V pátek se všechno zavře, pošta už teď nestíhá, ale dostat jen kód na stažení Cyberpunku 2077 nebo přístup ke Game Passu není totéž jako rozbalit krabičku a v ní najít něco hmatatelného. Podle vědců děti oceňují více fyzické dary než zážitky, jako je letos třeba nedosažitelný výlet do Londýna. Primární pudy nicméně fungují i u dospělých. Lidé chtějí vlastnit.

Většina dárků by už měla být dávno doma, během posledního měsíce jsme nabídli více než stovku různých tipů, z toho kolem sedmdesáti v jediném textu. Nyní je čas na drobnosti, které se ještě vejdou DPD do auta a messengerům do batohu.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

S elektřinou elektronika funguje lépe

Dovedete si představit, že pod stromečkem najdete zásuvku, prodlužovačku nebo žárovku? Záleží na tom jakou. Takový prodlužovací kabel s alespoň pěti zásuvkami, USB porty a ochranou proti přepětí je pro geeka dárek k pohledání. Třeba AEG Protect PDU-FR7 se vejde s rezervou do pěti stovek, APC SurgeArrest se dvěma USB konektory přijde na 730 korun. O patro výše jsou záložní zdroje, které v případě výpadku proudu vydrží třeba půl hodiny napájet i stolní počítač. CyberPower VP1000ELCD-FR přijde na 2599 korun a při krátkém testování dělala výborný dojem.

I levná "UPSka" udrží počítač s velkým displejem při výpadku proudu v chodu desítky minut a umí ho i automaticky vypnout
I levná a kompaktní "úpéeska" udrží počítač s velkým displejem při výpadku proudu v chodu desítky minut a umí ho i automaticky vypnout.
Foto: Otakar Schön

Žárovka jako dárek může fungovat u hezkých designových kousků s nápodobou tradičního vlákna, ale třeba dětem může udělat radost žárovka se změnou barvy nebo integrovaným reproduktorem. Potěšit ale mohou i jen barevné LED pásky s možností měnit barvu, jednodušší stojí kolem 500 korun, s ovládáním mobilní aplikací přibližně dvojnásobek.

S nabíječkami to je snazší než kdy jindy. Apple je zapomněl k telefonům přibalit úplně a u loňských sice podporoval rychlé nabíjení, jen nabíječka byla obyčejná. A žádný výrobce k telefonům s podporou bezdrátového nabíjení nedával rovnou Qi nabíječku. Do spousty rodin by se hodila "multinabíječka" pro víc zařízení zároveň, ale jako dárek je lepší  vybrat nějakou pěknou "osobní". Zajímavou variantou jsou stále ještě i powerbanky. Ty lepší podporují rychlé nebo i bezdrátové nabíjení.

Rychlá bezdrátová nabíječka AlzaPower podporuje i 10W dobíjení.
Rychlá bezdrátová nabíječka AlzaPower podporuje i 10W dobíjení.
Foto: archiv výrobce

Ceny jsou od pár desítek po tisíce korun podle značky, výkonu a nabízených funkcí. Moje osobní nejoblíbenější jsou bezdrátová powerbanka se 25W kabelovým dobíjením a kapacitou 10 000 mAh od Samsungu za 1590 korun a bezdrátová 10W AlzaPower WF210, která má tvar stojánku místo obyčejné podložky.

Nakonec může dojít i na onu zásuvku – stačí pořídit nějakou chytrou, protože se s ní dá kouzlit – třeba u lamp a lampiček umožní ovládání mobilem nebo hlasem bez kompromisů ohledně velikosti, barvy nebo designu, potřeba nebude ani speciální ovládací jednotka. Problematické je to jen s rozměry, některé modely jsou větší a u dvojzásuvek mohou blokovat druhou zdířku.

Doplňky k hodinkám jsou osobní

Elegantnější a stylovější než přízemní zásuvky a žárovky jsou módní doplňky. Bohužel už je trochu pozdě na to nechat si vyrobit náramek k hodinkám z kůže u slovutných kožedělných firem, ale i tak je z čeho vybírat. U Applu je to jasné, musí to být speciální náramky přímo pro Apple Watch, ale ty už dělá kde kdo. U náramků, jako je Mi Band nebo Fitbit Charge, je také nutné hledat specifické modely. U ostatních chytrých hodinek je naštěstí nejčastější standard – 22mm stěžejky a libovolný řemínek nebo kovový tah. Pokud hledáte osobní drobnost, tohle je sázka na jistotu. Nový náramek dokáže dodat nový náboj.

Jedny hodinky mohou vypadat stokrát jinak díky vyměnitelným náramkům
Jedny hodinky mohou vypadat stokrát jinak díky vyměnitelným náramkům.
Foto: Honor

K hodinkám lze ostatně dokoupit i nabíječku, když na to přijde. Nejde jen o to, že jsou hezké kombinované nabíječky pro Apple Watch. U spousty hodinek s kratší výdrží se hodí druhá nabíječka třeba do práce, i když soudě podle posledních pár měsíců to je mírně zbytečná investice. Není ale všem dnům konec.

Obleček pro telefon pomáhá a chrání

To, co funguje u hodinek, může stejně dobře fungovat u kousku techniky, který lidé používají nejčastěji. Dávat někomu pod stromeček krycí sklíčko nebo fólii je možná praktické, ale ne moc sváteční. Zato pěkné pouzdro udělat radost může, zvlášť když k němu člověk dostane i odpovídající telefon. Ale bez legrace, kvalitní pouzdra dělají hodně a bez obalu používá drahé smartphony jen málokdo.

K výběru je možné přistoupit různými způsoby – třeba hledat ten nejhezčí s co nejnižší možnou cenou, nebo se zaměřit na funkce a "cool" efekt. Pro mě bylo letos největším překvapením oficiální pouzdro od Samsungu "Průhledný zadní kryt se stojánkem". Jde o jedno z těch nejlevnějších, proto jsem si ho objednal na testování Galaxy Note, ale integrovaný stojánek je nesmírně praktický třeba v kuchyni při vaření. Nemůžu ale zaručit, že podobně nadchne obdarovaného, nezanedbatelné části populace dělají radost i kamínky Swarovski nebo naopak dramaticky obrněné kusy pryže. To je ale výhoda pouzder – je jich spousta a dají se snadno vyměnit.

Něco malého k počítači

Nejlepší malý dárek ve spoustě případů představují bezdrátová (nebo jiná) sluchátka, ale ty už jsme doporučovali několikrát, stejně jako kvalitní myš nebo klávesnici k počítači. Ve výběru malých dárků stojí za to připomenout, že tyhle kategorie dárků existují.

Jde to i trochu mimo vyšlapané cestičky. Třeba taková podložka pod myš. Hrozně zanedbávaná kategorie, přitom kvalitní a dostatečně velká je k nezaplacení. Příjemné jsou ty velké přes celý stůl, na příjemném povrchu pak spočívají i dlaně a předloktí při psaní na klávesnici. Spousta parády se dá pořídit kolem tří stovek, obří značkové modely přijdou i na dva tisíce, ale pořád se dají srolovat do úhledného malého balíčku. Skoro. A pokud chcete hodně praktický dárek k počítači, kupte kvalitní mikrofon. Vlastně jakýkoliv bude lepší než integrované mikrofony v noteboocích.

Trust Emita
Mikrofon Trust Emita se zapojuje do USB konektoru a hodí se i pro náročnější práci se zvukem
Foto: Trust

Luxusní malý dárek pak může mít i podobu externího disku, ideálně SSD. U notebooků s kapacitou do 256 GB udělá radost i menší model, který integrované úložiště zdvojnásobí, a na to stačí méně než dva tisíce korun. Špičkové modely s násobně větší kapacitou a vyšší přenosovou rychlostí se ale vyvažují skoro zlatem

Nakonec ještě něco malého, tenkého, ale vejde se do toho celá knihovna. Čtečky elektronických knížek možná nemají tu správnou vůni, ale také jsou lehčí a praktičtější než tradiční knížky. Letošní základní Kindle už má konečně možnost číst po tmě díky osvícení elektronického papíru a vejde se do tří tisíc korun, ale letos mě okouzlil PocketBook 3 Pro s velkou úhlopříčkou 7,8" a výrazně vyšším rozlišením, než má základní Kindle. Cena je ale také vyšší: 5490 korun.