Jak dlouho byste vydrželi používat telefon, který nemá YouTube, Google Mapy, Gmail a miliony dalších aplikací, které si dnes snadno stáhnete z obchodu Google Play? Já jsem to vydržel déle, než jsem čekal, při testování jednoho z nejlepších telefonů na trhu – Huawei Mate 30 Pro si takové označení zaslouží, bez legrace. Bohužel jen z pohledu hardwarové výbavy.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Zkoumat, jak nové telefony od Huaweie fungují bez Googlu, pořád dává smysl. Firma totiž ve čtvrtek oficiálně představí další novinku – P40 Pro. A i následovník loňského fotografického šampiona P30 Pro bude podle uniklých informací patřit na vrchol v poměru ceny, výkonu a kvality fotografií. Uniklé obrázky navíc říkají, že to bude krásný přístroj.

Slabina v podobě ukončené spolupráce s Googlem je samozřejmě nepřehlédnutelná. Díky otevřenosti samotného systému Android to ale nemusí být úplný průšvih a některá omezení lze stále poměrně snadno obejít.

Huawei Mate 30 Pro je bez Googlu poloviční

Překvapení do začátku

Prvním telefonem, který Huawei začal i u nás nabízet bez služeb od Googlu, se stal Huawei Mate 30 Pro. Do Česka dorazil s velkým zpožděním a stejně tak i ke mně. Vlastně se mi ani nechtělo do toho kyselého jablka kousnout, ale Huawei Ascend Mate 7 před více než pěti lety úplně změnil moje vnímání značky Huawei a udělal z ní plnohodnotného konkurenta zavedených firem v čele s Applem a Samsungem.

Nešlo to tedy odkládat, takže jsem telefon nabil, zapnul a prošel instalačním procesem, který už nenabízí přihlášení k účtu od Googlu. Vlastně bych měl chválit, že se uživatel nemusí hlásit do několika účtů najednou, ke Googlu a Huaweii zvlášť. Přihlášení k účtu Huawei ale majitele starších telefonů značky mile překvapí. Ze zálohy provedené na telefonu se službami od Googlu se totiž i do Mate 30 Pro nainstaluje spousta aplikací, které jinak nejsou pro tento telefon dostupné.

Huawei Mate 30 Pro je bez Googlu poloviční

Ještě lepší zprávou je, že to jde i bez zálohy. Aplikace Phone Copy totiž umí přenést ze starého telefonu nejen fotografie nebo nastavení systému, ale také nainstalované aplikace. Ve chvíli, kdy padly snadné způsoby, jak do telefonů Huawei dostat služby od Googlu, je to zásadní zlepšení.

Není to ale řešení všech možných starostí. Nutné je třeba počítat s tím, že aplikace, které vyžadují "důvěryhodný" Android s certifikátem od Googlu, se sice přenesou, ale fungovat nebudou. To je případ Gmailu, Fotek Google, ale také třeba Netflixu. Takto získané aplikace pak ani nelze aktualizovat, až to bude potřeba, ale velkou část omezení daných absencí služeb Google Play to obchází.

Vlastní obchod i služby časem

Huawei odložil start telefonu v Evropě, aby získal trochu času na zalátání těch největších děr v nabídce aplikací, které jsou jinak dostupné primárně z obchodu Huawei App Gallery. To pro uživatele zařízení Huawei a Honor není novinka, součástí softwarové výbavy jsou už nějakou dobu, podobně jako má Samsung svůj obchod s aplikacemi a doplňky.

Nabídka aplikací je ale i přes snahu firmy domluvit si přímou spolupráci s vývojáři po celém světě (mimo zapovězenou Ameriku) hodně omezená. Jako výběr z toho nejlepšího nabízí telefon při prvním spuštění instalaci Bookingu, Aliexpresu a World of Tanks doplněné dalšími aplikacemi, o kterých jsem v životě neslyšel, natož abych je chtěl. Vlastně to připomíná obchod s aplikacemi v telefonech se systémem Windows Phone (ne)blahé paměti.

Náznak budoucího zlepšení ukazuje například přítomnost aplikace Komerční banky, ale k čemu mi to je, když jsem zákazník Monety, mBank a Revolutu.

Huawei Mate 30 Pro je bez Googlu poloviční

Huawei může obchodovat s Microsoftem, takže v Evropě nabízí předinstalované aplikace od něj a využívá jeho překladač. Mobilní Office je dokonce přímo v obchodě Huawei App Gallery, stejně jako Bing Translator. K mému překvapení už ale chybí prohlížeč Edge (není ani nová verze, ani ta původní) nebo aplikace My Phone, která umí propojit počítač s Windows a mobilní telefon. Přitom Office a Edge na mobilu i v počítači může fungovat stejně dobře jako Chrome a Google Docs.

Dobrou zprávou pro případné uživatele nových telefonů Huawei a Honor je fakt, že Facebook, Instagram, WhatsApp a Messenger fungují, přičemž Facebook se stahuje z oficiálního webu. Stejně tak jsou zajištěné sociální sítě Twitter, Tinder či TikTok.

Z multimediálních aplikací chybí ty nejsilnější – YouTube funguje jen ve webovém prohlížeči, popřípadě formou neoficiálních aplikací. Netflix není a netuším, jestli by to někomu dokázala vynahradit Televize Seznam s Mall TV, ale třeba ano. Z IPTV platforem je v App Gallery k dispozici Lepší TV, zřejmě dobrý oddíl, protože Kuki nebo O2TV chybí, respektive O2 má u Huaweie pouze slovenskou aplikaci.

České firmy s Huaweiem obchodovat mohou, Seznam si nechal od Samsungu dokonce vyrobit vlastní telefon se svými službami, proto mě překvapuje absence služby Mapy.cz. Ze základních aplikací mi totiž na Mate 30 Pro v každodenním provozu nejvíce chyběly mapy. Nebo spíše Google Mapy, ale i mapy od Seznamu by byly fajn.

Praxe trochu na levačku

Když jsem první den měl obě SIM v Mate 30 Pro, bylo peklo zjistit, kdy mám vyrazit na nádraží, abych pohodlně stihl vlak, webová verze služeb Googlu je proti mobilním aplikacím omezená a pomalá. Chyběly mi samozřejmě i další praktické věci, jako placení mobilem. To byl mimochodem pěkný trapas. Google Pay má uložené platební údaje i pro placení v aplikacích a na webu, takže jsem trochu tápal ve snaze zaplatit například jízdenku na vlak či kafe v redakčním Nespresso automatu.

Jednoduše to není úplně ono. Huawei slibuje spolupráci s českými bankami, takže by mělo být možné případně i platit jejich vlastními aplikacemi, kterým se ovšem majitelé telefonů s plnohodnotným Androidem mohou jenom smát. Google Pay je jednoduše zavedený systém, který funguje na jedničku, nahradit jej omezenou aplikací jedné banky není ani zdaleka optimální. A Huawei Pay se v Česku asi jen tak neobjeví.

Celá Economie funguje na službách Google G-Suite, takže nemít v pracovním telefonu služby od Googlu dost dobře nejde, i když krátkodobě to možné je. Přístup k e-mailu je přes systémového e-mailového klienta. Omezením je pouze absence okamžitého přijetí zpráv. Systém stahuje nové e-maily pouze ve stanovených intervalech, přičemž nejkratší je 15 minut. To není až tak drastické omezení, ale oficiální klient od Googlu mi chyběl.

Nebezpečné cesty okolo a drobná naděje

Od zahájení prodeje telefonu se v diskusních fórech šíří informace o tom, jak do jednoho z nejlepších telefonů na trhu dostat nejlepší mobilní služby. Dlouho to fungovalo, někomu funguje stále, ale i tak nelze takové riskantní způsoby doporučit. Mně se to navíc nepovedlo, Google poznal, že telefon není schválený, takže ani ověřená instalace Google Play Services nezabrala.

Důvod, proč se vyhnout experimentu se stahováním aplikací "bokem", je jasný: bezpečnost. Jednak i při instalaci obyčejné aplikace můžete dostat škodlivý software – nějaký se ostatně protlačí i do obchodů Google Play nebo Apple App Store –, jednak při podloudné instalaci Google Play Services uživatelé svěřují svá data bůhví komu.

V tomto případě už nejde jen o riziko, že telefon bude ukazovat nechtěné reklamy, ale hlavně o možnost, že přijdete kompletně o svůj Google účet a všechno, co je na něj navázané. To může být kompletní digitální identita člověka, pokud stejný účet používá k registraci dalších služeb na internetu, což je poměrně běžné. Fakt to nedělejte. A když už, tak jen s nějakým "cvičným" účtem, ne se svým hlavním, i kdybyste ho měli desetkrát chráněný dvoufaktorovým ověřováním identity.

Absence služeb Google Play je i přes snahu Huaweie zásadní slabina, to nejde okecat. Osobně si myslím, že to není úplně fér vůči spotřebitelům. Google by měl umožnit snadno své služby doinstalovat, místo toho tomu aktivně brání. Licenční podmínky obchodu a služeb Google Play totiž stvrzuje koncový zákazník, na kterého Spojené státy neuvalily žádné embargo.

Google jako americká firma jinak musí dodržovat rozhodnutí vlády USA, ale pořád zbývá alespoň malá naděje, že získá licenci pro obchodování s Huaweiem, o kterou požádal. Bylo by to hezké. Vždyť ani Apple či Samsung nemůže těšit, že se největšího konkurenta zbavili právě takhle.