Sluchátka AfterShokz mají pomalu kultovní postavení mezi atlety. Běžcům nebo cyklistům totiž pomáhají zlepšovat výkony vhodně zvolenou hudbou bez toho, aby ohrozily jejich bezpečnost. Místo aby se strkala do uší nebo na uši či kolem nich, přiléhají k hlavě vedle ucha. Na konci lícní kosti.

Koncept přenosu zvuku přes kosti až ke kovadlince, třmínku a kladívku není nový. Poprvé se objevil v roce 1935, svého času se prosadil i jako komunikační prostředek mezi piloty hlučných strojů a nyní míří do kanceláří. Hlavní premisa je jednoduchá – nepřepadne vás šéf zezadu, nebudou vás bolet uši a hlavně vám všichni budou dobře rozumět.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Designově se sluchátka jasně liší od tradičního pojetí. Nejblíže mají sportovním sluchátkům s háčkem za ucho. Místo měkkých náušníků nebo silikonových nástavců jsou na konci jen oválné plošky a za ušima rozšíření, ve kterém je elektronika a baterie. Na prvním konci, který se dotýká tváře, jsou i jednoduchá ovládací tlačítka.

AfterShokz OpenComm se zvukem pracují jinak než ostatní sluchátka
AfterShokz OpenComm se zvukem pracují jinak než ostatní sluchátka
Foto: Aftershokz

Sluchátka komunikují přes Bluetooth, a dokonce se zvládnou spárovat souběžně se dvěma přístroji – typicky počítačem a telefonem. Párování vyžaduje aktivaci speciálního režimu, ale stačí postupovat podle návodu. Kromě toho nabízejí NFC párování, což se dnes vlastně už moc nevidí.

Zdířka pro audio jack logicky chybí, sluchátka komunikují se světem pouze bezdrátově. Absence fyzických konektorů má výhodu v tom, že i tato sluchátka mají podobně jako čistě sportovní modely zvýšenou ochranu proti prachu a vodě i potu. Patří sice spíše do kanceláře, ale procházka doprovázená májovým deštíkem ani pár kilometrů na rotopedu nebudou problém.

AfterShokz OpenComm se zvukem pracují jinak než ostatní sluchátka
AfterShokz OpenComm se zvukem pracují jinak než ostatní sluchátka.
Foto: Aftershokz

Sluchátka, stejně jako sportovní verze Aeropex, vypadají subtilně a jsou velmi lehká – i s tykadlem mikrofonu, které se dá otočit asi o 300°, váží 33 gramů. Mají přitom výdrž 16 hodin hovoru. Díky rychlému dobíjení speciální magnetickou nabíječkou stačí jen pět minut v zásuvce na dvě hodiny provozu, plné nabití trvá asi hodinu a výrobce doporučuje používat obyčejnou nabíječku nebo USB konektor počítače, ne "supernabíječky" s vysokým výkonem.

Drobnou nepříjemností je napájecí konektor. Ten je magnetický, ale nestandardní, je potřeba mít speciální kabel. V balení se sluchátky je i praktické pevné pouzdro, které má na potřebný kabel vyhrazené místo, za současné situace to ale asi ani nebude moc potřeba.

Sluchátka mají také mechanickou možnost vypnout mikrofon, není to ale tak intuitivní jako u herních headsetů, kde stačí mikrofon zasunout do skořepin nebo ho otočit nahoru. Tady je nutné stisknout dvě tlačítka pro ovládání hlasitosti najednou, což se se sluchátky na hlavě nedělá úplně pohodlně. Na druhou stranu standardní ovládání prostřednictvím docela velkého a výrazného tlačítka na vnější straně pravé "skořepiny" funguje bez problémů.

Sluchátka pro speciální účely

Sluchátka AfterShokz se od začátku odlišují od konkurence důrazem na odlišnou technologii přenosu zvuku do ucha a její výhody. Platí přitom, že i sedmá generace přenosu zvuku kostí má limity ohledně kvality reprodukce. Zvuk je zjednodušeně řečeno vibrující vzduch. AfterShokz místo snahy rozhýbat vzduch posílají vibrace po kosti do bubínku a to působí jinak. Sluchátka této značky proto nemají takový frekvenční rozsah jako klasické dynamické měniče.

Kvůli dokonale věrnému přednesu varhanních koncertů si ale AfterShokz nikdo nekupuje. Zvuk je nejlepší ve středním pásmu, tedy u mluveného slova, což je pro kancelářská sluchátka vlastně ideální. Hudba se dá poslouchat taky, i když spíše jako kulisa, ne pro potěšení.

AfterShokz OpenComm se zvukem pracují jinak než ostatní sluchátka
AfterShokz OpenComm se zvukem pracují jinak než ostatní sluchátka.
Foto: Otakar Schön

To o zvuku a vibracích se pak projevuje se zvyšováním hlasitosti. S nízkou intenzitou zvuku jsou sluchátka zdánlivě dokonale tichá, i když posluchač zřetelně vnímá zvuky. Když se úroveň hlasitosti zvýší, i sluchátka držená v ruce začnou "hrát" nahlas, podobně jako když máte na hlavě otevřená sluchátka. Asi ne tak hlasitě, ale slyšitelně. Při vysoké hlasitosti je navíc také znát, že na tváři skutečně vibrují, ale to je dobré jako připomínka ke ztlumení zvuku.

Největší změnu oproti jiným sluchátkům značky i spoustě tradičních sluchátek představuje mikrofon. Má dost prostoru a výrobce do něj dost investoval – je to znát na samotném zvuku, který umí zachytit, i na zvucích, které naopak nezachytí; přímo je odblokuje. Osobně u sluchátek mikrofon řeším pouze v případě, že mi na druhé straně nerozumí, ale u videokonferencí je kvalita zvuku přece jen důležitá a OpenComm patří ke sluchátkům s opravdu výborným přenosem lidského hlasu.

Pro mě osobně nicméně sluchátka AferShokz nejsou. Není to horší kvalitou zvuku ve srovnání se sluchátky a reprosoustavami, které běžně používám. Problém je přesně v tom, co AfterShokz staví jako svou největší výhodu – povědomí o okolí. Při práci ho nechci. Nechci slyšet chrápajícího psa, hádající se potomky, sousedovu sekačku… Chci se zavřít do svého světa a soustředit se. Platí to nejen při psaní, ale i při videokonferencích nebo manuální práci. Popularita sluchátek, která se specializují na odrušení okolního hluku, ukazuje, že takových lidí je více. Navíc moderní sluchátka s rušením okolního hluku mají často i opačnou funkci odposlechu okolí pro případ, že bych čekal pošťáka.

Osobní preference však v tomto případě není důležitá. Existuje dostatek scénářů, kdy sluchátka tohoto typu dávají dokonalý smysl. Fungovat mohou i jako handsfree v autě s tím, že řidiči zůstává schopnost dobře slyšet okolí. Je snadné je nosit dlouho na hlavě, takže pro lidi, kteří hodně telefonují a zároveň nesedí ve velké hale s dvaceti kolegy, jde o zajímavou alternativu, zvlášť s ohledem na to, že výrobce nabízí nadprůměrnou kvalitu mikrofonu i se schopností potlačit při hovoru zvuky z okolí.

AfterShokz OpenComm se zvukem pracují jinak než ostatní sluchátka
AfterShokz OpenComm se zvukem pracují jinak než ostatní sluchátka.
Foto: Otakar Schön

Trochu škoda je, že mikrofon nejde odepnout, aby OpenComm při sportovních aktivitách neobtěžoval vystrčeným mikrofonem. Není ale zase takový problém mikrofon otočit nahoru a nechat ho v poloze, kde vadí nejméně. Je tak lehký, že nehrozí strhávání sluchátek na stranu.

AfterShokz ostatně ví, že jde o specifický produkt, a tak se ani nepodbízí cenou; bylo by to kontraproduktivní. Spousta lidí si asi vybere raději "kancelářská" sluchátka z řady Evolve od Jabry s podobnou cenou, ale kdo nesnese náušníky na boltcích ani špunty v uších, nemá moc jiných možností.