Strategické hry jsou jako šachy. Na jedné straně máte jednoduchá pravidla, různé figurky, ale hrát s nimi lze miliony různých partií. Šachy nebo go brzy přestaly stačit, jsou příliš abstraktní a vyžadují na vyšší úrovni schopnost myslet a reagovat na tahy, které soupeř udělá až za deset minut. A k tomu při vítězství jen uvidíte, jak soupeř položí krále na herní plochu. Budovatelské strategie jsou rozmanitější. Musíte si jen dobře vybrat (a proto nabízíme nejen recenzi, ale i dalších pět tipů na skvělé strategie).

Stronghold: Warlords je osvědčená značka, která z hráčů dělá neomezené vládce jejich panství. Jako takovým jim nestačí jen vyrazit do boje s co největším počtem jednotek a podrobit si soupeře. Musí se starat i o poddané, protože nespokojenci utečou a hladová armáda beze zbraní žádná slavná vítězství nezíská. Nový díl přidává k původní premise ještě možnost podrobit si soupeře a udělat z nich vazaly. Kdo by nechtěl pokořit mongolské chány nebo japonské šóguny?

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Slibná premisa hry a miliony prodaných kopií předchozích verzí byly výborný důvod hru nainstalovat, zvlášť když se dá spustit i na normálním notebooku, herní desktop s GeForce RTX 3060 není nutná výbava. A v každé strategické hře se dá strávit spousta času příjemným způsobem. Nutno ale přiznat, že u Strongholds to úplně neplatí, což je asi zřejmé z titulku naší recenze.

Strongholds je osvědčená značka a zasazení hry na Dálný východ není vůbec špatný krok. Spousta populárních her míří na východ a po Ghost of Tsushima jsem byl víc než nakloněný dalšímu orientálnímu dobrodružství. Už úvodní obrazovka hry ale odrazuje. Působní jako destilované retro, ale ne v tom dobrém smyslu, kdy si čtyřicetiletí fanoušci videoher, stejně jako malé děti libují v pohodové atmosféře Stardew Valley, nebo naopak nadávají jako špačci u Dead Cells. Strongholds je hra na první pohled zatuchlá.

Hra Stronghold:Warlords se strategicky vydala do Asie, máme ale i lepší tipy na přemýšlivou zábavu
Hra Stronghold: Warlords se strategicky vydala do Asie, máme ale i lepší tipy na přemýšlivou zábavu.
Foto: Firefly Holdings Limited

Nejde jen o hlavní uživatelské rozhraní nebo slabé grafické zpracování, kterému nepomůže ani podpora vysokého rozlišení. Postavičky pořád vypadají jednoduše a animované prvky, krátké pokyny od hlavních postav příběhových kampaní, vypadají ve 4K na 27“ displeji strašidelněji než v nízkém rozlišení na obrazovce notebooku. A i na GeForce RTX 3060 se „animované“ sekvence a pohyb mapy cukají jako blázen. Ani kvalitní sluchátka nebo reprosoustavy pak nepomohou s tragickou kvalitou namluvených sekvencí.

Zatuchlá je i samotná hratelnost. Možnost zajmout a přetlačit na svou stranu pány malých pevností rozmístěných na mapě nepřidává žádný zázračný herní prvek. Samotné dobývání a zajímání představitelů venkovské šlechty je… stupidní. Lordi ve věži jsou schopni zdecimovat zástupy pěšáků házením těžkých předmětů z hradeb dolů, ale snadno se nechají pomaličku uštípat k smrti luky, foukačkami nebo kušemi. Nevyrazí proti nim, prostě sedí jak tetřev na hřadě a ve svém hradu pomalu hynou.

Hra Stronghold:Warlords se strategicky vydala do Asie, máme ale i lepší tipy na přemýšlivou zábavu
Hra Stronghold: Warlords se strategicky vydala do Asie, máme ale i lepší tipy na přemýšlivou zábavu.
Foto: Firefly Holdings Limited

Podobně inovativní a plné života jsou i standardní bitvy. Je to retro, ale i pramáti strategií v reálném čase, Duna II, měla dostatečně výrazné bojové jednotky a dokázala samotné taktické manévry osvěžit třeba útokem písečných červů.

Hlavní důvod, proč si Strongholds: Warlords zaslouží rychlý výlet do pekel, je prostý. Hra je stabilní asi jako systém on-line sčítání osob v první den spuštění. Dva pády počítače během hodiny jsou něco, co jsem u videohry nezažil celá léta. Ano, hry občas spadnou, ale aby mi s sebou vzaly celý počítač, to není moc běžné. Stejně není úplně normální, aby se uživatel dostal v průběhu výuky ovládání do situace, kdy musí celého průvodce zopakovat, protože shodou náhod zabije tygra dříve, než mu to hra řekne. Prostě technicky i z pohledu herního designu je to bída.

Co ale s načatým večerem? No, několik nápadů bychom měli.

Age of Empires

Je jedno, kterou verzi si vyberete, jedničku, dvojku, trojku… Všechny jsou v Game Passu. Age of Empire je skutečná legenda strategických her a Microsoft věnoval svému rodinnému stříbru v posledních letech spoustu pozornosti, takže je možné zahrát si s trochu lepší grafikou. A poctivý remaster je mnohem lepší než vzít staré nápady a nabízet je jako úplně novou hru. Teď už chybí jen oprášit i Age of Mythology. Microsoft se chystá 10. dubna oznámit, jak je na tom s vývojem úplně nového dílu Age of Empires IV, a třeba dojde i na překvapení v podobě remasteru Age of Mythology a Odin, Zeus a Ra se proti sobě postaví ve zmodernizovaném kabátku.

Sid Meier’s Civilization VI

Co je Age of Empires pro strategie v reálném čase, je Civilizace pro tahové strategie. Na PC jsou k dispozici všechny díly, ten nejnovější ale dokázal nabídnout výborné technické zpracování spolu s výbornou hratelností, takže nemá cenu se vracet ke starším dílům, pokud už na Steamu nemáte v knihovně třeba kompletní třetí díl. Ale šestka je právě v akci za 15 eur, a to vůbec není špatná nabídka.

Crusader Kings III

Pokud chcete více než jen po mapě posouvat panáčky, je skvělou alternativou hra Crusader Kings. Ta totiž na ono vládnutí a ovládání jde trochu jinak – místo země máte na starosti vladařskou dynastii a více než na mečích záleží na vztazích, na diplomacii, budování rodokmenu a skutečném charakteru postav. Nejlevněji se Crusader Kings III dají sehnat v Game Passu.

Anno 1404 – History Edition

Místo boje obchod a řemesla? Ano, prosím! Zvlášť když budování historického města hráče k ničemu nenutí, žádný spěch není potřeba, jen je nutné si rozmyslet, jak efektivně pracovat s dostupnými surovinami a jak nejlépe vydělat na zboží. Nechybí ani námořní souboje, ale ty nejsou nijak zajímavé, hlavní je mít velké silné lodi, žádné extra manévry se tu provádět nedají. A k dispozici jsou i „modernější“ varianty, jako Anno 1800 zasazený do období průmyslové revoluce.

Factorio

Chcete se propadnout do světa, který donutí váš mozek přemýšlet o efektivitě úplně jinak? Zkuste Factorio. Český strategický hit se soustřeďuje na budování efektivních továren s cílem vybudovat raketu schopnou dopravit ztroskotaného hráče zase domů. I bez reklamních kampaní má hra více než 2,5 milionu prodaných kopií, přitom se nikomu nepodbízí. Pro mě osobně třeba vůbec není, ale to nevadí. Factorio si může každý vyzkoušet sám v bezplatné demoverzi