Poslední měsíc není pro Huawei příliš příjemný. Čínský telekomunikační obr se stal terčem útoků ze stran bezpečnostních služeb hned několika zemí včetně České republiky. Médii zesilovaná kritika a varování před bezpečnostními riziky vykazují prvky obchodní války. Na pozadí je ale mnohem důležitější otázka – nakolik je Huawei hrozbou pro každodenní i tu kritickou komunikaci.
Odpověď není úplně jednoduchá a zaslouží si podrobné vysvětlení, které vyžaduje začít od počátku existence společnosti Huawei, jež se západním médiím ráda prezentuje jako moderní a nezávislá firma, která chce pouze rozvíjet inovace v oblasti technologií a vydělávat peníze.
Zrození a současnost Huaweie
V osmdesátých letech se čínská vláda rozhodla modernizovat své v té době zoufale zastaralé telekomunikace. A tak Ren Zhengfei, zástupce velitele ženijních jednotek čínské armády, v roce 1987 založil společnost Huawei. Podle hongkongského váženého časopisu Far Eastern Economic Review na to dostal od státní banky půjčku 5,8 milionu dolarů, i když to dnes společnost popírá.
Svou existenci začal Huawei tím, že prodával dovážené pobočkové ústředny. Zároveň dovážené ústředny prostřednictvím reverzního inženýrství zkoumal, aby během několika let začal vyrábět vlastní kopie. V devadesátých letech je Ren Zhengfei prodal svému bývalému zaměstnavateli, čínské Lidové osvobozenecké armádě, a vláda v Pekingu přijala politiku podpory vlastních výrobců v telekomunikacích místo závislosti na zahraničních dodavatelích. Jde mimochodem o podobné rozhodnutí, jaké prosazuje americká exekutiva nyní, když blokuje vstup Huaweie na trhy v USA.
Dnes je Huawei i bez prodejů do USA jeden z největších výrobců telekomunikační techniky na světě. Je po Samsungu druhým největším výrobcem smartphonů na světě (třetí místo patří Applu; Huawei ho překonal ve druhé polovině letošního roku). A je vůbec největším světovým dodavatelem infrastruktury pro mobilní sítě, letos předstihl společnost Ericsson.
Článek již není odemčený!
Váš známý vám umožnil přečíst si článek zdarma, ale uplynula doba, po kterou je článek odemčený.
Pro neomezený přístup ke všem článkům na našem webu si můžete zakoupit předplatné za 40 Kč.
Co se dočtete dál
- Jsou obavy ze špionážních nástrojů ve vybavení od čínského výrobce Huawei oprávněné, nebo jde jen o obchodní boj USA a Číny a bezpečnostní služby jsou jen zbytečně paranoidní?
- Jak moc se mají bát majitelé telefonů Huawei nebo Xiaomi?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.