Po uvolněném létě se opět většina styků s lidmi přenáší do online světa. Porady, pivo s kamarády, výuka páťáků, koncert pro půlku republiky nebo návod na výrobu nábytku z palet. To všechno se dá udělat po internetu díky přenosu zvuku a videa ve specializovaných aplikacích. Možná jste si už na jaře našli tu svou, možná ne a možná vám nevyhovuje. Přinášíme recenzi těch nejrozšířenějších, pokud vám na jaře unikla.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Výběr aplikací, které umožňují "osobněji" komunikovat na dálku, je velký a zahrnuje vše od systémů za miliony korun po bezplatné aplikace, které používají stovky milionů lidí. Volba "té správné" aplikace může být komplikovaná přemírou možností, nebo také extrémně jednoduchá. Pokud máte možnost vlastního výběru a nemáte přikázanou aplikaci od nadřízených, může se nabídka zdát velká, ale nejspíše stejně vyhraje aplikace, kterou používá nejvíce lidí ve vašem okolí. Abyste měli správné argumenty, podíváme se na ty nejrozšířenější podrobně.

Doporučené vybavení

Kvalitní připojení k internetu – přenos videa nemá nijak horentní požadavky na přenosovou kapacitu, ale je dobré například nestahovat hry nebo seriály během videokonferencí, pokud nemáte správně nastavený router, který umí dát přednost hlasu a videu

Klidné prostředí – můžete mít nejlepší obraz a zvuk na světě, ale když se na pozadí honí děti a zvířata, popřípadě soused bourá nosné zdi, nebude to nikdy ono.

S mobilem

Telefon s kvalitní selfie kamerkou – selfie kamerky mají bohužel horší kvalitu než hlavní fotoaparáty, ale telefony jsou na tom pořád lépe než počítače. Bohužel u kvalit fotoaparátů platí do značné míry přímá úměra s cenou.

Stativ na telefon – stačí i obyčejný stojánek, složit se dá i z papíru, polohovatelné stojánky a stativy jsou ale praktičtější.

Externí mikrofon – Špičkové telefony mají kvalitní mikrofony, pokud ovšem není mikrofon utopený v držáku. Sázkou na jistotu jsou sluchátka s kvalitním mikrofonem – těch ale zas tolik není. Vedle Airpodů můžeme doporučit Galaxy Earbuds nebo sluchátka značky Jabra, která vyrábí profesionální headsety.

K PC/notebooku

Externí webkamera – většina notebooků má zoufalé kamerky a to platí i pro MacBooky Air.

Externí mikrofon – některé manažerské notebooky mají kvalitní mikrofony, ale je jich jako máku, USB mikrofon nebo herní headset s mikrofonem je mnohem lepší. Lepší než integrovaná chrchlátka jsou i Bluetooth sluchátka zmíněná výše.

Nejlepší videokonferenční aplikace

Skype

Schon tech

Skype, jehož vývoj z velké části probíhá v Praze, způsobil před šestnácti lety revoluci ve světě telekomunikací, když umožnil snadno telefonovat zadarmo přes státní hranice. Skype měl před deseti lety přibližně 660 milionů uživatelů, ale příchod chytrých telefonů jeho postavení zásadně oslabil.

Nyní se Skype vrací, má více než 100 milionů aktivních uživatelů a jejich počet stoupá. Pomáhá i to, že je Skype součástí standardní instalace Windows 10. Microsoft loni přidal funkci rozostření pozadí a zvýšil limit účastníků bezplatného videohovoru na 50. Sdílení obrazovky a podkladů je tak nějak samozřejmostí. Poslední novinkou je doplnění funkce snadného připojení k videohovoru po vzoru Zoomu, která je ale ještě lepší.

Skype umožňuje vytvořit videokonferenci jedním kliknutím bez instalace aplikace. Připojit se může kdokoliv na webu i v aplikaci bez nutnosti přihlásit se, stačí použít webový odkaz, který rozešle iniciátor videokonference. V aplikaci pro Windows, Mac nebo mobilní telefony je možné navíc videokonferenci nahrávat. Nahrávka se ukládá v cloudu, takže nezatěžuje počítač/telefon a je dostupná 30 dní. To všechno zdarma. Pro předplatitele služby Office 365 navíc Skype nabízí kredit na bezplatné volání do klasické telefonní sítě.

S ohledem na nabídku funkcí je Skype horký kandidát na nejlepší videokonferenční systém pro domácí uživatele.

WhatsApp

Schon tech

Komunikační aplikace WhatsApp ze stáje Facebooku je extrémně populární pro skupinové chaty, dají se přes ni posílat úkoly celé třídě, může se v nich virtuálně scházet družina skautů i celá smečka vlčat, ale s videokonferencemi je to bída. Předně, WhatsApp není videokonferenční software ani v náznaku, umožňuje ale prosté videohovory. Pod tlakem situace WhatsApp zvýšil maximální počet účastníků hovoru na osm z původních čtyř. To stále není ideální, nezvládne to celou školní třídu nebo větší skupinu kamarádů.

FaceTime

Schon tech

Majitelé iPhonů a Maců asi nechtějí jinou komunikační aplikaci, než je FaceTime. Ve firemním prostředí, pokud nepracujete v Applu nebo iStyle, to může být problém, protože většina lidí používá telefony s Androidem. V praxi je ale slušná šance, že například porady managementu nebo porady start-upů mohou klidně probíhat ve FaceTime. Apple umožňuje spojit do videokonference 32 lidí, o bezpečnosti a soukromí v případě Applu není nutné nijak zvlášť mluvit. Pro Android ani Windows ale není. Není. Není.

Facebook Messenger

Schon tech

Facebook nemá jen WhatsApp, ale hlavně Facebook a Facebook Messenger. Pro komunikaci s rodinou a přáteli je to pro většinu Čechů asi nejpřirozenější komunikační prostředek, protože Facebook a Facebook Messenger patří mezi vůbec nejpoužívanější internetové služby, není moc o čem diskutovat. I limit osm lidí ve videohovoru je pro skupinky kamarádů v podstatě dostatečný. Z pohledu pracovních jednání a porad to není optimální řešení, protože mu chybí pokročilejší funkce. Facebook má i "pracovní" komunikační prostředí Facebook Workplace, ale kdo by Facebooku svěřoval firemní komunikaci…

Zoom

Schon tech

Hvězda posledních týdnů ztratila trochu lesku, když se ukázalo, že populární komunikační systém odesílá data Facebooku do Číny. Zoom každopádně přiměl Microsoft k tomu, aby rychle vylepšil Skype a přidal možnost vytvoření videokonference z webu a připojení se k videokonferencím bez přihlášení k uživatelskému účtu. Více asi nemá smysl dodávat, i když pro soukromé použití nepředstavuje Zoom žádné velké riziko, ale zase může vadit absence českého uživatelského rozhraní. Bezpečnostní odborníci si chyb v zabezpečení Zoomu všimli až poté, co jeho popularita raketově vzrostla, ale tlak veřejnosti přispěl ke zlepšení situace. Zoom se tak navzdory bezpečnostním rizikům prosadil díky své jednoduchosti.

Hangouts / Hangouts Meet

Schon tech

Google měl nakročeno k tomu, aby ovládl trh s komunikačními aplikacemi, ale hrozně to zkazil. Hangouts byly svým způsobem revoluční aplikace, která přinesla skupinové videokonference jako standardní funkci do masového produktu, který byl svého času dostupný na každém telefonu s Androidem. Pak ale přišel WhatsApp, Google zpanikařil a místo Hangoutů přinesl Aplikace Allo a Duo, po kterých dnes ani pes neštěkne. Hangouts pro koncové zákazníky v podstatě jen dožívají, ale v současnosti jsou stále zajímavou alternativou, minimálně pro všechny uživatele Gmailu na PC. Při otevření Gmailu ve webovém prohlížeči mají Hangouty pořád po ruce a na mobily se pořád dají Hangouts stáhnout.

Google ovšem Hangouts nezrušil úplně a nabízí je dál firemním zákazníkům a organizacím. Aby to ale nebylo tak jednoduché, původní aplikaci v komerční verzi přejmenoval na Hangouts Chat a k tomu vytvořil ještě videokonferenční systém Hangouts Meet, který zvládne 250 účastníků videokonference s možností streamování obsahu pro dalších 100 tisíc lidí a videokonference je možné automaticky nahrávat. Google se také pod tlakem okolností změnil a Meet nabídl i pro soukromé uživatele. V praxi se tato služba osvědčuje i ve školství jako součást systému Google Classroom.

Microsoft Teams

MS teams

To nejlepší na konec, by se chtělo říct, i když souboj mezi Teams a Hangouts Meet je na technické rovině vyrovnaný a hlavní rozdíl je v tom, kterou platformu která firma nebo organizace využívá. Přibližně pět milionů firemních zákazníků Google G-Suite bude těžko kvůli Teamsům přecházet na Office 365 a naopak. Jisté ale je, že se Microsoftu podařilo poměrně rychle prosadit Teams jako solidní doplněk pro své hlavní firemní aplikace, a to v silné konkurenci aplikací od Googlu či Slacku.

Možnost spojit až 250 lidí do videokonference, sdílení podkladů a napojení na ostatní produkty Microsoftu jsou v praxi výhoda pro více lidí než stejné vlastnosti v případě Googlu a jeho Hangouts Meet. Ostatně stejně jako Meet i Teamsy jsou páteří online výuky ve spoustě českých škol, které svou infrastrukturu postavily na softwaru od Microsoftu.

Cisco WebEx

Platforma WebEx od komunikančího gigantu Cisco je v korporátním světě téměř synonymem pro videokonference. V rámci aktuálního dění nabízí Cisco WebEx v bezplatné verzi, jinak jde o samostatně placenou službu. Z pohledu českých uživatelů může WebEx trochu drhnout kvůli absenci českého prostředí, jinak ale nabízí skoro všechno včetně nahrávání a funguje v každém moderním webovém prohlížeči.

 

Vysílání, když chcete oslovit davy

Ve chvíli, kdy chcete ukazovat lidem, jak cokoliv dělat, je lepší než videokonference, kde mají všichni účastníci v podstatě stejnou roli, vsadit na jednostrannější pojetí ve formě internetového vysílání. Jde o ideální řešení pro fitness, kurzy ručních prací a vlastně jakékoliv informace, které lze využít opakovaně. Nevýhodou samozřejmě může být právě ona možnost opakovaného použití a absence přímé zpětné vazby v podobě pohledu na to, co dělají ostatní. Zvláště pokud si jako trenér/vyučující chcete zachovat osobní vztah a případně si nechat platit za konkrétní časový úsek strávený s lidmi na druhém konci.

Samotné vysílání se zpětnou odezvou od "diváků" formou textových zpráv je osvědčené díky popularitě streamování videoher. Profesionální hráči videoher používají drahé kamery a speciální hardware, ale například na službě Twitch lze vysílat a komunikovat s diváky během pár minut z mobilního telefonu přímo z aplikace Twitch TV.

Na počítači je možné použít buď specializovaný software jako betaverzi aplikace Twitch Studio nebo Player.me, popřípadě pokročilou open source aplikaci OBS Studio, která se domluví s většinou streamovacích služeb, jako jsou Facebook Live, Twitter, YouTube nebo Mixer. Twitch Studio i vysílací studio na YouTube mají prostředí v češtině, stejně jako OBS Studio, i když instalace proběhne v angličtině a čeština se musí nastavit až posléze v nastavení aplikace.

OBS Studio je z dostupných aplikací nejméně uživatelsky přívětivé. To je daň za to, že s ním lze dosáhnout opravdu profesionálních výsledků. Je ostatně určené spíše nadšencům, kterým nevadí studovat návody na internetu a experimentovat.

Výhodou "vysílání" na internetu je, že diváci nepotřebují většinou speciální aplikaci, alespoň na PC jim stačí webový prohlížeč, hlavně ale služby jako Mixer, Twitch či YouTube uchovávají odvysílané video pro pozdější zhlédnutí a autor si ho může také stáhnout a umístit do vlastního archivu. Vysílat přitom lze nejen videohry, ale i libovolnou aplikaci, třeba prezentaci v Powerpointu, nebo webové stránky.

Nejistotu z živého vysílání s omezenou mírou interaktivity je možné eliminovat prostým natočením videa předem a jeho umístěním na YouTube. Pokud jde o video určené jen omezené skupině lidí, stačí ho nahrát jako soukromé a sdílet přímý odkaz na konkrétní video. Diskutovat pak lze v komentářích pod videem nebo v jakékoliv jiné platformě. Popřípadě YouTube umožňuje společné sledování videa v režimu Premiéry s živým chatem.

Profesionální nahrávky

Některé aplikace, zejména ty korporátní, umí nahrávat celý průběh videokonference a uložit jej pro pozdější použití. Pokud aplikace takovou možnost nenabízí, dá se toto omezení obejít jinými způsoby. Moderní telefony s Androidem nabízejí možnost nahrávat celou obrazovku jako video i se zvukem. Tato možnost je většinou dostupná přímo z rychlého nastavení telefonu. Pokud telefon tuto funkci nemá, může ji nahradit aplikace AZ Screen Recorder. V iOS je možnost nahrávat video a zvuk z aplikací součástí operačního systému od verze iOS 11.

Na počítači je možné použít pro stejný výsledek specializované aplikace pro záznam obrazovky, ale nejsnazší je využít zabudovanou funkci Windows 10 určenou primárně hráčům – Xbox Game Bar. Tuto funkci lze vyvolat stiskem kláves Win + G. Pak už jen stačí stisknout tlačítko pro nahrávání v levém horním rohu. Game bar zaznamenává video a audio z aplikace nad kterou byl puštěný. Podobně lze využít také nástroje na záznam dění na obrazovce od Nvidie v aplikaci GeForce Now nebo konkurenční AMD ReLive – obojí je dostupné pro počítače s podporovanými grafickými kartami, Xbox Game Bar ale funguje nezávisle na platformě.

Ještě pohodlnější a jistější je využití specializovaných "udělátek", která se používají pro profesionální produkci návodů k počítačovým aplikacím či pro tvorbu videoklipů ze záběrů z her. Jde v podstatě o zařízení, která přijímají signál z HDMI výstupu počítače (nebo herní konzole), digitálně ho ukládají a zároveň ho druhým koncem posílají dál, do monitoru.

Levnější modely těchto zařízení potřebují k ukládání dat druhé PC, ale jejich cena začíná na 2500 korunách, jako u AVerMedia LGP Lite. Model AVerMedia Game Capture HD II, který se dá koupit za 3390 korun, je pak vhodnější pro většinu lidí, kteří doma nemají druhý volný počítač jen pro záznam videa – u tohoto modelu lze nahrávat na vložený pevný disk nebo na USB disk připojený k USB konektoru na čelní straně "krabičky". V tomto případě to už nemůže být jednodušší.