Herní notebooky už nemají bídný poměr ceny a výkonu. Ne ve chvíli, kdy se i základní grafické karty prodávají za dvojnásobky doporučených cen, a přesto se nedají koupit. A když správně vyberete. Tehdy může být herní notebook výborný partner pro zábavu i práci. Přesně to slibuje tenký herní počítač MSI GF75 Thin.

A MSI jen neslibuje: proti předchozí generaci přináší jasné zlepšení u grafického výkonu i při prosté práci s daty. Ještě větší potenciál má ve spojení s umělou inteligencí. Cena za model s GeForce RTX 3060 je navíc docela příznivá, zvlášť když místo testované verze zvolíte model s menší obrazovkou a diskem.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

MSI se svou řadou výkonných notebooků GF Thin míří na uživatele, které děsí pětikilové hromady plastu, jež by měl uživatel snad přenášet. MSI GF75 Thin 10UE-065CZ je sice velký, ale na první pohled nevypadá jako 17" obr. Je jen o trochu tlustší než dva centimetry a vedle mého tři roky starého Raideru nevypadá vůbec jako herní počítač. Chybí mu výrazný prolis víka displeje s prosvícením. Jednoduché tvary narušuje jen červené logo MSI, které naznačuje, co se schovává uvnitř.

Po otevření víka displeje se ukáže samotná obrazovka – ještě vypnutá. Je výrazně větší než displeje většiny notebooků na trhu, ale díky hmotnosti notebooku 2,4 kilogramu se s ním dá celkem pohodlně pracovat i na klíně. Klávesnice pod obrazovkou má rozložení typické pro herní notebooky MSI, což znamená nepříjemnost v podobě klávesy Windows umístěné na pravou stranu od mezerníku. Pokud jste naučení na klávesové zkratky s tímto tlačítkem, budete si chvíli zvykat. Samotná tlačítka, která využívají spínače SteelSeries, jsou příjemná. Mají příjemnou a jistou odezvu a dobře se na nich píše. 

Notebook MSI GF75 má novou grafickou kartu, kterou těžaři kryptoměn nevykoupí
Foto: Otakar Schön

Vytýkat lze notebooku i umístění směrových šipek, ta směřující vpravo je součástí numerického bloku. Ale dobrou zprávou je, že tu je numerický blok. Dříve měly notebooky více místa na klávesnice, móda tenkých rámečků má ale své nevýhody. Naštěstí MSI alespoň nezrušilo webovou kamerku. V současnosti je to velmi důležitá součást výbavy počítačů. GF75 Thin se sice drží jen základního HD rozlišení kamerky, ale i to na případnou školní výuku nebo v mém případě poradu či skautskou schůzku stačí.

MSI je poměrně konzervativní, co se týká nabídky konektorů: tři USB porty 3.2 a jeden USB-C konektor jsou holý základ, který přímo volá po USB hubu v monitoru, minimálně při použití počítače v režimu desktopu s připojenou klávesnicí a myší. Speciálně na hraní ve VR by byl příjemný alespoň ještě jeden USB konektor – to je ale typický kompromis u notebooků ve srovnání s desktopem. Sluchátkový konektor je oddělený od vstupu pro mikrofon, oba jsou na pravé straně, připojovaná zařízení by tak měla mít konektor ve tvaru L, aby nepřekážela myši.

 

Notebook MSI GF75 má novou grafickou kartu, kterou těžaři kryptoměn nevykoupí
Foto: Otakar Schön

Touchpad pod klávesnicí je na svém místě, což je příjemná změna proti mnohem výkonnějšímu a třikrát dražšímu ROG od Asusu – ten má ale dva displeje, takže se touchpad musel přesunout. Skvělou zprávou je, že proti mému dvě generace starému Raideru MSI své touchpady výrazně vylepšilo. Pokud to vůbec někoho zajímá.

Displej naopak zajímá všechny. Kromě 17" velikosti v kompaktním těle nabízí obrazovka slušný jas kolem 300 nitů, což je "kancelářský standard". Čitelnost displeje zlepšuje fakt, že jde o panel s matnou úpravou, která omezuje odlesky a nedělá z obrazovky zrcadlo. Hlavním lákadlem u displeje má být nadstandardní snímková frekvence – 144 Hz, což je optimum pro fanoušky soupeřivého on-line hraní.

Na náročnější grafickou práci nebo na kritické sledování filmů naopak displej není, zvládá zobrazit pouze polovinu televizního barevného prostoru, což prakticky znamená absenci sytých odstínů a celkově mdlejší podání obrazu ve srovnání s HDR prezentací na kvalitním televizoru nebo špičkovém monitoru. Můžeme to ale pojmout i jinak: displej vypadá naprosto normálně, jako běžný počítačový monitor. Ty lepší, které mají vyšší jas a věrnější podání barev, přijdou na deset a více tisíc korun za 27" úhlopříčku.

Výkon a cena v nouzové symbióze

Hlavní zjištění z úvodu recenze si zaslouží zopakovat. Výkonnostní rozdíl mezi stolními verzemi grafických karet a těmi v noteboocích se stejnými jmény je obrovský a herní notebooky jsou spíše luxusní zboží. Dnes to ale úplně neplatí. Koupit stolní herní počítač není tak snadné a ceny stolních grafických karet vyletěly nahoru, protože jich je málo, a ještě se o ně perou hráči s těžaři kryptoměn. Díky tomu jsou herní notebooky lákavou volbou, zvláště ty levnější.

MSI nabízí model GF75 v různých variantách, verze s čipem GeForce GTX 1650 přijde asi na 32 tisíc korun, což stačí na moderní hry ve Full HD rozlišení se třiceti až šedesáti snímky za sekundu. Starší "e-sportovní" tituly pak naplno využijí maximální obnovovací frekvenci displeje 144 Hz. Po připojení externího displeje je pak možné část her hrát i v rozlišení 4K s vysokou úrovní detailů. 

Námi testovaný model za 42 tisíc korun má však nejzajímavější variantu grafické karty Nvidia RTX 3060, která sice nenabízí absolutní vrchol výkonu, ale zvládá velmi dobře pracovat s novými funkcemi – raytracingem a "kouzelným" DLSS. Jako procesor pak slouží moderní Core i7-10750H, tedy šestijádrový procesor 10. generace s podporou hyperthreadingu a maximální spotřebou 45 W. I když název nic moc neprozrazuje, jde o procesor, který se krátkodobě může dostat na pracovní frekvenci 5 GHz, což je hezká psychologická hranice. Běžná pracovní frekvence je však poloviční, 2,6 GHz. Další výbavu pak doplňuje 16 GB operační paměti a 1TB SSD. Paměti dodal Samsung, SSD je od Kingstonu.

Populární test herního výkonu 3DMark ukázal zajímavé věci ve srovnání s podobně vybaveným předchůdcem i ve srovnání s dvě generace starým MSI Raiderem, který je osazený grafickou kartou GeForce GTX 1070. V testu TimeSpy, který sleduje hrubý výpočetní výkon grafické karty v rozhraní DirectX 12 a v rozlišení 2560 × 1440 bodů, získalo nové MSI 6692 bodů. To je lepší výsledek než 52 procent všech počítačů, včetně desktopů, které prošly stejným testem.

Ve srovnání s předchozí generací herních notebooků vzrostl výkon MSI GF75 Thin o 15-25 procent při stejné kategorii výbavy. Ve srovnání ob generaci je rozdíl ještě větší – nové MSI má výkon o 32 procent vyšší než GeForce GTX 1070 Q-Max a procesor je rychlejší téměř o 40 procent. 

Novinka s GeForce RTX 3060 je citelně lepší než předchozí generace, u procesoru je to znát ještě více než u grafické karty
Novinka s GeForce RTX 3060 je citelně lepší než předchozí generace, u procesoru je to znát ještě více než u grafické karty.
Foto: MSI

Ještě zajímavější než srovnání výkonu na relativně starém testu je ukázka moderních technologií. Test přínosu technologie DLSS ukazuje 12,45 snímku za sekundu při použití hrubého výkonu, po zapojení DLSS se počet snímků zvýšil na 32,5 obrázku za sekundu. DLSS technologie umožňuje kartě pracovat interně s obrazem s nižším rozlišením (polovičním nebo i čtvrtinovým) a díky umělé inteligenci dokáže "odhadnout", jak vypočítaný obrázek má vypadat ve vyšším rozlišení. I mobilní RTX 3060 má čipy optimalizované právě pro tuto funkci a výsledek je zřejmý – rozdíl mezi absolutně nehratelnou hrou a hrou, kterou lze pohodlně hrát – to vše při vizuálně srovnatelné grafické kvalitě nebo výrazně vyšším výkonu spojeném s trochu horším obrazem, podle toho, čemu hráči dají přednost.

MSI GF75 Thin a RTX 3060 v praxi

Dobré výsledky v syntetických testech umožňují snadné srovnání počítačů mezi sebou a udržování přehledu o tom, jak se zlepšuje nebo zhoršuje výkon stroje v čase, ale důležitější je, jak se na herním notebooku dá hrát. A pracovat, aby si na sebe případně zase vydělal. A ono je to bez velkých překvapení – i moderní a náročné hry lze ve Full HD rozlišení hrát s nejvyšším nastavením detailů.

Ve hrách, které využití strojového učení pro "vymýšlení si" lepší grafiky podporují, v podstatě nedává smysl hrát jinak. Příkladem pro všechny může být Cyberpunk. Ten si sám nastavil grafické detaily tak, aby využíval Raytracing s DLSS a vytvořil nádherné prostředí plné neonových světel, která se odráží na zdech, v kalužích… Podobné je to ve hře Control, která má mnohem jednodušší geometrii prostředí, o to více v ní záleží na světle a stínech. Počet snímků za sekundu se při luxusním nastavením grafických detailů pohyboval i v nejnáročnějších částech hry mezi 30 a 40 snímky za sekundu. Pro milovníky on-line 3D stříleček je to samozřejmě málo, ale v příběhové hře to úplně stačí. Hlavní bylo to, že si notebook držel konzistentní snímkovou frekvenci bez propadů, které by bránily třeba plynule mířit při sekvencích v automobilech.

V titulech, jako jsou Gears 5 nebo Forza Horizon 4, pak není těžké dostat se nad hranici 60 snímků za sekundu při nejvyšším možném nastavení a u záplavy ještě starších titulů je skoro zbytečné něco testovat, tohle je sice počítač s nejlevnější variantou nové generace grafických karet od Nvidie, ale to znamená také, že to není žádné ořezávátko. Jen mu více sedí Full HD obrazovka než 4K.

Notebook MSI GF75 má novou grafickou kartu, kterou těžaři kryptoměn nevykoupí
Foto: Otakar Schön

Vysoký výkon a tenké tělo samozřejmě znamená i nějaké kompromisy. Tím největším není hluk. Ve standardním provozním režimu je i ve Windows trochu slyšet šum větráku, ale to řeší režim "silent". V herním zápřahu pak počítač trochu hučí, ale sluchátka nebo zvuk z reproduktorů to umí potlačit. Rozdíl ve výkonu mezi tichým režimem a režimem maximálního výkonu je přitom 10 procent, což není málo a rozhodně se vyplatí s pomocí klávesové zkratky počítač přepnout při spuštění hry na vyšší převodový stupeň.

Větším zdrojem nespokojenosti může být výdrž baterie. Ta při kancelářské práci vydrží podle výrobce asi sedm hodin, ale to musíte mít skoro vypnutý displej a bezdrátové sítě a koukat se na lokální video v HD rozlišení. Při kancelářské práci s aktivním využíváním webového prohlížeče a hudbou puštěnou na pozadí se jako limit ukazují čtyři hodiny provozu. Není to tragické, ale není to ani důvod k velké radosti. Notebook navíc nelze dobíjet přes USB-C.

Pokud ale GF75 Thin pracuje primárně jako desktop, moc na tom nezáleží, naopak potom uživatel ocení možnost nastavit dobíjení baterie tak, aby se její kapacita držela mezi 50 a 60 procenty, což je ideál pro dlouhodobé udržení maximální výdrže.

MSI GF75 Thin ukazuje, že nové herní notebooky mají co nabídnout. Jejich cena je v podstatě shodná s cenami laptopů s předchozí generací grafických karet i procesorů, výkon je přitom o čtvrtinu vyšší. Proti tomu se dá jen těžko něco namítat.