí), a je tedy velikostí srovnatelný se současnými smartphony. Horní polovinu zabírá malý displej o rozlišení 240×320 bodů. Spodní patří odsunutelnému krytu a klávesnici pod ním.

Klávesnice je klasická, numerická. Má dvě kontextová tlačítka, tlačítka pro příjem a ukončení hovoru a čtyřsměrové tlačítko pro pohyb "kurzoru" se středovým tlačítkem pro potvrzení. Funkčních tlačítek je na výběr celá řada, bohužel jejich použití není napříč aplikacemi a systémem jednotné. Každá aplikace má svou logiku ovládání a v řadě případů zůstanou některá tlačítka nevyužita.

 

 

Klávesnice je plochá, tlačítka nevystupují z podkladu, což znesnadňuje ovládání poslepu. Tlačítka jsou ovšem podsvícená, což se hodí při práci v noci. Jsou ale na stisk příjemnější než u loňského retro modelu 3310.

Na horní straně telefonu je klasický 3,5mm jack pro připojení sluchátek a mikrofonu a dnes již také klasický, ale zároveň zastaralý MicroUSB konektor pro nabíjení. Na pravé straně je nenápadné tlačítko pro vypnutí a zapnutí. Zadní strana nabízí malou čočku fotoaparátu, LEDku jeho blesku a otvory reproduktoru.

Pod zadním krytem najdete baterii (tu je nutné před prvním spuštěním telefonu vložit dovnitř), slot na SIM karty (testovaný model je dual SIM pro MicroSIM a NanoSIM) a také slot na MicroSD kartu. Telefon pojme až 64GB kartu, ale upřímně mi není jasné, co by na ni měl uživatel ukládat. Fotografie a videa to jistě nebudou vzhledem ke kvalitám fotoaparátu.

V balení kromě samotného telefonu najdete MicroUSB 550 mA nabíječku a sluchátka s mikrofonem, která můžete bez rozbalení rovnou zahodit. Jejich zvuk je stejně příšerný jako jejich vzhled a ergonomie.

Funkce a aplikace

Telefon je postaven na operačním systému KaiOS, který je pohrobkem projektu Firefox OS. Jeho základní výhodou je čisté, jednoduché a přehledné uživatelské rozhraní, v němž nabízí funkce důležité pro nenáročné uživatele. Nelze jej nicméně doporučit uživatelům hůře vidícím, protože některé prvky rozhraní jsou velmi malé a není možno nijak nastavit větší písmo.

Telefon nabízí sadu aplikací, z nichž některé jsou očekávatelné a jiné překvapivé. a protože jich není tak mnoho a zároveň jde o první setkání s novým systémem, můžeme popsat všechny, jednu po druhé.

Seznam hovorů – není ničím překvapivý; 
Kontakty – ty lze naimportovat z Gmailu nebo Outlook.com. Tím výčet služeb končí. Vypadá to navíc, že jde skutečně o jednorázový import, ne o průběžnou synchronizaci. Ještě je možné kontakty importovat ze souboru na MicroSD kartě, ale nepodařilo se mi zjistit, jaký formát dat telefon podporuje;
App Store – to vypadá slibně, ale jenom na první pokus. Store nabízí šest her, předpověď počasí a klienta pro Twitter. V budoucnosti se má objevit také Facebook a WhatsApp, což asi najde větší odezvu;
Messages – čtení a psaní SMS;
Camera – aplikace pro fotografování a natáčení videa;
Snake – jeden z hlavních prodejních taháků, má se jednat o legendární hru z klasických Nokií. V praxi jde ale o něco úplně jiného, hra má podivné ovládání, jinou logiku, a navíc na displeji vypadá rozmazaně, což je při rozlišení 240×320 bodů naprosto nepochopitelné;
YouTube – ano, i na tomto telefonu si můžete přehrávat videa z YouTube. Nejedná se ovšem o aplikaci, jenom o odkaz na mobilní webovou verzi YouTube;
Assistant – hlasový Google Asistent. Funguje, ale jeho použitelnosti by výrazně prospělo, kdyby nebylo nutné ho pokaždé spouštět komplikovaně přes menu, ale šlo nastavit nějakou zkrácenou volbu. Nepodařilo se mi také přijít na to, jak asistentovi vnutit svůj Google účet. Lze tedy pokládat jenom obecné dotazy, na ovládání personalizovaných funkcí zapomeňte;
Music – jednoduchý, ale zcela postačující přehrávač hudby. Asi jediné využití pro MicroSD kartu, pokud vám nestačí 2 GB vestavěné paměti. Má klasické funkce a pro použití vyhovuje, jediným problémem je, že si neporadí s diakritikou v metadatech názvů písniček; 
Gallery – prohlížeč obrázků, zejména tedy pořízených fotek;
FM Radio – vyžaduje zasunutá sluchátka jako anténu. Poněkud překvapivě neobsahuje podporu RDS, takže nalezené stanice si musíte přejmenovat sami;
Browser – internetový prohlížeč, ve kterém si můžete prohlížet stránky, jejichž autoři ještě počítají s tak malým rozlišením;
E-mail – poštovní klient, který počítá s protokoly IMAP+SMTP, POP3+SMTP a ActiveSync;
Clock – alarm, minutka a stopky;
Video – přehrávač (místního) videa;
Google – otevře v prohlížeči Google;
Maps – překvapivě funkční a použitelné Google Maps. Nemají turn-by-turn navigaci, ale jinak je tam vyhledávání trasy i lokací, pohyb po mapě se zoomem… Hlavní omezení je velikost displeje, ale praktická využitelnost je velká. Nevýhodou je, že mapy fungují pouze on-line;
Calendar – velmi základní kalendář, podporující kromě lokálního úložiště ještě synchronizaci se službami Google Calendar, Yahoo Calendar a protokol CalDAV;
Settings – nastavení telefonu. V tomto menu se skrývá i důležitá funkce sdílení připojení k internetu přes USB nebo pomocí Wi-Fi hotspotu, který ze sebe telefon umí udělat;
Note – poznámkovník. Nevýhodou je, že poznámky nelze z telefonu nijak exportovat ani do něj importovat;
Recorder – hlasový záznamník. Bohužel neumožňuje zaznamenávat telefonní hovory;
Unit Convertor – převody jednotek, podle mého názoru zbytečnost, když je v telefonu Google Asistent;
Danger Dash, Castle of Magic, Nitro Street Run – demoverze jakýchsi her.

V menu můžete měnit pořadí položek, ale nelze je skrýt ani vestavěné aplikace odinstalovat. Na hlavní obrazovce telefonu je možnost zobrazit "shortcuts", devět hlavních funkcí, ty ale není možné měnit vůbec. Například takovou svítilnu (LED blesk fotoaparátu) ale ani jinak zapnout nelze.

Funkce aplikací je obecně základní, ale dostačující. Nevýhodou je však malá nabídka aplikací. Ačkoliv se telefon na obalu chlubí logem Facebooku, klient pro nejpoužívanější sociální síť u nás není dostupný. KaiOS má jakési rozhraní pro vývojáře, ale zájem o něj se limitně blíží nule, což zhruba odpovídá tržnímu podílu platformy.

Fotoaparát a kamera

Vestavěná kamera je hrozná. Při ceně pod dva tisíce jistě nelze čekat zázraky, ale vestavěný fotoaparát je prakticky nepoužitelný. Má rozlišení 1200×1600 bodů (je orientovaný na výšku) a obraz z něj je plochý a zrnitý. Při profesionálním nasvícení se kolegům v redakci HN povedlo udělat i použitelný portrét, i ten ale při bližším pohledu vykazuje celý soubor vad a nedostatků způsobených kombinací nekvalitní optiky a snímacího čipu. Video je ještě horší. Maximální podporované rozlišení je 480×720 bodů a 10–13 fps, což vpravdě není mnoho.

Retro telefon Nokia 8110 v redakci Hospodářských novin a Aktuálně.cz

Celkové hodnocení

Nokia 8110 4G je pokusem výrobce vytřískat z kdysi slavné značky maximum. Ikonický telefon by si zasloužil trochu více péče. Těžko říct, komu je vlastně telefon určen. Pokud někdo chce tlačítkový telefon, může jej – se stejnými parametry a funkcemi – pořídit výrazně levněji, za pár stokorun. V cenové kategorii kolem dvou tisíc se dají koupit i nové smartphony – ty nejlevnější mají více funkcí, ale v praxi mohou být pomalejší a více k ničemu než testovaná Nokia.

Protože 8110 4G není smartphone, nabízí slušnou výdrž baterie. Výrobce uvádí až 25 dní ve standby režimu. Telefon se může hodit jako záložní nebo náhradní telefon pro výpravy do míst, kam smartphone majitel brát nechce, protože se bojí poškození nebo požaduje velkou výdrž baterie. Může také posloužit místo 4G modemu pro připojení k internetu na cestách, což je asi jeho nejlepší funkce. Jinak přináší hlavně nostalgické vzpomínky, ale s těmi se Nokia daleko nedostane.

Test: Banánový telefon z Matrixu je zpátky jako lék na zahlcení mozku stovkami notifikací