Společnost Red Hat oznámila, že mění způsob podpory linuxové distribuce CentOS. Nadále nebudou existovat dlouhodobě podporované číslované verze, ale jenom průběžně aktualizovaný CentOS Stream.

Toto zdánlivě nevinné oznámení vyvolalo silnou nevoli a působí problémy spoustě firem. CentOS totiž patří k pilířům moderních IT služeb: jde o jednu z nejpoužívanějších distribucí Linuxu pro počítačové servery. Mezi uživatele CentOS patří například Internet Brands nebo SAS, Raytheon nebo Amazon.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

K pochopení toho, co přesně se děje a proč má změna přístupu ze strany Red Hatu dalekosáhlé důsledky, se musíme vrátit poněkud do historie.

Co je Linux a jeho distribuce

Význam pojmu "Linux" je poněkud nejednoznačný a jeho historie je protkána spoustou ideologických a jiných sporů. Pro účely tohoto článku však postačí značné zjednodušení. Totiž že pod pojmem Linux se skrývají ve skutečnosti dvě věci. 

Tou první je Linux Kernel - jádro operačního systému. Ten se stará o věci, jako je paralelní běh více procesů (multitasking), správu paměti, komunikaci se souborovými systémy, části virtualizace, komunikaci mezi jednotlivými procesy a také o některé bezpečnostní aspekty. To samo o sobě ale nestačí. K tomuto základu je třeba přidat další funkcionalitu, jako je uživatelské rozhraní (textové nebo grafické), systémové aplikace, mechanismy instalace a spouštění programů a řadu dalších.

Kombinaci jádra a oné další nezbytné funkcionality se zpravidla říká distribuce (distro). A druhý význam pojmu Linux je širší, zahrnující právě onen ekosystém distribucí, které jsou postaveny nad linuxovým jádrem.

Distribucí jsou tisíce. Některé jsou univerzální, některé jsou specificky určené pro desktopové použití, některé vyloženě pro serverové použití, mobilní zařízení, bezpečnostní operace, miniaturní počítače atd. Liší se též licencování, které je ve světě open source stejně složité jako v tom proprietárním. Některé distribuce jsou pečlivě sestaveny tak, aby používaly pouze svobodný software, jiné si s tím starosti nedělají. Liší se též stupněm nabízené podpory.

Red Hat versus CentOS

Společnost Red Hat byla v roce 1994 jedna z prvních, které se pokusily vytvořit komerčně podporovanou "profesionální" distribuci, původně nazývanou Red Hat Linux. V roce 2002 pak představila Red Hat Enterprise Linux (RHEL) s komerční podporou. Licencování ale neumožňuje zpoplatnit samotný software, respektive umožňuje, ale zdrojové kódy musí být volně dostupné.

V reakci na RHEL vznikla celá řada open source projektů, které na bázi publikovaných zdrojových kódů vytvářejí vlastní distribuci, jež je s RHEL kompatibilní, ale neobsahuje ochranné známky společnosti Red Hat. Nejúspěšnějším a nejrozšířenějším z nich se stal CentOS, což je zkratka z Community Enterprise Operating System.

CentOS je velmi populární serverová distribuce, mimo jiné protože nabízí dlouhodobou podporu, srovnatelnou například s podporou serverových verzí Windows. Například CentOS 7, vydaný v roce 2014, bude podporován až do roku 2024.

V roce 2014 se společnost Red Hat dohodla s tehdejšími správci projektu CentOS, že bude projekt finančně podporovat. Zaměstnává a platí hlavní vývojáře CentOS, jakož i technickou infrastrukturu potřebnou pro běh projektu. Výměnou za to získala ochranné známky projektu CentOS.

No a nyní společnost Red Hat (kterou mezitím koupilo IBM) oznámila, že změní způsob, jakým bude CentOS nadále vydáván a podporován. Dosud platilo, že vycházelo poměrně málo verzí, které byly dlouhodobě podporovány. RHEL je celkem konzervativní distribuce; nové funkce do ní pronikají poměrně pomalu, což umožňuje onu zmíněnou dlouhodobou podporu a stabilitu. CentOS nabízel až dosud stejné vlastnosti. Opačným extrémem je ve světě Red Hatu projekt Fedora, který s CentOS sdílí v hrubých obrysech historii v tom, že původně vznikl jako komunitní alternativa a později byl Red Hatem pohlcen. Fedora se naopak snaží nové funkce implementovat co možná nejdříve.

Nově by CentOS Stream měl být jakousi prostřední variantou mezi konzervativním RHEL a rychle adoptující Fedorou. Má se jednat o tzv. rolling release systém. Tak se nazývají programy, které místo pevného verzování a relativně zřídka vydávaných nových verzí přinášejících třeba i značné změny nabízejí souvislý stream menších, ale zato velmi častých aktualizací. Ve světě Windows by se za "rolling release" dala označit třeba spotřebitelská verze Windows 10, kde také dochází k častým aktualizacím. Což je v pořádku z hlediska běžných uživatelů, ale může to přinést problémy u serverů nebo ve velkých firmách. Proto Microsoft nabízí u serverů a firemních verzí Windows 10 způsoby, jak onen "rolling" mechanismus vypnout a vrátit se k pro Windows původnímu mechanismu menšího počtu výraznějších aktualizací.

Konec CentOS, jak ho známe

Změna filozofie distribuce CentOS se nesetkala mezi uživateli s velkým nadšením. Ti si zpravidla CentOS vybrali právě pro jeho dlouhodobou stabilitu a přechod na časté aktualizace (a s tím výrazně zkrácenou dobu podpory, CentOS 8 skončí podpora již 31. 12. 2021) se jim logicky nelíbí.

Krok Red Hatu vnímají jako snahu odstranit konkurenci a vnutit uživatelům komerční verzi Red Hat Enterprise Linuxu - ceny jeho serverových edic se v závislosti na komponentách a podpoře pohybují od 350 do 9000 dolarů (8-200 tisíc korun). Firma na to reagovala tím, že nabízí každému 16 licencí zdarma, ale nezdá se, že by tím komunitu uživatelů signifikantně uklidnila.

Historie se opakuje

Ať už bude osud CentOS jakýkoliv, jeho "mateřský" RHEL musí mít i nadále veřejné zdrojové kódy. Nic tedy nebrání tomu, aby se historie opakovala. Aby někdo jiný vzal zdrojové kódy Red Hat Enterprise Linuxu, odstranil z nich ochranné známky Red Hatu, vybudoval infrastrukturu a publikoval vlastní distribuci kompatibilní s RHEL.

A přesně to se již stalo. Gregory Kurtzer, jeden z tvůrců původního CentOS, již oznámil nový projekt Rocky Linux, který má být spirituálním nástupcem CentOS. Ačkoliv oficiálně nejsou publikována žádná data, mluví se o tom, že by nová distribuce měla být k dispozici ve druhé polovině letošního roku. Zatím hledá spolupracovníky a sponzory, mezi nimiž už nechybí cloudová služba Amazon AWS. Rocky Linuxu nelze než popřát úspěch. Musíme jen doufat, že za pár let nekývne na nabídku sponzorství od Red Hatu. Přece jenom, spálit se o tatáž kamna dvakrát by bylo poněkud trapné.