Poslední dobou trápí podnikatele a další uživatele datových schránek nový problém: nevyžádané obchodní nabídky šířené do datových schránek. Povětšinou jde o nabídky předraženého nedostatkového zboží: dezinfekce, roušek, respirátorů nebo rukavic. Přítomnost spamu v informačním systému datových schránek (ISDS) je minimálně nezvyk.

Před nechtěnými zprávami uživatele chránila hned tři omezení. Jedno z nich padlo a to přilákalo šmejdy. Obrana existuje, ale stížnosti na obvyklém místě jsou zbytečné. Ochranu datových schránek má na starosti někdo jiný než Úřad pro ochranu osobních údajů.

Tím prvním je, že ve výchozím nastavení smějí příjemcům, kteří nejsou orgány veřejné moci (tj. občanům a firmám) zasílat pouze právě orgány veřejné moci (tedy úřady). Příjem takzvaných poštovních datových zpráv je nutné výslovně povolit.

Tento článek patří do placené sekce.

Pro vás jej odemknul někdo, kdo má předplatné.


Pokud budete předplatitelem, budete moci stejným způsobem odemykat placené články i pro své přátele.
A získáte i řadu dalších výhod.

Druhým důvodem je, že rozesílání spamu prostřednictvím ISDS je přestupkem, za nějž lze fyzickým osobám uložit pokutu až 10 000 Kč, podnikajícím a právnickým osobám pak 10 000 000 Kč. A odesílatel datové zprávy je - na rozdíl od běžného e-mailu, SMS nebo jiných kanálů - jednoznačně určitelný.

 

Třetím důvodem pak je, že posílání poštovních datových zpráv je relativně drahé, stojí 15 Kč za zprávu včetně DPH.

Jenomže třetí důvod padl, ježto Česká pošta nabízí zasílání PDZ po dobu výjimečného stavu zdarma. Pravděpodobně se tímto způsobem pokouší mrtvolu služby poněkud reanimovat. Dle mého názoru neúspěšně, protože do mých datových schránek touto cestou zatím došly pouze nevyžádané zprávy nabízející prodej roušek a dalších ochranných prostředků.

Pokud do vaší datové schránky spam došel, není na místě stěžovat si Úřadu pro ochranu osobních údajů. Ten sice je obecně věcně příslušný v případech spammerů, ale datové schránky představují speciální případ. Spamování jejich prostřednictvím je samostatným přestupkem podle § 26a (resp. 26b) zákona č. 300/2008 Sb. o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů a úřadem příslušným k jejich řešení je Ministerstvo vnitra ČR.

V současné době je funkčních cca. 942 000 datových schránek, z nich má nějakých 678 000 povolen příjem poštovných datových zpráv. To je překvapivě vysoké číslo, které narostlo spolu s celkovým počtem datových schránek v březnu a dubnu letošního roku. Nabízí se, že za nárůstem je touha po možnosti podat daňové přiznání bezkontaktně, ale pomocí datových schránek lze řešit třeba i zápisy do školských zařízení a podobně. Pandemie koronaviru tak dokázala pro český eGovernment udělat víc, než několik předchozích vlád dohromady.

Kombinace těchto faktorů ovšem přivedla do ISDS spam. Dosud byly případů stížností na spam jednotky a většinou se jednalo o nepochopení na straně odesílatelů (jimiž byly vesměs OVM) nebo příjemců a všechny tyto případy byly řešeny domluvou.

Nyní se situace změnila a objevuje se skutečný spam. Ministerstvo vnitra momentálně sbírá stížnosti a bude zahajovat přestupková řízení. Je otázkou, jaký bude výsledek těchto řízení. Podle všechno k rozesílání spamu byly použity schránky osob a firem, které jsou nepostižitelné, protože z nich případnou pokutu nikdo nikdy nedostane.

Problém se nejspíš vyřeší sám ve chvíli, kdy skončí výjimečný stav a za PDZ se začne normálně platit. V současnosti je stoprocentní obrana jediná: zakázat příjem poštovních datových zpráv.

Poznámka: Do článku byly doplněny získané informace zejména o počtu datových schránek. Původní verze obsahovala zastaralou informaci o tom, že pouze menšina DS má povolen příjem poštovních datových zpráv.

Související

Líbil se vám článek? Chcete víc takových článků?

Kupte si předplatné a můžete si je číst všechny. Navíc bez reklam a s možností odemykat placené články pro přátele.

Vyzkoušejte předplatné HN+

Komentáře ke článku

Jiří Sypták 09.05.2020 10:13
Chci jenom upozornit že mi začaly chodit do datovky i spamy nazvané " šokující pornovideo ...jméno známé osoby..." Je to dost naprd, protože zprávy nelze mazat... Přímé mazání položek datových zpráv ze seznamu není možné. Datové zprávy lze mazat pouze z aktivního Datového trezoru (máte-li k tomu oprávnění). ID schránky jsem poskytl pouze úřadům a stránky pro dospělé nenavštěvuji... Gmail mi tohle odfiltrovává, státní datovka to neumí, smutné.
Alan P. 07.05.2020 16:15
PDZ je fajn služba, spam jsem zatím žádný nedostal a je příjemné, že je toto nyní zdarma. Nicméně chápu, že jiní uživatelé mohou být z případného přívalu spamu rozladění.
Jindřich Formánek 07.05.2020 09:53
Je to škoda, protože podle mého názoru zasílání poštovních datových zpráv v principu není špatná služba. Rozhodně pohodlnější než chodit s doporučeným dopisem na poštu. Pokud ovšem drtivá většina uživatelů příjem poštovních datových zpráv zakáže pak není šance tuto službu masově rozjet. To, že Česká pošta dočasně umožnila zasílání PDZ zdarma byla velká chyba, která možná celý koncept pohřbí nebo minimálně na delší čas odsune...
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru