Slušný počítač vydrží sloužit pět, ale i více let. U telefonů to začíná platit také. Tři roky jsou základ, který s ohledem na cenu i výbavu špičkových telefonů lze snadno přetáhnout. S postupem času ale zařízení s operačním systémem a přístupem k internetu ztrácejí na rychlosti, spolehlivosti i bezpečnosti.

Na rozdíl od automobilů, které slouží také roky a roky, totiž počítače a telefony nejezdí na pravidelné servisní prohlídky. Je to škoda, dobrou zprávou však je, že je snadné to napravit, navíc většina důležitých kroků se dá udělat v klidu doma, svépomocí a s pocitem uspokojení z dobře odvedené práce. A dojde i na alkohol, než začne suchý únor.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Pro spolehlivý provoz elektroniky, kterou máme denně v rukou, jsou důležité jednoduché věci: výkon, bezpečnost systému, bezpečnost dat a bezpečný provoz. Nikdo nechce vysvětlovat policii, jak se mu na počítač dostaly ilegální materiály, popřípadě platit desítky tisíc za to, aby se dostal ke zločinci a zašifrovaným datům. A nikdo nechce čekat na počítač nebo telefon, který je v hrubých matematických výpočtech minimálně stokrát lepší než průměrný absolvent matfyzu.

1. Aktualizujte, co se dá

Pokud máte pocit, že tohle jste už slyšeli a viděli stokrát, nemýlíte se. Faktem je, že aktualizace jsou základ. I když někdy přinesou nějaké problémy, největší riziko pro uživatele elektroniky jsou neaktualizované programy a operační systémy. Bezpečnostní analytici (a zločinci), odhalují každý den nová zranitelná místa ve Windows, Androidu, iOS, Officu, Photoshopu, Chromu, Edgi, Safari a dalších populárních aplikacích a systémech. O softwaru v domácích routerech raději nemluvě.

I když žádný systém není stoprocentně bezpečný, většina internetových zločinců funguje stejně jako ti reální – útočí na známá slabá místa s nejmenším rizikem. V případě počítačů i telefonů je to ještě snadnější, dá se to dělat hromadně. Prostě si koupíte nástroj na hledání zařízení se starým softwarem, který lze snadno napadnout.

Telefony i počítače s moderními operačními systémy se o aktualizace snaží samy, ale neuškodí ruční kontrola. Ve Windows je dobré nezapomenout na systémové aplikace z Windows Store. Stačí jej pustit, ťuknout na tři tečky v pravém horním rohu a vybrat "Položky ke stažení a aktualizace". Pozornost si zaslouží i ovladače různých zařízení uvnitř počítače. Ty základní si PC s Windows 10 stáhne samo, ale na webu výrobce mohou být novější nebo lépe vyladěné verze.

Mobilní telefony s Androidem, hlavně ty levnější, jsou na tom s aktualizacemi systému hůře, důležité tak je aktualizovat i samotné aplikace a službu Google Play, která obsahuje "antivir", jenž umí případné škodlivé aplikace zlikvidovat.

U telefonů, které používají třeba děti bez aktivní SIM, se může stát, že aktualizaci systému nenabídnou, u starších modelů to dělal Huawei a Honor a nejspíše i další výrobci. Vyplatí se tedy do telefonu na chvíli dát SIM a pokusit se o aktualizaci znovu, popřípadě využít aplikace pro obsluhu telefonu z počítače, to funguje opět u Huaweie a Honoru.

2. Zkontrolujte si hesla a bezpečnostní software

Moderní operační systémy jsou přímo od výrobců vybaveny tím zásadním pro obranu před kybernetickými útoky – mají zabudovaný firewall a v případě Windows a Androidu i antivir, který bohatě stačí. V důležitosti prvků ochrany jsou však tyto funkce až někde vzadu po opatrnosti uživatelů a aktualizovaném softwaru.

Mnohem větší roli hrají hesla. O tom, jak má vypadat bezpečné heslo, pro Hospodářské noviny několikrát napsal podrobná pojednání Michal Altair Valášek, náš bezpečnostní expert. Vše, co o heslech napsal, se dá zjednodušit do jedné hlavní rady: používejte správce hesel, a kde to jde, i vícenásobné ověření identity.

Správci hesel umí uživatele přimět k tomu, aby dodržoval všechna doporučení: dostatečnou délku hesel, unikátní hesla po různé služby. O vhodnosti používání správců hesel, kteří si zapamatují i ta nejdelší a nejsložitější hesla, je možné vyprávět dlouhé příběhy, ale jako varování souží nejlépe ten o programátorovi, který ztratil lísteček s heslem k virtuální peněžence s bitcoiny v hodnotě čtvrt miliardy dolarů

Nabídka správců hesel je široká a zahrnuje placené samostatné produkty i ty, které jsou integrované do zařízení. Apple má svou klíčenku, Google má správce hesel v Androidu i prohlížeči Chrome pro všechny platformy a od konce loňského roku, po pěti letech čekání, už má nástroj na správu hesel napříč různými zařízeními i Microsoft, který tuto funkci přidal do prohlížeče Edge.

Chrome, Safari od Applu i Firefox od Mozilla Foundation už také zvládají kontrolu toho, zda uložená hesla náhodou neunikla do některé z databází sdílených či prodávaných mezi internetovými zločinci. Stejnou funkci má i Firefox od Mozilly. Microsoft hlídání prolomených hesel začal nabízet také, právě před týdnem – ani po aktualizaci na nejnovější verzi Edge ale tato funkce není aktivní pro všechny uživatele, nutná je trpělivost.

Změna všech starých – a nedejbože prolomených – hesel roztroušených po internetu by měla patřit mezi priority každého uživatele internetu. Nejde o žádné teoretické riziko, pro jehož zneužití musí mít útočník fyzický přístup k vašemu počítači nebo alespoň znalosti raketového vědce. Pokud jedno heslo používáte na více místech, můžete přijít o přístup k důležitým službám včetně svého e-mailu. A hesel a dalších údajů unikly už miliardy, nikoliv chybou samotných uživatelů, ale hlavně velkých firem – například Adobe, CDProjektu Red, Dropboxu, LinkedInu, Yahoo nebo MyFitnessPalu. Hesla utekla v minulosti i z českých webů, jako jsou e-shopy Soural.cz nebo Kuma.cz či fanouškovské projekty, jako je Rallyfan.cz nebo Roxette.cz.

Změnu všech známých hesel je nejlepší provést přímo v prostředí webového prohlížeče, kde jsou hesla uložená, postupovat popořadě a využít možnosti nechat si heslo vygenerovat prohlížečem, který si jej hned uloží. Nejlepší nástroje má v tomto ohledu Google v prohlížeči Chrome, ale konkurence se začala snažit. Pokud vás váš prohlížeč ještě nevaroval, můžete se podívat na stránku haveibeenpwned.com a nechat se vyděsit.

3. Zálohujte data a zkontrolujte, jestli záloha funguje

V digitálním světě není nic horšího, než když přijdete o svá data. Malé i velké tragédie se přitom odehrávají denně. Stačí být zarytým odpůrcem cloudových služeb a utopit telefon. Fotografie za celou dekádu mohou zmizet během okamžiku a v podstatě bez náhrady. Něco málo se dá najít třeba v odeslaných e-mailech, ale… bolí to. Protože neštěstí nechodí samo, nemusí stačit ani to, že si data zálohujete na domácí síťový disk.

Stačí větší bouřka, která poškodí elektroniku, a fotografie nebo dokumenty mohou zmizet. Cloudové služby jsou v tomto ohledu bezpečnější. Mívají výpadky a i ony mohou ztratit data, ale díky průběžné synchronizaci není moc pravděpodobné, že by data zmizela úplně.

U zálohování platí, že nestačí zálohování jednou nastavit, je důležité také občas zkontrolovat, že funguje a že lze data ze zálohy obnovit. To platí hlavně pro firmy, ale i domácí uživatelé by mohli občas kouknout třeba na to, v jakém stavu je jejich síťový disk nebo zda se jim skutečně nahrávají fotky z telefonu do Google Photos, na OneDrive nebo do Fotogalerie od Applu.

Vybrané fotografie je pak dobré zkopírovat ještě jinam – na pevný disk počítače nebo raději do jiné cloudové služby. Většina lidí má beztak k dispozici alespoň základní úložiště alespoň ve dvou – u Applu nebo Googlu na telefonu a na počítači k tomu ještě u Microsoftu.

S dokumenty je to podobné. Ve Windows 10 systém uživatele přímo tlačí k tomu, aby si kopie nahrával i na OneDrive, Google pak svůj editační software nabízí jen v cloudové podobě, ale umožňuje naopak dokumenty stáhnout a uložit do archivu i lokálně.

4. Zlikvidujte balast

Skvělý způsob, jak zlepšit výkon počítače i telefonu a prodloužit jeho životnost, je udržovat na vnitřním úložišti dostatek volného místa. Moderní paměťové čipy vydrží hodně. SSD úložiště mají životnost prakticky srovnatelnou s tradičními disky a jsou fyzicky odolnější. Pokud se ale úložiště naplní, životnost klesá, protože se zátěž při přepisování dat soustřeďuje na malý výsek celé paměti.

Odstranění nepotřebných věcí pomáhá zbavit se i nepříjemných pocitů z nedostatku místa, které se u tenkých notebooků často nedá pohodlně rozšířit, o telefonech nemluvě. O podporu paměťových karet přišla už i nová řada telefonů Galaxy S21. Dobré je kontrolovat také zařízení dětí – mají tendence zkoušet různé věci (pokud to rodiče dovolí) a pak na ně zapomenou, zatímco se paměť telefonu či počítače zaplňuje.

Nejlepší krok je ale u nového počítače okamžitě odstranit předinstalovanou reklamní verzi bezpečnostního řešení. S výjimkou Applu, Microsoftu a Huaweie s Honorem na nové počítače i za sto tisíc dávají zkušební verze Nortonu nebo McAfee snad všichni výrobci osobních počítačů. Integrovaný Windows Defender přitom bohatě stačí, a pokud ne, může si každý vybrat minimálně z desítky slušných bezplatných verzí antivirů v čele s Avastem nebo Avirou. Legitimní variantou je i koupě placeného antiviru, ale ne na základě vyděračských vzkazů, které se uživatelům na nových počítačích zobrazují.

Zkušení uživatelé pak v zájmu vlastního duševního zdraví rovnou na nový počítač instalují čistou verzi Windows 10 staženou z webu Microsoftu

5. Dopřejte své elektronice trochu alkoholu

Po odklizení softwarového nepořádku není od věci také fyzické vyčištění elektronických zařízení. Telefon je lepší dezinfikovat, alespoň v době pandemie, a platí to i pro klávesnici počítače. Stačí navlhčit ubrousek koncentrovaným alkoholem. 99,99% Isopropyl alkohol z lékárny je sázka na jistotu, neublíží plastu ani kovu, jen ho nesmíte vylít do klávesnice.

U stolních počítačů by alespoň jednou ročně měla proběhnout hloubková očista větráků. Stačí na to stlačený vzduch, vysavač se dá použít také, ale je to mnohem riskantnější už proto, že se s hadicí s několikacentimetrovým průměrem manipuluje mnohem hůře než s "tyčinkou" spreje se stlačeným vzduchem. Něžné vysání ocení i domácí router nebo síťový disk. Důležité ale je všechna elektronická zařízení před očistou odpojit z elektrické sítě.