Vánoce jsou pro mnoho lidí příležitost k více či méně dobrovolným návštěvám více či méně vzdálených příbuzných. A pokud trpíte diagnózou "dělá s počítačem", mohou vás při této příležitosti méně technicky nadaní příbuzní pořádat o pomoc se svým počítačem.

S trochou trpělivosti je možné odstranit nejen aktuální problémy typu „pořád mi tam vyskakuje nějaké okno“, ale hlavně provést poctivou údržbu, která omezí výskyt problémů na další měsíce dopředu. Pro usnadnění údělu rodinných správců informační techniky nabízíme malý přehled vhodných kroků i elektronický ekvivalent tipů na méně populární, leč nadmíru praktické vánoční dárky.

Aktualizujte 

S příchodem Windows 10, a doufejme, že se staršími verzemi se již nesetkáte, odpadla jedna starost: operační systém se aktualizuje sám a nejde mu v tom žádnými běžnými prostředky zabránit. Vyplatí se ale pro jistotu zkontrolovat, že mechanismus aktualizací funguje, jak má. Zdá se, že Microsoft tento týden konečně uvolnil opravenou říjnovou aktualizaci Windows 10, takže se hodí zkontrolovat její dostupnost a podstoupit proces aktualizace.

Pokud technologicky zaostalejší příbuzenstvo stále ještě používá Windows 7 nebo Windows 8, vězte, že přestože oficiální nabídka upgrade na desítky již skončila, prakticky stále funguje. Je možné si vyrobit instalační disk Windows 10 a nainstalovat a aktivovat systém s použitím klíče Windows 7 nebo Windows 8. Přechod na nový systém může způsobit komplikace, hlavně kvůli odlišnosti některých ovládacích prvků, ale z pohledu bezpečnosti je maximálně žádoucí.

Aktualizace se netýká jenom operačního systému, ale i dalšího softwaru, který mají uživatelé nainstalovaný. Tomu při návštěvě také věnujte pozornost a je-li to možné, nainstalujte nejnovější verze alespoň u těch nerozšířenějších programů, které se mohou snadno stát terčem útočníků. Typicky jde kromě Microsoft Office o různé RAR, přehrávače videa a podobné věci.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Pokuste se též aktualizovat firmware v routerech a podobných zařízeních a také v mobilních telefonech, pokud máte to štěstí, že výrobce pro zařízení nějaký nový firmware vydal.

Upgradujte

Starším počítačům lze vdechnout spoustu energie jednoduchým a levným upgradem některých komponent. I počítač se zastaralým procesorem dokáže stále velmi dobře posloužit nárokům běžných uživatelů, pokud mu pomůžete dostatkem paměti a rychlým SSD úložištěm. Když to dobře dopadne, můžete se mezi svátky k potřebným součástkám dostat do druhého dne nebo rovnou někam vyrazit a chytit třeba i dobrou cenu ve výprodejích.

Dostatek operační paměti je základem svižné práce s počítačem. Starší modely počítačů mohou mít 4 GB RAM nebo i méně. Pro svižnou práci je základem alespoň 8 GB RAM. Čtyřgigový paměťový modul dnes stojí méně než tisíc korun. Musíte ovšem vybrat ten správný, s ohledem na typ počítače nebo notebooku a stávající osazení. Informace o typu základní desky a osazených modulech lze získat i bez fyzického zkoumání vnitřností počítače například pomocí programu CPU-Z. U většiny levných notebooků ale nelze s operační pamětí nic dělat, protože je stejně jako ostatní součástky natvrdo připájená k základní desce.

Rychlejší úložiště v podobě SSD dnes také představuje již nižší investici než v minulosti. S kapacitou 120 GB, která je pro řadu uživatelů postačující, jej dneska seženete za šest stovek, lepší je ale tolik nešetřit, Windows v průběhu aktualizací bobtnají. Půlterový disk se ale dá pořídit za dva tisíce, a to už bude stačit. Navíc se snadněji přenesou data ze stávajícího disku.

Změna chování počítače, která nastane po výměně klasického disku s magnetickými plotnami za SSD, je často velice podstatná. Když nic jiného, výrazně tím zrychlíte start systému i aplikací, zejména na počítačích s nedostatkem RAM. Pro původní disk můžete koupit USB box a udělat z něj externí disk, použitelný třeba pro zálohy. Cena USB boxů začíná už na dvou stovkách. Při výběru si nicméně dejte pozor, aby box podporoval rychlejší rozhraní USB 3.0.

Zálohujte 

Když už byla řeč o zálohách, tak zálohování na přenosný disk je rozhodně lepší než žádné, ale k optimu má daleko. Správná záloha by měla být automatická a pokud možno i off-site, umístěná fyzicky jinde, než kde je počítač, třeba pro případ krádeže nebo požáru.

Řada lidí za zálohu pokládá on-line úložiště typu Google Drive, OneDrive nebo DropBox. Opět platí, že lepší kopie v tomto úložišti než žádná, ale tyto nástroje také neslouží primárně k zálohování a bývají objemově dosti omezené.

Ideálním řešením je specializovaná zálohovací služba. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit Backblaze: za pět dolarů měsíčně (a méně při předplatném na rok či dva dopředu) nabízí neomezenou zálohovací kapacitu pro jeden počítač. Nastavení je jednoduché a Backblaze standardně zálohuje kompletně všechno a udržuje i historii souborů. Ochrání uživatele v případě nechtěného smazání souborů nebo třeba při útoku ransomwaru. (Odkaz na Backblaze obsahuje affiliate link autora textu, přihlášení ke službě je dostupné také přímo na adrese https://secure.backblaze.com.)

Předplatné on-line zálohování může být hezký dárek na poslední chvíli, protože se dá koupit on-line, stačí obdarovanému poslat odkaz, který přijde e-mailem. Není to možná romantické, ale hodnota zachráněných dat je často nevyčíslitelná.

Trváte-li na dárku fyzickém, pro zálohování se hodí rozměrem malá, ale kapacitou velká flashka nebo paměťová karta, kterou v počítači uvidíte jako další disk a na kterou budete zálohovat důležitá data pomocí služby File History (Historie souborů) ve Windows. Ta bude v pravidelných intervalech vytvářet na zadaný disk kopie uživatelských souborů.

V nastavení vypněte zálohování knihoven Videa a Hudba, zabírají zbytečně mnoho místa a zpravidla není nutné je zálohovat. Nastavte, že se má zálohovat tolik verzí, kolik je jenom možné, a že se mají přepisovat dle potřeby. Ochráníte tak uživatele nejenom před případným selháním disku, ale i proti jeho vlastní hlouposti, když si omylem něco smaže a podobně.

Ukliďte

Počítači prospěje úklid, a to jak fyzický, tak logický. Po fyzické stránce nezaškodí počítač zbavit prachu, neboť i v čistotných domácnostech se ho za léta provozu nashromáždí v počítačích hodně. Jsou-li v domácnosti psi nebo kočky, přibude k tomu ještě spousta chlupů a je "vyděláno".

K nápravě v nouzi poslouží vysavač s regulací síly sání, ale lepší je koupit stlačený vzduch ve spreji, kterým prach vyfoukáte i ze špatně dostupných míst. Pokud se počítač přehřívá a vypíná, vyčištění mu možná pomůže. Chlazení a hlučnosti pomůže výměna těch větráků, u kterých je to možné – typicky ve skříních stolních PC, snadné je i vyměnit chladič procesoru, zatímco u grafických karet, které umí pěkně ječet, je to problém. Běžně používaný ventilátor o průměru 80 mm koupíte za cenu kolem stovky, lepší kousky vyjdou na dvoj– až trojnásobek, ale zato bývají podstatně tišší.

Když už jsme u fyzické očisty, některé počítače či notebooky po letech používání vypadají až nechutně, čemuž nenapomáhají zbytky kdysi pěkných samolepek a podobně. Univerzálním čističem pro tyto případy je IPA – isopropylalkohol, isopropanol, prodává se pod různými názvy. Při jeho shánění to chce trochu štěstí – mívají ho ve staromódních drogeriích nebo se dá koupit on-line.

Úklid by se měl týkat i disku počítače. Odinstalujte zbytečné programy (mnohdy předinstalované výrobcem) a vyčistěte disk pomocí nástroje Disk Cleanup (Vyčištění disku, cleanmgr.exe), který je součástí Windows. Spusťte ho jako správce, budete toho moci smazat víc. Může se jednat i o desítky gigabajtů.

Pokud má uživatel dávno neplatnou zkušební verzi jednoho nebo více antivirů, vyplatí se je odinstalovat a spolehnout se na Windows Defender. Bohužel, zbavit se průměrného antiviru je dnes skoro obtížnější než odstranit průměrný malware.

V rámci čištění také zakažte nevyužívané doplňky prohlížeče a programy spouštěné při startu systému. Co se automaticky spouští, najdete v Task Manageru (Správce úloh) na záložce Startup. Větší kontrolu vám nabídne utilita Autoruns, která je součástí balíku Sysinternals přímo od Microsoftu.

Pokud chcete udělat dobrý skutek, můžete nainstalovat a naučit své příbuzné používat také VPN, jak na notebooku, tak na smartphonu, i to odstraní spoustu potenciálních problémů do budoucnosti.

Ovládněte (na dálku)

Nainstalujte uživatelům TeamViewer. Pomocí něj budete moci jejich počítač ovládat na dálku. Pokud se objeví nějaký problém, možná se vám jej podaří vyřešit vzdáleně dříve než zase o Vánocích.