Na první pohled je nový Swift 3 jiný jen v tom, že má displej jako tablety a počítače Surface od Microsoftu. Místo filmového poměru stran má "pracovní" obrazovku, na kterou se vejde více řádků v Excelu i dalších aplikacích, vlastně i na Facebooku a Twitteru. Další změny proti tradičním notebookům Swift se projevují pomaleji, ale nakonec důrazně.

Acer novinku nepředstavil na tradiční tiskové konferenci, letos neuspořádal ani představení nových strojů Acer NEXT. Místo toho se objevil bez velké fanfáry přímo v prodeji. A nemá moc konkurence. Na českém trhu míří na jediný cíl – na Surface Laptop od Microsoftu. A bez velké finesy má v ruce solidní arzenál. Nejsilnější ráži představuje tradičně cena. Srovnatelný základní model od Microsoftu je o deset tisíc korun dražší.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Swift 3 s označením SF313-52 je zajímavý i tím, že jde o první testovaný notebook, který se může chlubit certifikací Project Athena od Intelu. Tedy chlubit se může, ale nedělá to – na notebooku není ani zmínka, přitom by to mohla být hezká nálepka. Důvodem je možná skutečnost, že většina lidí novou snahu Intelu o "Ultrabook 2.0" ještě nezaznamenala. Certifikace od Intelu je ale zajímavá, mimo jiné totiž slibuje, že notebook zvládne 15 hodin přehrávání lokálního videa nebo bude schopný začít pracovat sekundu od otevření víka notebooku.

Acer poslal na trh vyzyvatele notebooků od Microsoftu s netradičním displejem a luxusní výdrží baterie
Srovnání dvou Swiftů 3 stejné generace – vlevo je právě testovaný kus s obrazovkou s poměrem stran 2 : 3, vpravo můj pracovní Swift 3 314 s dvojnásobkem RAM a výkonnějším procesorem.

Elegantní a lehký tank

Notebooky jsou si čím dál podobnější, ale Swift i notebooky Surface mají výhodu v tom, že díky málo rozšířenému poměru stran přece jen vystupují z řady. Zvenku je ale i tak Swift 3-313 nenápadný. Hliníkové šasi nebudí pozornost, nijak zvlášť výrazné není ani logo Acer uprostřed víka displeje.

Po rozevření obrazovky je to už o něco lepší. Displej má kolem sebe poměrně tenké rámečky, i když ne tak tenké jako u loni testovaného modelu Swift 3-314, který si vysloužil hodnocení jako nejlepší pracovní notebook v poměru ceny a výkonu. Shodným prvkem notebooků Swift v aktuální generaci zůstává pant displeje s pětiúhelníkovým průřezem a nápisem SWIFT uprostřed, pod značkou Acer na spodním rámečku displeje. Popravdě řečeno lesklé logo Aceru přímo pod displejem je zbytečně rozptylující, ale to je jen drobnost, funkčnost je důležitější. A Acer i u tohoto notebooku zachoval možnost displej zcela položit, tedy rozevřít jej o 180°, což je příjemný nadstandard.

Acer poslal na trh vyzyvatele notebooků od Microsoftu s netradičním displejem a luxusní výdrží baterie

Klávesnice je také výrazná, liší se od toho, co je u Aceru běžné, a trochu se vizuálně vrací k prvnímu ultrabooku značky, modelu S7, který měl kryt víka z tvrzeného skla, na kterém jsme při natáčení recenze před deseti lety krájeli jablka. Tlačítka nejsou černá, ale mají stejnou barvu jako šasi notebooku. Podsvícení klávesnice je bílé a písmena jsou vyznačená laserem vyřezanými tvary, které propouštějí světlo zpod tlačítka.

Pro někoho, kdo při každém stisku klávesy nejprve hledá to správné písmenko, to není nic moc, v šeru jsou ale písmena viditelná dobře. A to, kde jsou na počítači písmenka, se zvládnou naučit i školáci během pár dní, takže v tomhle nevidím problém.

Acer poslal na trh vyzyvatele notebooků od Microsoftu s netradičním displejem a luxusní výdrží baterie

Překvapením je spíše zdvih a reakce tlačítek klávesnice. Tlačítka vystupují asi milimetr nad šasi a hloubka stisku je právě milimetr. To je na pracovní notebook příjemný nadstandard, který spolu s velkými mezerami mezi jednotlivými tlačítky zajišťuje příjemné psaní s jistou odezvou. Tradiční slabinou Aceru jsou pouze směrová tlačítka, šipky nahoru a dolů se dělí o prostor jednoho tlačítka, poloviční velikost mají i ty do stran, druhou polovinu prostoru zabírají tlačítka page up a page down pro rychlejší posun v dokumentech.

Pod klávesnicí je touchpad, který kopíruje poměr stran displeje, je tedy vyšší, než je obvyklé. Pod pravým spodním rohem klávesnice je pak čtečka otisků prstů, která má černou barvu, takže trochu narušuje designovou čistotu notebooku, ale to je podřadné. Hlavní je, že funguje rychle a spolehlivě. Je vlastně paradox, že počítače konečně mají spolehlivé a rychlé čtečky otisků prstů, zatímco chytré telefony o ně v rámci "pokroku" z většiny přišly a nabízejí neviditelný kompromis. Nutno ale podotknout, že ještě praktičtější by bylo mít čtečku integrovanou ve vypínači, jako mají někteří konkurenti

Acer poslal na trh vyzyvatele notebooků od Microsoftu s netradičním displejem a luxusní výdrží baterie

Acer do kompaktního notebooku, který váží 1,2 kilogramu, dal základní nabídku konektorů – dva klasické USB porty, jeden USB-C, kombinovaný sluchátkový konektor, HDMI výstup a konektor napájení. I tento notebook má stejný napájecí konektor jako všechny ultrabooky Aceru za posledních deset let. Napájet lze notebook ale i přes USB-C, klidně z powerbanky. USB-C port navíc podporuje technologii Thunderbolt 3 od Intelu, takže lze tento konektor použít ke kompletnímu zadokování počítače. Jedním kabelem se počítač nabíjí, přenáší data i obraz a zvuk. Pořád ještě to stojí za zmínku, loni to standard nebyl.

Lesklý displej s matným okem

Do používání tohohle Aceru se mi nejprve moc nechtělo. Nevadí mi pracovní poměr stran 2 : 3, nemám výhrady ani k rozlišení, které je u testovaného modelu 2256 x 1504 bodů, ale vadila mi lesklá povrchová úprava. Nemám rád lesklé displeje, zvláště když nemají dotykovou vrstvu, která by alespoň trochu vyvažovala zvýšené množství odlesků na obrazovce.

Acer měl ale v rukávu docela dobrý argument, který mě přesvědčil. Displej může být tak jasný, že většinu odlesků přesvítí – zatímco průměrná hodnota jasu u notebooku dosahuje maximálně 300 nitů, Acer Swift 3-313 zvládne o polovinu vyšší jas a to je hodně znát. Navíc jsem poslední dobou nějak méně jezdil vlakem, takže mě neměl notebook tolik příležitostí zlobit.

Acer poslal na trh vyzyvatele notebooků od Microsoftu s netradičním displejem a luxusní výdrží baterie

V prostředí domácí kanceláře, která je v suterénu ve v podstatě zatemněné místnosti, jsem s displejem logicky neměl problémy. Mohl jsem naopak maximálně ocenit zvýšený kontrast a sytost barev ve srovnání s mým Swiftem 3-314, který má standardní matnou obrazovku s poměrem stran 16 : 9 a FullHD rozlišení. Acer v tomto případě postavil skutečně schopného konkurenta i pro špičkové displeje Surfaců od Microsoftu. Kontrast i věrnost barevného podání displeje u testovaného Swiftu by se dobře vyjímaly i v řadě profesionálních stanic Acer ConceptD.

S displejem se ale pojí ještě jeden prvek, který si moc chvály nezaslouží. Integrovaná kamerka v horním rámečku má jen HD rozlišení a kvalita obrazu je průměrná, tedy slabá. Současné nároky na četnost videokonferencí snad donutí výrobce počítačů s tímhle něco udělat, ale v současnosti jsou integrované webkamery jen nouzovka.

Výkon podle očekávání, jak jinak

Acer nijak překvapivě nastavil konfiguraci svých notebooků tak, aby se mohly směle postavit Microsoftu, jako to kdysi udělal s Alphou 12, která stála v podstatě polovinu toho co stejný Surface. Na test dorazil vzorek osazený procesorem Intel Core i5 1035G4 z aktuální generace Ice Lake doplněný o kompromisních 8 GB operační paměti a 512GB disk. Ve srovnání se základním Surface Laptopem má Acer stejný čip a RAM, ale dvojnásobnou kapacitu úložiště, plus onu o deset tisíc korun nižší cenu 26 990 korun.

Výkon notebooku v testu PC Mark 10 se zaměřením na kancelářské aplikace ukázal při opakovaném testu kulatých 4000 bodů, což jednak hezky vypadá, jednak to odpovídá použitému hardwaru. V předchozím průchodu testu počítač ukázal 3898 bodů, což rozhodně není tak zajímavé číslo. Při trvalé zátěži se počítač trochu zpomalí, aby se nepřehřál, ale funguje stále dostatečně rychle a hlavně je krásně tichý. Větrák ani v plné zátěži není ani v tiché domácnosti rušivý, v kanceláři by to měl ještě snazší.

Acer poslal na trh vyzyvatele notebooků od Microsoftu s netradičním displejem a luxusní výdrží baterie

Od notebooku nelze čekat žádné velké hraní, protože staví pouze na integrovaném grafickém čipu od Intelu, ale starší hry poběží bez velkého přemlouvání a s ohledem na čistě pracovní zaměření notebooku je těžké něco takového vytýkat.

Slušné výsledky vykazuje i SSD úložiště. U sekvenčně uložených dat zvládá načíst více než 2,2 GB za sekundu a zapsat poloviční objem dat. To je dost rychlé na cokoliv, co byste mohli chtít s počítačem dělat, ale nejsou to rekordní hodnoty, nejlepší SSD na trhu zvládnou načíst i 3,5 GB dat za sekundu.

Více než výkon ale bude budoucím majitelům dělat radost výdrž akumulátoru. Celý pracovní den s realistickými deseti hodinami výdrže na jedno nabití, to je u pracovních notebooků pořád spíše výjimka, i když se situace dlouhodobě zlepšuje. Se staženým jasem lze sledovat video i patnáct hodin, ale to asi nikdo na takovém notebooku dělat nebude. Spolu s rychlým dobíjením je baterie v tomto modelu Swiftu 3 solidní parťák na práci v pohybu. A díky snadnému připojení k monitoru a dalšímu příslušenství může doma fungovat pohodlně jako rozumný pracovní "desktop".