Není nic jednoduššího než se tvářit, že znáte budoucnost, a pak se ke svým odhadům nehlásit. I největší analytické firmy, které staví předpovědi na základě spousty dostupných dat, se často mýlí. Nikdo nečekal, že rok 2020 přinese tak velký nárůst zájmu o počítače, rozpuk videokonferencí a softwaru pro vzdálenou spolupráci. A nikdo nečekal, že hodnota bitcoinu vzroste na čtyřnásobek.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Drobnosti však dopředu odhadnout a odhalit lze. A i když to vypadá, že nadšení a dramatické změny jsme si užili díky oznámenému přechodu Applu na vlastní procesory i u počítačů a startu nových konzolí, velké věci se chystají i na letošek. První dávka novinek na sebe nenechá dlouho čekat. Tradiční veletrh CES začíná za týden a úniky informací i "ověřené spekulace" jsou všude.

Velkým tématem roku 2021 budou ohebné displeje. Platí to hlavně pro telefony a hlavní novinkou je neoficiální zpráva, podle níž Apple úspěšně dokončil testy výdrže ohebných obrazovek pro skládací iPhony. To je velký posun, i když se ohebné iPhony čekají nejdříve na podzim roku 2022. Apple totiž bude potřebovat ještě hodně času nejen na vývoj a ověření nové technologie, ale také na výrobu milionů kusů, které nepochybně krátce po zahájení prodeje dodá svým fanouškům. Pro Apple není riziko počkat, až si skládací telefony vyzkouší ostatní, riziko by bylo začít prodávat telefon, který má jasné slabiny. A displeje jsou jedna ze součástek, které si Apple zatím nevyrábí sám a nakupuje je od Samsungu, LG a čínského BOE.

Samsung a za ním v závěsu levnější značky

Telefony s ohebnou obrazovkou letos přestanou být doménou Samsungu, Motoroly a vzadu Huaweie. Poslední jmenovaný sice z mobilního trhu mizí, ale jeho telefon Mate X rozhodně dokázal zaujmout. Úniky informací prozrazují, že skládací telefony letos začne prodávat i Xiaomi. Podle serveru LetsGoDigital plánuje na letošek alespoň tři varianty smartphonů s ohebnými displeji. První má mít design rozkládacího tabletu a velký displej uvnitř, podobně jako Galaxy Z Fold 2. Druhý má být skládací tablet, který se rozevírá ven jako Huawei Mate X, a chybět nemá ani véčko. Xiaomi v minulosti ukázalo i koncept telefonu, který má displej obtočený kolem celého těla zařízení, ale na trh zamíří jednodušší varianta. Pokud vás skládací telefony lákají, upozorňujeme, že Xiaomi má ve zvyku nabízet technické výstřelky levněji než konkurence.

Alespoň ve stadiu konceptů a prototypů mají skládací telefony i další značky v čele s čínským koncernem BBK Electronics, který vlastní značky Oppo, Vivo, OnePlus a Realme. A na CES se nejspíše pochlubí s pokroky v této oblasti. Nové modely se samozřejmě čekají i od Lenova, respektive jeho divize Motorola.

Samostatnou kategorií je pak Samsung, který poslední dva roky celou kategorii telefonů s ohebným displejem táhne. A to i navzdory blamáži při prvním pokusu o zahájení prodeje Galaxy Fold, který skončil poruchami poloviny telefonů v rukou recenzentů. V druhé generaci už Samsung dal zapomenout na většinu pochybností o ohybných displejích.

I když Samsung údajně věnuje ohebným displejům mnohem více pozornosti a snad nabídne i levnější varianty, půjde dál hlavně o luxusní zboží pro malou skupinu nadšenců. Nejvíce mobilních telefonů na světě se prodává s mnohem nižšími cenovkami a zlepšování levných mobilů je asi největší technologická radost, jakou lze sledovat. I velmi levné telefony kolem pěti tisíc korun už mají Full HD obrazovku se slušnými parametry, 4 GB RAM, použitelný fotoaparát i procesor. Je to jako s auty. Většina lidí má minimální požadavky a hledá vůz, co je splní za rozumnou cenu. A nemusí to být nejnovější model, protože rozdíly mezi nimi jsou často jen kosmetické. 

Nejen špičkové modely telefonů jsou už tak dobré, že meziroční zlepšení nevyvolává nadšení ani u fanoušků a firmy bojují o zákazníky spíše marketingem než technologiemi. Samozřejmě existují i výjimky, Applu se podařilo na podzim 2020 výrazně zlepšit telefon z kategorie vlajkových lodí, když iPhone 12 po letech dostal místo LCD s HD rozlišením kvalitní OLED panel.

Letošnímu roku udá tón Samsung už 14. ledna (tedy alespoň do prezentace nových iPhonů), kdy představí řadu telefonů Galaxy S21. O tom, co Samsung chystá, unikla spousta informací, ze kterých se může zdát, že firma přešlapuje tak trochu na místě nebo se vrací zpět. Minulostí se mají stát zahnuté okraje obrazovek a menší budou výstupky na fotoaparát – jejich plocha bude stále velká, ale nad povrch telefonu podle obrázků tolik netrčí.

Samsung podle všeho nabídne lepší teleobjektivy, které budou mít výkonnější optickou část a nebudou stavět hlavně na digitálním zvětšení a umělé inteligenci. Hlavní změnou má být možnost používat dotykové pero na displeji Galaxy S21 Ultra – to však podle všeho nebude součástí telefonu, ale bude možné ho umístit do pouzdra prodávaného samostatně.

Hodně se mluví také o tom, že Samsung vyrazí po stopách Applu a do balení nedá ani sluchátka ani nabíječku, ačkoliv se na podzim Applu právě za tohle vysmíval. Chybět má i podpora paměťových karet – jejich popularita mezi uživateli klesá z důvodu dostatečné kapacity interního úložiště. Protože to už prošlo Applu, bez sluchátek a nabíječek bude více telefonů.

Je také nutné počítat s tím, že v Česku bude Samsung nadále nabízet telefony s vlastními procesory Exynos, zatímco v USA či Koreji vsadí na nový Qualcomm Snapdragon 888. Údajně ale Exynos letos na Snapdragon nebude ztrácet. Dobrou zprávou je i to, že Galaxy S21 nabídnou delší výdrž baterie – díky o čtvrtinu úspornějšímu procesoru i zvětšení kapacity akumulátoru až na 5000 mAh u Galaxy S21 Ultra.

Televize s mini a mikro

Nové televize pro rok 2021 se pomalu představují s předstihem. Samsung chce letos prosadit koncept microLED televizí do domácností, ale staví na obří 110" obrazovce s obří cenou. To znamená, že nás čeká další rok, kdy budou vedle sebe existovat minimálně dvě nejlepší televize na světě – jedna na sledování obrazovky přes den a druhá na sledování v noci – tedy nějaká forma LCD panelu s LED podsvícením na denní provoz a OLED panel na noční sledování filmů bez kompromisů.

Zvýší se ale kvalita LED LCD. Stávající modely mají maximálně několik set zdrojů světla v případě "plošného" podsvícení. Proti tomu chystá LG televizor se 30 tisíci malých LED světel, rozdělených do dvou a půl tisíce zón, které lze nezávisle rozsvítit, ztlumit nebo vypnout. Takzvané miniLED nabídne LG pod marketingovým označením QNED. A nebude samo. Televizory s touto technologií nabídne letos i Samsung.

Ohebné displeje se pak nevyhnou ani větším formátům. LG už v korejštině představilo před CES novou verzi svého 48" OLED panelu pro milovníky videoher. Jeho součástí jsou zabudované reprosoustavy a hlavní novinkou je možnost displej ohnout. Pro sledování filmů může být rovný, pro lepší pocit z hraní se pak displej může zakřivit, aby lépe kopíroval zorné pole uživatele. Tato technologie ohebné televize není úplně nová, v minulosti se neujala u velkých televizorů, ale samotná myšlenka kompaktnější OLED televize čistě na hraní je lákavá – jen cena moc ne, ale to je obecně problém OLED obrazovek.

Počítače ještě rychleji a lépe

U počítačů se letos čeká hned několik změn. Apple bude pokračovat s náhradou čipů od Intelu za vlastní procesory postavené na architektuře ARM. Čeká se na výkonnější verzi čipu Apple M1 s větším počtem jader a vyšší spotřebou, a hlavně na ARM verzi iMacu.

Ve světě Windows, který stále ovládá přes 90 procent trhu, se zákazníci mohou těšit na další generaci notebookových procesorů AMD. Ty "tým červených" představí podle neoficiálních informací právě v průběhu veletrhu CES 2021 All-Digital a měl by podle ještě méně oficiálních informací Intelu dát dramaticky na frak. Očekává se nárůst výkonu o 30 až 64 procent proti stávajícím mobilním procesorům. Nejvyšší model pro herní notebooky by měl nabídnout výkon srovnatelný s nejvýkonnějšími stolními čipy od Intelu.

Další očekávanou novinkou na letošním CES je nová generace grafických karet pro notebooky od Nvidie. Ta už na podzim překvapila dramatickým zlepšením poměru ceny a výkonu u stolních grafických karet. Notebooky takovou změnu potřebují ještě více – poměr ceny a výkonu u nich je citelně horší než u desktopů. S trochou štěstí může Nvidia udělat radost fanouškům i tím, že představí levnější varianty nové generace grafických karet pro běžné smrtelníky, kteří nechtějí dát 14 tisíc za výkon, jenž byl před pár měsíci dostupný za více než 20 tisíc korun, ale chtějí si ve slušné kvalitě zahrát na kartě, která se vejde pod deset tisíc korun.

Co ale nejspíše nepřijde, bude změna stavu skladových zásob. Přetlak poptávky nad nabídkou moderních křemíkových součástek bude podle všeho pokračovat. To znamená, že bude minimálně v prvním čtvrtletí obtížné sehnat nové grafické karty, notebooky s moderními čipy nebo nové herní konzole. A to znamená, že nebudou klesat ani prodejní ceny, které se u grafických karet drží citelně nad doporučenými částkami. Zároveň to nevypadá ani na rychlou revoluci u videokamer v noteboocích, i když by jeden čekal, že po roce epidemie plné videokonferencí a výuky na dálku bude kvalita webkamerek velké téma. I levné mobily mají násobně kvalitnější obraz než notebooky za desítky tisíc.

Konec drátů i u velkých sluchátek

Ve světě audia se věci mění pomaleji než jinde, situace u tradičních výrobců navíc není nijak veselá. V poslední době se spekuluje například o tom, že Onkyo/Pioneer přestane vyrábět AV receiver a Sony zavírá továrny zaměřené na výrobu audio produktů - letos plánuje zrušit jednu ze dvou výrobních firem v Malajsii. Další továrnu Sony ruší v Brazílii. Obliba klasického domácího kina totiž klesá a o ozvučení televizí se starají primárně soundbary. Nepomáhá ani marketingová podpora formátu Dolby Atmos – ta se projevuje hlavně nálepkami na televizích a soundbarech, nikoliv skvělými prodeji prostorových reprosoustav montovaných na stropy.

Velké věci čekají trh se sluchátky, který je mnohem větší než klasické domácí stereo. Apple zařídil skutečnou revoluci, když přijal koncept plně bezdrátových sluchátek a vytvořil Airpods, které se okamžitě staly nejprodávanějším modelem sluchátek na světě. Apple vzal vítr z plachet tradičním výrobcům spotřebních sluchátek, kterým dal po walkmanech novou generaci přenosných hudebních přehrávačů, jež měly přímo v balení skutečně mizerná sluchátka, která chtěli lidé vyměnit.

Nyní Apple udělá totéž se světem luxusních sluchátek. Sluchátka Airpod Max mají sice designové nedostatky, ale ukazují, že Apple za spoustu peněz dokáže nabídnout kvalitní zvuk. A to je všechno, co potřebuje. Pohodlí spojené s bezdrátovým přenosem zvuku je zásadní a nová generace případných audiofilů dá přednost pohodlí před kabely objektivně lépe hrajících sluchátek s podobnou cenou. A to bez ohledu na to, že Bluetooth přenos digitální hudby v kodeku AAC není tak dobrý jako kodeky s vysokým datovým tokem od Sony nebo Qualcommu, o přenosu analogového signálu obyčejným kabelem s 3,5mm konektorem raději nemluvě.

Apple ovšem nabízí i příplatkový kabel, který má na jedné straně klasický jack, takže gentleman, který by si chtěl užít hřejivý zvuk svých desek ve spojení se sluchátky Apple Airpods Max, může. Sennheiser, Beyerdynamic a další firmy, které nabízejí audiofilská sluchátka s kabely, teď mají co dělat.