Je krásné rozbalit dárek, který jste si přáli. Ještě lepší je ale sledovat, jak si balíček s překvapením bere do rukou někdo blízký. Příjemné pocity mohou u těch nejvíce žádoucích dárků rychle skončit. Stačí mít smůlu, být "jeden ze sta" a narazit na vadné zařízení. Změnit radost ve frustraci však dokáže i mnohem běžnější problém než vada zařízení. A většině nepříjemností se dá předejít.

Je jedno, jestli se obdarováváte navzájem nebo k vám nosí dárky Ježíšek. Pokud se k nim dostanete s předstihem, je dobré zvážit, co je důležitější – jestli neporušený obal, nebo nerušená radost. Hlavně u dárků pro menší děti a starší dospělé je lepší, když se některé věci prověří předem.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

1) Když funguje, je to dobrý start

První a základní krok je zařízení zapnout nebo se o to alespoň pokusit. Nějakou závadu v záruční době mají v průměru jednotky procent elektronických zařízení a nejčastěji se projeví hned na začátku. Jak velké je riziko, se liší firma od firmy. Záleží nejen na kvalitě součástek a práce v továrně, hodně důležitá je i odolnost prodejního balení a to, jak probíhala cesta dárků pod stromeček. Havárii může mít i Ježíšek nebo Santa.

Na vyřešení případné reklamace není moc času, ale je lepší zjistit problém předem. I když se nepodaří dárek rychle vyměnit, dá se s tím pracovat – sehnat jiný, vyrobit poukaz… Všechno je lepší než pocit úplné bezmoci po rozbalení nezkontrolovaného dárku.

2) Kdo je nabitý, nezklame po pár minutách

Kontrolou funkčnosti přípravy jen začínají. Další krok je zajistit, aby zařízení mohlo co nejrychleji sloužit svému účelu. To znamená například nabít všechna zařízení, která to vyžadují/umožňují a zkontrolovat, zda jsou v balení potřebné baterie nebo jiný spotřební materiál. Speciálně u hraček by to mohl být problém.

Telefony i notebooky jsou z výroby v drtivé většině případů nabité, jistota je ale jistota. Dalo by se například přemýšlet o dokoupení držáku televize na zeď nebo podobného příslušenství, aby zamýšlený dárek mohl naplno ukázat své dobré stránky.

3) Kdo má zásuvku a kabel, je pán

V případě větších dárků, jako jsou televize, počítače, herní konzole nebo nejrůznější chytré nesmysly je dobré předem připravit jejich místo. Nejčastější problém s elektronikou je v nedostatku zásuvek. Dohadovat se, jestli vypojíte set-top-box, soundbar, nebo světýlka na stromečku, abyste mohli zapnout nesehnatelný PlayStation 5, který jste měsíc zvládli držet v tajnosti, je zbytečné. Stačí předem připravit prodlužovací kabel s dostatkem zásuvek.

Zkušenější borci pak potají mohou připravit hmoždinky pro výše zmíněný držák nové televize. Jen pozor na nevyzpytatelné zdi, půlmetrové otvory ve zdi naproti posteli se vysvětlují docela špatně.

4) Aktualizace zdrží jen nepřipraveného

Speciálně u herních konzolí, ale i u počítačů je vhodné ještě před Štědrým večerem provést prvotní nastavení systému. Konzole si při instalaci stahují aktuální firmware, bez kterého je nelze připojit k internetu, což výrazně omezuje jejich funkčnost. Celý proces nastavování v závislosti na rychlosti internetového připojení může trvat deset minut nebo hodiny. Totéž platí pro osobní počítače. Ty si nutně nestahují aktuální verzi operačního systému před tím, než se uživatel může přihlásit, ale průvodce nastavením Windows 10 není první věc, kterou by měli majitelé nového počítače vidět.

Windows 10 je nejlepší nastavit jen s lokálním účtem (stačí nepřipojit počítač k internetu), pak nainstalovat aktualizace a nechat na obdarovaném, aby pak lokální účet proměnil ve svůj "microsoftí" účet s přístupem ke všem službám. Rozumné je také hned odinstalovat zkušební verzi antiviru, kterou najdete na drtivé většině nových notebooků a i na desktopech velkých světových značek počítačů. Windows Defender pro ochranu systému stačí a funguje neomezeně, zatímco zkušební verze antiviru vyprší a pak uživatele straší nebo citově vydírá, aby zaplatil za další používání.

U mobilních telefonů se na aktualizace čekat nemusí, ale plné zprovoznění telefonu může zabrat také desítky minut – pokud už ale obdarovaný má uživatelský účet u Applu nebo Googlu, tak by si registrace nového zařízení nepochybně všiml, pokud vůbec znáte heslo.

U jednodušších zařízení je pak dobré alespoň si pročíst průvodce rychlým nastavením a připravit se na to, co vás čeká při zprovoznění produktu naostro. Některé chytré hodinky nebo náramky chtějí třeba zapojit do nabíječky, aby se korektně spárovaly, některá Bluetooth sluchátka se zase do párovacího režimu dostávají stiskem skrytého tlačítka na pouzdru a o nastavení klasického gramofonu radši pomlčíme. Každopádně pár minut s manuálem může ušetřit desítky minut stresu.

5) Hardware bez softwaru je poloviční

U počítačů a herních konzolí je speciálně u dětí dobré zajistit, aby mohly dárky co nejrychleji používat. A to není možné ve chvíli, kdy si i hry na optických discích stahují desítky gigabajtů aktualizací. Po samotném zprovoznění tedy stojí za to dát si tu práci, stáhnout oblíbené hry na PC z on-line obchodů, jako jsou gog.com nebo Steam, nebo vytvořit rodinný uživatelský účet na Xboxu nebo PlayStationu a nainstalovat pár her. Nejlepší je, když vyberete alespoň jeden titul, který může hrát celá rodina nebo alespoň dva lidé zároveň. Koupili jste přece druhý (třetí a čtvrtý) ovladač?

U telefonů je možné to udělat podobně, ale asi jen v případě, že chcete dětem (nebo seniorům) dát do ruky první chytrý telefon připravený na všechno. Stačí se přihlásit s novým účtem a všechno nastavit, třeba i včetně pravidel používání. To by vlastně mohla být další rada: pokud dětem dáváte elektroniku, rovnou si rozmyslete, jaký má plnit účel a kolik času má obdarovanému vyplnit.

5+1) Rozbalování je součást zážitku

Příprava je za vámi? Pak je dobré vrátit vše co nejblíže původnímu stavu. Možná jsme tím měli začít, protože jen s opatrným rozbalováním se dá většina elektroniky vrátit do stavu "nového zboží". Nejlepší je proces rozbalování nahrát jako video nebo alespoň pečlivě nafotit. Hodně záleží na samotném balení. Třeba nové Xboxy se dají do krabice vrátit bez známek použití. Stačí jen otevřít jednu stranu vnitřního obalu, a kvádr zase opatrně zasunout dovnitř – navrchu není žádný celofán. Telefony pak lze zkontrolovat a často i nastavit bez sejmutí ochranného průhledného obalu. A pokud chcete odvést pozornost od dříve otevřené krabice, dejte si záležet na dárkovém balení.

Když z dárku uděláte krabičkovou matrjošku, nějaká odlepená nálepka na krabičce s telefonem snadno unikne pozornosti. Experti zvládnou dárek třeba zavařit do rámu z kovových úhelníků nebo na zabalení použijí celou roli smršťovací fólie. Fantazii se meze nekladou.