Obrovský obraz, vysoký jas a krásné barvy je možné získat několika způsoby. Můžete si koupit opravdu velkou LCD televizi s nejnovější technologií miniLED, nebo za pár milionů pořídit dokonce panel s mikroLED. Můžete vsadit na největší OLED obrazovku na trhu a řešit, které okno necháte vybourat, aby se dostala dovnitř. Nebo si takový obraz přinesete v náručí.

Samsung The Premiere nabízí tu poslední variantu. Projektor je logickou odpovědí na požadavek velikosti i krásného podání barev. Standardní projektory jsou ale všechno, jen ne logickou náhradou televize. The Premiere LSP9T není normální projektor. Je to laserový projektor s ultrakrátkou projekční vzdáleností. Na deset centimetrů udělá dvoumetrový obraz, na čtvrt metru pokryje celou zeď. A po dlouhé době přinesl něco, co dokáže překvapit a nadchnout.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Premiere není první ani jediný projektor, který nemusí být přes celou místnost u stropu s pavučinou kabelů více či méně umně schovaných ve zdech. Projektory označované jako ultra short throw už jsou na trhu dlouho. Jenže Samsungu se u prvního projektoru, který firma vyrobila po deseti letech, povedlo zaškrtnout všechny chlívečky v seznamu toho, co byste doma chtěli mít na sledování filmů, seriálů i televizních zpráv. Jediný chlívek, který radost neudělá, je ten s cenou.

Testovaný model, který nabízí maximální úhlopříčku 330 cm s rozlišením 4K a barvami vykreslovanými trojicí laserů  přijde na 170 tisíc korun. To je sice vysoká částka, ale televizory s obrazovkami nad 85“ jsou podobně drahé, a pořád jim chybí metr úhlopříčky, aby se projektorům vyrovnaly. Levnější varianta Samsung The Premiere SP-LSP7T s menší maximální úhlopříčkou pak přijde na 90 tisíc korun, což je možná ještě zajímavější.

Ve jménu pohodlí

Projektor od Samsungu vypadá nenápadně, skoro jako malý soundbar – měří půl metru na šířku, 37 centimetrů do hloubky a na výšku jen čtrnáct. S jedenácti a půl kily to není žádné peříčko, ale vypadá kompaktně a není problém ho umístit do interiéru. Asi neexistuje televizní stolek, na který by se nevešel. U nás našel místo na malém stolku vyrobeném na míru pro zesilovač.

Umístění mezi klasické reprosoustavy Marantz bylo ideální, protože právě mezi nimi máme největší kus bílé zdi a na stejné místo míří náš klasický levný projektor, takže jsem měl přímé srovnání nejen s televizí, ale i obyčejným projektorem s rozlišením Full HD a technologií DLP.

Samsung vyrobil projektor, který nahradí televizi i kino
Samsung vyrobil projektor, který nahradí televizi i kino.
Foto: Otakar Schön

Samotná instalace sestávala ve vybalení z krabice a zapojení napájecího kabelu. Víc Samsung nepotřebuje. Uvnitř nenápadného těla se totiž kromě laserů a zrcadel skrývá kompletní multimediální centrum včetně televizních tunerů. Samsung v podstatě vzal OneConnect box ze svých špičkových QLED televizí, a kolem něj postavil projektor. Zachoval přitom všechny funkce svých chytrých televizí, takže jde pravděpodobně o první projektor se zabudovanou Apple TV a kompletní nabídkou aplikací českých internetových televizí, abecedně od Kuki přes Sledování TV až po Vodafone TV.

K projektoru je samozřejmě možné připojit další zařízení – na zádech má Premiéra od Samsungu trojici HDMI vstupů, jeden z toho podporuje funkci eARC, takže je snadné zabudovaný reproduktor nahradit libovolným soundbarem nebo klasickými reprosoustavami. V tom může pomoci i optický výstup, i když analogový audiovýstup chybí. Projektor má v sobě kvalitní wi-fi čip a antény, nechybí ale ani možnost připojit se k domácí síti a internetu kabelem, což je pro streamování videa ve vysokém rozlišení jistější. Připojit jde i USB disk s filmy…

Po prvním zapnutí vypínačem, který je logicky podobný těm u QLED televizorů od Samsungu, nadšení z jednoduchého zprovoznění pokračuje. Nejenže proběhne standardní instalace systému, kdy se uživatelům telefonů od Samsungu synchronizují informace o používaných aplikacích, ale i samotné nastavení obrazu projektoru proběhne naprosto automaticky a nenápadně. Prostě se na zdi objeví dokonale ostrý a pravoúhlý obraz.

Princip odrazu obrazu na krátkou vzdálenost nakonec způsobil drobný problém.

Horní rohy reprosoustav bránily ve vykreslení spodních rohů obrazu na stěně, ale to jsem vyřešil během chvilky odsunutím reprosoustav více od stěny. Od vybalení z krabice k tomuto momentu přitom uběhlo možná pět minut. 

Samsung vyrobil projektor, který nahradí televizi i kino
Samsung vyrobil projektor, který nahradí televizi i kino.
Foto: Otakar Schön

Jasný obraz ve dne, v noci

Vysoká cena projektoru naznačuje, že by obraz mohl být nadprůměrný, ale není. Je skvělý. Projektorů, které lze rozumně sledovat i v denním světle, je málo a ani Samsung není stavěný na to, aby porazil QLED televizi v poledním slunci na rovníku. Pokud ale slunce nesvítí přímo na zeď, a pokud si dopřejete plátno, je The Premiere realisticky použitelný i pro sledování televize bez toho, abyste zatahovali žaluzie. Stejně jako na televizích pak nevynikne kontrast a barvy budou působit tlumeně, ale bez problému uvidíte, co se v obrazu děje.

V aktuálních podmínkách, kdy je venku zataženo, pak vypadá obraz skvěle i přes den, samozřejmě v závislosti na nastavení. Podobně jako u televizí má Samsung ve standardním obrazovém režimu obraz, který svým podáním mile překvapuje.

Barvy i kontrast působí přirozeně. Jsou trochu zvýrazněné proti profesionálně kalibrovanému obrazu, ale líbivost nejde za hranu dobrého vkusu. Na to je tu režim dynamického zobrazení, které dává největší smysl právě přes den, když je hodně světla – zvýraznění barev a kontrastu pomáhá bojovat s okolním jasem. V tomto režimu navíc projektor zvládne produkovat svit až 2800 lumenů. Pro srovnání této hodnoty s televizory je ale nutné dodat, že u LCD i OLED obrazovek se používá jednotka jasu nit, která označuje něco trochu jiného, a jas projektoru je tak srovnatelný spíše s televizemi, které mají jas 800 nitů. I to je ale dost.

Samsung vyrobil projektor, který nahradí televizi i kino
Samsung vyrobil projektor, který nahradí televizi i kino.
Foto: Otakar Schön

Stejně jako kvalitní televize i The Premiere pak naplno ukáže své přednosti v zatemněné místnosti. Standardní režim je v takových podmínkách ideální nahradit režimem film pro puristy a režimem "filmmaker" pro sledování filmů a seriálů na Netflixu. Filmový režim má více jemných detailů a věrnější podání barev, filmmaker režim je podobný, ale má saturovanější barvy. Hlavní rozdíl mezi oběma režimy je v marketingu. "Filmmaker mode" je nový zobrazovací režim, který prosazuje uskupení výrobců televizorů UHD Alliance – jeho hlavní přínos spočívá ve vypnutí většiny vylepšovátek, jako je vyhlazování pohybu a doostřování.

Jediným zklamáním je fakt, že automatický herní režim není úplně srovnatelný s tím v televizorech stejné značky. Zpoždění obrazu za příkazy z ovladačů je citelně vyšší, takže hraní 3D stříleček a dalších her vyžadujících rychlou odezvu není úplně ideální. Velikost obrazu ale u spousty titulů tento nedostatek přebije, jen člověk nesmí střídat hraní na luxusním počítačovém monitoru s hraním na také luxusním, ale pomalejším projektoru.

Samsung vyrobil projektor, který nahradí televizi i kino

Nakonec je tu zvuková výbava projektoru. Skryta za průzvučnou tkaninou je reprosoustava s konfigurací 2.2, která nabízí zatím nejlepší zvuk, jaký jsem u projektoru zažil. Sama o sobě by to nebyla žádná velká chvála, protože laťka je v této oblasti nasazená hrozně nízko. Kvalita zvuku je srovnatelná s většinou slušných televizorů, basy má projektor lepší než tenké televize. Náznak basů hraje už od 37 Hz, což je překvapivé, ale k plnému výkonu se reprosoustava dostane za hranicí 60 Hz, což odpovídá spoustě regálových reprosoustav. Na televizi je to fajn, hudba se dá poslouchat, ale ideální to není, a tak se hodí optický zvukový výstup a eARC, přes který lze filmový zážitek rozšířit o prostorový zvuk. Osobně jsem si vystačil s klasickým stereem z reprosoustav Marantz HD550, které sonické stránce věci dodávaly kinosálový nádech.

Graf frekvenční odezvy reprosoustavy v projektoru Samsung The Premiere není ideální, má zvýrazněné frekvence kolem 1 kHz a 11-12 kHz, výrazněji jsou ale znát chybějící nejnižší frekvence
Graf frekvenční odezvy reprosoustavy v projektoru Samsung The Premiere není ideální, má zvýrazněné frekvence kolem 1 kHz a 11-12 kHz, výrazněji jsou ale znát chybějící nejnižší frekvence
Foto: REW, Otakar Schön

Verdikt

Pokud Samsung slibuje, že The Premiere je domácí kino v jedné krabičce, moc si nevymýšlí. Až na zvuk, který by si zasloužil bezdrátový subwoofer a mírně vyrovnanější frekvenční odezvu, totiž přesně to nabízí. Jedna krabice, obrovský obraz a spousta možností. A také absolutní pohodlí - minimální hluk spolu s umístěním, které neomezuje místo, odkud můžete sledovat obraz. Tradiční projektor pro dosažení téhož musí uživatel instalovat na strop a řešit, co s kabely.

Cena odpovídá kvalitě a těžko hledat konkurenci. Opravdu skvělé však bude, až se projektory se stejnou konstrukcí dostanou do cenově přijatelnějších kategorií.

Zatím je nejblíže Epson EH-LS300 s Android TV, ten má ale jen Full HD rozlišení, a i tak stojí 70 tisíc korun. Samsung tak hraje trochu jinou ligu.