Microsoft začal upozorňovat uživatele Windows 7, že tomuto systému začátkem příštího roku vyprší podpora a po 14. lednu 2020 pro ně nebudou dostupné žádné aktualizace, a to ani bezpečnostní. Nejedná se o žádné překvapení, politika Microsoftu ohledně podpory vydaného softwaru je dopředu definovaná a všeobecně známá. Přesto to vyvolává emoce.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Obecně platí, že operační systémy a některé další programy od Microsoftu jsou pět let od vydání v takzvané mainstreamové fázi podpory. To znamená, že pro ně firma vydává opravy všeho druhu a někdy je i vylepšuje po funkční stránce. V období mezi pěti a deseti lety od vydání je software od Microsoftu v takzvané extended fázi, tedy v rozšířeném období podpory, kdy pro ně vychází jenom bezpečnostní opravy.

 konec podpory Windows 7

Deset let je ve světě softwaru opravdu hodně a takto dlouhá doba podpory je v oboru desktopových operačních systémů neobvyklá. Apple u svého Mac OS žádnou oficiální politiku nezveřejňuje, ale obecně platí, že vydává novou verzi systému každý rok a podporuje tři poslední verze. Reálná doba podpory je tedy zhruba tři roky. Ubuntu, pravděpodobně nejrozšířenější desktopová distribuce Linuxu, je ve speciální LTS (Long-Term Support) verzi podporována pět let od vydání, u běžné verze pak devět měsíců.

Je-li software v mainstreamové fázi, lze jej bez obav používat. Jakmile se dostane do období rozšířené podpory, máte pět let na to, abyste se připravili na upgrade a nevyhnutelný konec. Jakmile skončí rozšířená podpora, už byste daný software neměli nadále používat, nejsou pro něj dostupné ani bezpečnostní aktualizace. Existují velmi specifické výjimky (podporu lze prodloužit placenou smlouvou s Microsoftem, jiná situace je u embedded verzí OS a podobně), ale ty se drtivé většiny uživatelů netýkají.

Smrt Windows Vista a Windows 8

Zatímco konec podpory Windows XP plnil přední stránky novin, plánovaný skon Windows Vista v dubnu 2017 nikoho příliš nevzrušil. Vista nebyla příliš populární, a zatímco Windows XP byly v době svého skonu nainstalovány na pětině počítačů s Windows, Vista měla v lednu 2018 podíl v jednotkách procent. Ani konec mainstreamové podpory Windows 8 v lednu 2018 žádné velké emoce nevzbudil, měly v té době něco přes desetinový podíl, a až v lednu 2023 nadejde jejich čas, patrně umřou v tichém zapomnění jako Vista.

Windows 7 jsou ovšem jiná pohádka a mají tuhý kořínek: vypadá to, že se bude opakovat situace jako u Windows XP a v lednu 2020, až jim skončí veškerá podpora, budou stále obsluhovat přibližně pětinu všech používaných počítačů připojených k internetu a to jsou stovky milionů strojů.

verze windows graf
Graf vývoje podílu různých verzí Windows v čase. Po kliknutí se obrázek zvětší.

Na výše uvedeném grafu, který jsem vytvořil na základě dat společnosti StatCounter, je vidět celosvětový podíl jednotlivých verzí Windows s připojením k internetu za posledních deset let. Konce fází podpory jednotlivých verzí jsou označeny svislými čarami. Z grafu je vidět, že konec podpory uživatele příliš nevzrušuje. Nedochází k žádnému zlomu ani při přechodu z mainstreamové do extended fáze, ani při úplném ukončení podpory. Zlomy v křivkách najdete při uvedení nové verze, ale to je asi tak všechno. Prakticky pak starý software dožívá, dokud neodejde do věčných lovišť celý počítač, na kterém je takový software nainstalovaný.

Bezpečnostní rizika starých systémů

Tím, že uživatelé nechávají na svých počítačích staré nepodporované verze operačních systémů, potvrzují obecně známé pravidlo, že i přes verbální deklarace na bezpečnost příliš nehledí. Společnost Google před lety provedla průzkum, v němž se ptala na to, co je podle názoru respondenta nejdůležitější z hlediska kybernetické bezpečnosti. Dotazovány byly dvě skupiny uživatelů: obecní IT profesionálové, poté specialisté na kybernetickou bezpečnost.

Podle bezpečnostních specialistů je nejdůležitějším aspektem pro zachování bezpečnosti používat aktuální a aktualizovaný software. Používání antivirového softwaru – nejdůležitější podle "běžných ajťáků" – se u bezpečnostních profesionálů nedostalo mezi nejčastějších pět odpovědí.

Nejde přitom jenom o opravy chyb. Deset let, to je v případě počítačů opravdu dlouhá doba. Objevují se zcela nové typy bezpečnostních hrozeb, které vyžadují zcela nové druhy obrany. Nové procesory a další hardwarové komponenty mají například bezpečnostní funkce, se kterými starší operační systémy nepočítají a neumějí je využít.

Upgrade je stále zdarma

Co dělat, pokud máte počítač s Windows 7? Upgradovat. Je to stále zdarma. Ačkoliv Microsoft oficiálně nabídku bezplatné aktualizace Windows 7 a Windows 8 na Windows 10 již ukončil, prakticky stále funguje. Na webu Microsoftu si můžete zdarma stáhnout program, který vytvoří instalační DVD nebo USB disk s instalací Windows 10. Z toho stačí nabootovat a jako licenční klíč zadat váš stávající klíč k Windows 7 nebo 8.

Peníze ušetřené za software pak můžete investovat do hardwaru. Dá se říct, že pokud nemáte nějaký skutečně hodně archivní nebo extrémně levný kousek hardwaru, poběží vám Windows 10 stejně dobře jako Windows 7. Možná i lépe, protože přeinstalace systému vede k odstranění nánosů balastu, který se v systému za léta nashromáždil. Nicméně s investicí v řádu stokorun až jednotek tisícikorun můžete i staršímu počítači vdechnout nový život. Vyměníte-li stávající rotační disk za SSD, poznáte zrychlení odezvy systému zcela určitě. A dokoupení operační paměti na maximální velikost podporovanou vaší základní deskou může mít také velký efekt při relativně malých nákladech.

Nejde jenom o Windows

Ačkoliv se v tomto článku mluví převážně o klientských Windows, plánované ukončení podpory se týká mnoha dalších programů, i když většina z nich bude známa pouze odborníkům. V roce 2019 již vypršela podpora pro Microsoft SQL Server 2008 a 2008 R2, což je velký databázový systém. Novější verze SQL Server 2014 přechází do extended fáze podpory. V lednu 2020 bude končit kromě Windows 7 i serverová verze Windows Server 2008 a 2008 R2, poštovní server Exchange 2010. Později v témže roce pak všechny programy z rodiny Office 2010 a další. Kompletní seznam produktů, kterým v letech 2019 a 2020 končí podpora, najdete na webu Microsoftu, stejně jako vyhledávač informací o stavu softwarové podpory pro všechny produkty firmy.

Kdy zemřou Windows 10?

Počínaje Windows 10 přišel Microsoft s jinou politikou podpory, které říká Modern lifecycle policy. Ta nestanoví žádnou pevnou hranici pro ukončení podpory. Windows 10 (a některý další software) jsou průběžně aktualizované pomocí menších updatů a změny by pak měly přicházet pozvolna. Starší buildy pak jsou nepodporované relativně rychle (v řádu měsíců až roku). Velkých skoků při upgradu na novou verzi by tedy uživatelé měli být do budoucna ušetřeni, přičemž postup těch průběžných je popsán třeba v blog postu na webu Microsoftu.

Nicméně i tento způsob aktualizací v některých uživatelích vzbuzuje odpor, nejspíše z principu. Software ale není cihla, aby beze změny vydržel tisíce let. I přesto, že v oblasti aktualizací softwaru platí to, co v roce 1849 napsal francouzský žurnalista Jean-Baptiste Alphonse Karr: plus ça change, plus c'est la même chose - čím více se věci mění, tím více zůstávají stejné. Nespokojených uživatelů se prostě nezbavíte.