Porazit Apple v oblasti zvuku je teoreticky velmi snadné. Ani iPhony, ani sluchátka v nabídce nejbohatší firmy na světě nepatří k úplné špičce. Přesto nikdo jiný nedokáže tak dobře prodávat ani masově prosadit sluchátka zcela bez drátů navzdory jejich vysoké ceně a komickému vzezření.

Samsung má všechny předpoklady Apple rozdrtit. Už několik let nabízí ke svým telefonům výborná in-ear sluchátka, která mohou konkurovat samostatně prodávaným modelům za tisíc korun, ale klidně i dvojnásobek. První plně bezdrátová sluchátka začal navíc prodávat pár měsíců před Applem a díky akvizici značek Harman Kardon a AKG získal obrovské množství vědomostí a řadu schopných zvukových inženýrů.

Otázkou tedy není, zda jsou nová sluchátka Samsung Buds lepší než AirPods. Otázkou je, zda pro ně Samsung dokáže získat dostat zákazníků. Nakročeno k tomu má slibně.

Sluchátka Samsung Galaxy Buds

Nové jméno pro známý koncept

Samsung Buds při svém představení spolu s Galaxy S10+ vyvolaly pozitivní reakce, na jaké Samsung u plně bezdrátových sluchátek nebyl zvyklý. Hlavním důvodem nebyl ani design, ani slib skvělého zvuku. Fanoušky značky nadchla možnost nabíjet sluchátka položením na záda telefonu. Podobný "halo efekt" chtěl vyvolat už na podzim Huawei, když ukázal možnost proměnit telefon Mate 20 Pro v bezdrátovou nabíječku, svá bezdrátová sluchátka ale nestačil připravit včas.

 

Samsung díky zaváhání konkurence získal body ještě dříve, než si někdo nezávislý mohl zvuk z nových sluchátek poslechnout, a to se počítá. Nová funkce a dlouhá výdrž sluchátek na jedno nabití totiž převážily vše ostatní. To, a existence žlutého barevného provedení sluchátek, jež rozhodně dokáže upoutat na první pohled.

Díky barvám a bezdrátovému nabíjení pouzdra na sluchátka nikdo neměl čas ani komentovat fakt, jak hodně je design sluchátek Samsung Buds podobný loňské verzi "true wireless" špuntů Gear Icon X. Tvar skořepin, které skrývají měniče, akumulátory i potřebnou elektroniku, se téměř nezměnil a stále patří mezi nejpovedenější varianty in-ear sluchátek, ze kterých nevede žádný kabel.

První úspěch Samsung zaznamenal už jen tím, že jsem sluchátka ani po více než týdnu testování neztratil. Samozřejmě že jsem na ně právě kvůli testování dával větší pozor než na jakákoliv jiná sluchátka ve svém životě, ale i při psaní recenze mi seděla pevně v uchu a přitom jsem o nich nevěděl. Nízká hmotnost pod šest gramů to vysvětluje jen zčásti.

Galaxy Buds jsou tak pohodlná sluchátka a tak dobře mi sedí, že jsem je dokonce jednou hledal, aniž mi došlo, že je mám v uchu, jen hudba už dávno dohrála. To, že jsem při poslechu usnul, je přitom jen ošklivá pomluva. Proti konkurenčním modelům Samsung Buds téměř nevykukují z ucha, takže se s nimi dá pohodlně usínat nebo ležet na boku s hlavou na polštáři.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Co se týká vzhledu, bílá verze působí trochu obyčejně, osobně bílá sluchátka nemám nijak v oblibě a kombinace bílého plastu a skoro perleťové trojúhelníkové vložky působí zdobně a popravdě trochu nemužně. Dobrou zprávou je, že alespoň nesvítí, jak jsem se původně obával.

Pouzdro sluchátek je kompaktnější než u Icon X, stále má ale tvar zvětšené pilulky, kterou lze jen s obtížemi otevřít pouze jednou rukou. Apple má v tomto ohledu bod navíc – jeho krabička mi přijde plošší a její vršek se snadno odklopí, podobně jako třeba víčko tic-taců.

V balení jsou vedle samotných sluchátek také tři páry silikonových nástavců do uší a nástavce na "křidélka", která drží sluchátka v uchu. V mých boltcích drží sluchátka ukázkově i bez přídavných "spoilerů", střední velikost nástavců do ucha mi také vyhovuje. Milé je i to, že v balení se sluchátky je napájecí kabel s USB-C konektorem. USB-C kabelů totiž nikdy není dost.

Sluchátka Samsung Galaxy Buds

Zkopírovaná jednoduchost

Galaxy Buds jsou sluchátka vyrobená na míru novým telefonům od Samsungu. Díky tomu se Samsungu povedlo přiblížit jednoduchost používání sluchátek tomu, co dokázal Apple u AirPods. Stačí otevřít krabičku, potvrdit zobrazený dialog, a je to. Telefon a sluchátka se při každém dalším použití k sobě připojí dříve, než je strčíte do ucha.

V aplikaci Galaxy Wear se objeví možnosti nastavení sluchátek a při prvním spuštění také průvodce ovládáním. To ničím moc nepřekvapí, krátké klepnutí zastaví hudbu a opět ji spustí, opakovaná klepnutí lze použít pro přechod mezi skladbami. Přidržení prstu na skořepině přijme hovor nebo spustí hlasového asistenta, popřípadě sníží nebo zvýší hlasitost podle toho, na kterém sluchátku ťuknete. Samsung dokonce netrvá na používání Bixbiho. Tam, kde je dostupný Google Asistent, spustí Google Asistenta, a tam, kde Asistent nefunguje, pracuje s normálním hlasovým vyhledáváním od Googlu, takže lze přes sluchátka mluvit na mobil i česky.

Nechybí ani automatické přerušení přehrávání hudby, když uživatel vyndá obě sluchátka z ucha. Při vyndání jednoho hudba hraje dál. Trochu škoda je, že když si vyndáte a znovu zandáte obě sluchátka do ucha, přehrávání se automaticky neobnoví.

Podržením prstu na sluchátku lze u Galaxy Buds aktivovat i poslech okolních zvuků. Možnost odposlouchávat okolí jsem si oblíbil u ANC sluchátek Panasonic, u Samsung Buds je to úplná nutnost, která je spojená se samotným konceptem plně bezdrátových sluchátek.

Sluchátka Samsung Galaxy Buds

Čistý zvuk, nejlepší jen s Galaxy 

Vím, že spousta lidí si kupuje sluchátka kvůli značce nebo designu, případně (a pro mě pochopitelněji) s primárním ohledem na pohodlí, ale u zařízení pro reprodukci zvuku je pro mě naprosto zásadní jeho kvalita. Samsung v tomto ohledu nezklamal, naopak. Zatímco klasická drátová sluchátka AKG u telefonů řady Galaxy trochu přechválil, u Galaxy Buds je zdrženlivější. Na krabičce je jen malý nápis "Sound by AKG", ale tentokrát se Samsung má čím chlubit, i když se nechce se světem podělit o specifikace měničů uvnitř sluchátek.

Samsung by dokonce mohl odradit zájemce tím, že v popisu podporovaných způsobů přenosu hlasu chybí kodeky AptX nebo AptX HD, které výrazně zvyšují kvalitu zvuku. Místo toho nabízí Samsung standardní kodek SBC pro většinu zařízení. Na iPhonech zvládnou Galaxy Buds také kodek AAC, nejlepší výsledky ale sluchátka nabídnou právě s Galaxy S10 a dalšími telefony od Samsungu díky proprietárnímu kodeku s označením "Scalable Codec".

Jenže bez ohledu na absenci zveřejněných technických parametrů hrají Galaxy Buds výborně, a to i ve spojení s laptopem nebo konkurencí Mate 20 Pro, nejen při připojení ke Galaxy S10. Největším překvapením je přitom "ladění" sluchátek. Samsung se nenechal strhnout trendy důrazem na basy a vsadil na čistý a vyvážený zvuk. Výborné na tom je, že díky in-ear konstrukci sluchátka nabízejí pevné a přesné basy bez zbytečného dunění.

A ještě lepší je, že díky vyváženému základu lze zvuk softwarově upravovat podle preferencí uživatelů bez toho, aby vznikaly paskvily a pazvuky. Samsung v ovládací aplikaci připravil pět nastavení elektronického ekvalizéru + vypnutý přirozený stav. Zvuk bez ekvalizéru a nastavení "čistý" je téměř identický, což je ideální varianta. Zapnutý ekvalizér s nastavením čistého zvuku mírně zlepšuje rozlišení vysokých tónů, které se projeví například u jazzových metliček, většina lidí ale bude rozdíly marně hledat.

Sluchátka Samsung Galaxy Buds

Nejpopulárnější nicméně bude režim s označením dynamický, který nastaví zvukovou křivku do tvaru U a docela vkusně zvýrazní výšky i basy a nabídne skutečně dynamičtější, plnější zvuk. Při poslechu taneční hudby jsem dynamický režim zapínal docela rád. Nastavení "zesílení basů" a "zesílení výšek" dělá to, co slibuje, proti neutrálnímu stavu trochu zesílí slibované a ubere na opačném konci. Výsledný zvuk pak ale v obou případech postrádá energii a vlastně by bylo nejlepší, kdyby Samsung zbytečně nezatěžoval uživatele možností volby, a nabídl jen "čistý režim" aktivní ve výchozím nastavení s možností ručně zapnout dynamický režim.

Díky neutrálnímu ladění měničů jsou sluchátka vhodná pro poslech libovolné hudby, stejně tak pro sledování filmů nebo seriálů, ve spojení s PC jsem ale zaznamenal drobné zpoždění zvuku za obrazem, na Galaxy S10 tento problém nebyl.

Nepraktická svoboda bez drátů

Věc, kvůli které nemám rád AirPods a která mi vadí i u Galaxy Buds, je nepraktická konstrukce v případě, že sluchátko vytáhnete z ucha. U bezdrátových sluchátek spojených kabelem nebo s mostem kolem krku prostě zůstanou kolem krku, v ideálním případě se ještě skořepiny spojí díky integrovanému magnetu. Když si ale vyndáte špunt od Samsungu z ucha, musíte ho žmoulat v dlani nebo strčit do pouzdra, které je potřeba nejprve vylovit z kapsy, batohu neb kabelky. Asi se na to dá zvyknout, ale není to úplně pohotové. Krabička se vejde i do kapsy na hodinky u riflí, ale  dokáže snadno nechtěně vyklouznout například při sedání.

Sluchátka Samsung Galaxy Buds

Reálných výhod plně bezdrátových sluchátek přitom vidím jen málo – vlastně žádnou. Řeči o absolutní svobodě na mě nefungují, sluchátka se silikonovým kabelem kolem krku jsem používal při túrách, při boxu, při hraní ve virtuální realitě, nikde mi nevadila, nepřekážela… Dokonce i argument o možnosti používat jen jedno sluchátko a to druhé dobíjet mi přijde hloupý – hudba je stereo od toho, aby se poslouchala oběma ušima a dobíjení v krabičce je zbytečné, když máte přímo ve sluchátkách 12 hodin energie. Módní diktát je ale neúprosný a většině lidí bude bohatě stačit i těch šest, které vydrží Galaxy Buds samy o sobě. Kdyby ne, tak čtvrt hodiny nabíjení v pouzdru přinese další dvě hodiny hudby, což není nijak zlé – akorát se během toho v letadle stačíte najíst. 

Z praktického pohledu je zajímavé ještě to, že sluchátka není nutné používat jen s Galaxy S10 nebo obecně jen s telefony. Rozumí si s iOS zařízeními i s počítačem nebo chytrými hodinkami, jen je nutné v manuálu najít, jak spustit párování s jinými zařízeními. Souběžně jsem používal Galaxy Buds s telefonem a notebookem, ale chtělo to trochu práce – pracovat se dvěma zároveň aktivními zařízeními Galaxy Buds v testované verzi softwaru neumí, nutné je vždy u jednoho zařízení vypnout na chvíli Bluetooth. To se ale může změnit úpravou firmwaru sluchátek.

Samsung už ukázal, že aktualizace mohou sluchátka ještě vylepšit. Vzorky na testování totiž ještě neměly finální verzi softwaru (tu zatím nemají ani telefony Galaxy S10+), ale první update přinesl naprosto stabilní připojení sluchátek k telefonu i synchronizaci mezi sebou navzájem. Sluchátka bylo možné používat i v jiném patře rodinného domu, než byl telefon, to přitom není obvyklé ani u mnohem větších Bluetooth sluchátek.

Celkově jsou Galaxy Buds zatím nejlepší sluchátka s plně bezdrátovou konstrukcí, která jsem si mohl otestovat. Sennheiser Momentum mají ještě lepší zvuk a na většině telefonů budou znít citelně lépe kvůli absenci AptX u Galaxy Buds, ale stojí dvakrát tolik a chybí jim bezdrátové dobíjení. RHA Tru-Connect jsou draží a mají méně praktický design a nic jiného se kvalitám Galaxy Buds neblíží. Pro zájemce o nové telefony řady Galaxy S10 a S10+ pak Galaxy Buds představují slušnou přidanou hodnotu a zároveň zvyšují šanci, že nová sluchátka získají stejnou popularitu jako třeba Galaxy Watch.