Narovinu, kdy vás naposledy nadchnul stolní počítač, který nemá grafickou kartu? Ve chvíli, kdy jsem psal tuhle větu, to pro mě bylo asi před třiceti minutami. To, co Apple představil na své „malé“ jarní tiskové konferenci, se totiž jen tak nevidí. Už nejde jen o to, že Apple vyvinul výkonný a úsporný procesor, na kterém ušetří.

Hlavní myšlenkou celé prezentace Applu byl návrat do pozice vyzyvatelů, průkopníků. Některé bariéry Apple ještě zbořit nechce, ale zatímco u telefonů nabízí navíc „jen“ lepší procesor, u PC a tabletů hraje jinou ligu a nebojí se ani zdražit.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Jasnou hvězdou v nabídce Applu je nový iMac. Stolní počítače typu all-in-one od Applu nikdy neměly moc konkurence. Apple nejprve překvapil barevnými kryty iMacu s katodovými obrazovkami, aby pak všechno vsadil na tenké LCD panely a design lampičky. Poslední modely byly usedlejší a zdaleka ne tak odvážné nebo revoluční. Letošní model s procesorem M1 to mění. Moje první reakce byla, že to není počítač, ale iPad na nožičce. Počítač má tloušťku jen centimetr a 24“ obrazovku drží ve vzduchu chytře navržená naprosto jednoduchá hliníková konstrukce, u které se člověk musí ptát, jak moc stabilní je. Vypadá ale skvostně.

Apple si trochu usnadnil život tím, že přesunul napájecí zdroj mimo tělo počítače, ale není první, kdo takto ošidil tenký stolní počítač. Pár kabelů za stolem nikoho nezabije. A jeden kabel Apple ušetřil – napájecí kabel s magnetickým konektorem přenáší nejen čistou elektřinu, ale také ethernet.

Čip Apple M1 nepotřebuje masivní chlazení, i díky tomu je počítač extrémně tenký a tichý
Čip Apple M1 nepotřebuje masivní chlazení, i díky tomu je počítač extrémně tenký a tichý.
Foto: Apple

Velkou prostorovou úsporu pak přinesl čip Apple M1, který staví na architektuře ARM a který si navrhli inženýři Applu, když jim začal lézt na nervy Intel neschopný dodat v domluvených termínech požadované čipy. Apple už na podzim v laptopech MacBook dokázal, že čipová sada M1 může bez starostí soupeřit s těmi nejlepšími mobilními procesory od Intelu, a to znamená, že bez problému obstojí i na stole. „Na Macu stejně nikdo nehraje“, jak říká Intel v hloupé srovnávací reklamě. Apple má ale trumf sám sobě navzdory. Na Macu se dá hrát. Běží tam spousta her pro iOS a hlavně pro Macy jsou dostupné cloudové herní služby – GeForce Now od Nvidie, Google Stadia, Amazon Luna a nově v testovacím režimu přes webový prohlížeč i Game Pass od Microsoftu.

Díky úspornému procesoru mohl Apple zahodit velké větráky a pokročilé metody chlazení a na oba konce základní desky přilepil jen malé větráčky, které podle oficiální verze většinu času produkují hluk na úrovni 10dB, což je neslyšné i v noci uprostřed lesa. Výkon počítače je „dostatečný“, všechno je rychlé, hlavně z uživatelského pohledu. Apple vsadil na ještě rychlejší SSD úložiště, takže ani načítání dat z disku nebrzdí start aplikací. A zbytek je otázka optimalizace ze strany Applu a snahy externích vývojářů. Novou architekturu přímo podporuje už několik tisíc aplikací včetně Microsoft Office, takže při kancelářském a multimediálním vyžití nepředstavuje odchod od Intelu žádný reálný problém.

Displej… displej je opět nadstandardní. Apple vsadil na rozlišení 4480 × 2520, vyšší než je standard 4K, které na ploše 24“ zajistí velmi jemný obraz a ostré písmo. Apple k tomu přidává technologii automatického vyvážení bílé podle okolního světla a podporu HDR s maximálním jasem 500 nitů – to není rekord, ale je to vysoko nad průměrem počítačových monitorů.

U notebooků to nestihl, ale nové iMacy mají lepší webkamerku s Full HD rozlišením a komplexním zpracováním obrazu a nadstandardními mikrofony. Apple tak dříve než konkurence naskočil na vlnu videokonferencí a práce z domova.

Apple se překonal a v ceně počítače je i nová bezdrátová klávesnice Magic Keyboard. Ale… pak už se vrátil ke svému obvyklému tlaku na zákazníky, nechce je nechat šetřit. Nejlevnější model nebude dostupný ve všech barvách (nemá ani propagovanou fialovou barvu, kterou dostane i iPhone 12). Klávesnice Magic Keyboard u nejlevnějšího modelu nemá ani vychvalovanou funkci automatického odemčení počítače, TouchID bude mít až o pět tisíc korun dražší verze. A základní iMac bude mít jen dva USB-C/Thunderbolt porty místo dvou doplněných o standardní USB-C.

Apple šetřil také na úložišti. Počítač za 38 tisíc i model za 44 tisíc má jen 256 GB prostoru pro data a 8 GB operační paměti. Dvojnásobnou kapacitu úložiště Apple poskytne za další šestitisícový příplatek.

Nový iPad Pro dvakrát jinak

První dojem z nového iMacu, tedy tabletu na nožičce, dostal nový náboj ve chvíli, kdy Apple představil iPad Pro v obou velikostech. Video připomínající Mission Impossible, ve kterém se šéf firmy spouštěl lanem do laboratoře, aby ukradl čipovou sadu M1 a vložil ji do těla tabletu, sice postrádalo logiku, ale bylo efektní a nejspíše mělo naznačit, že bylo těžké dát do tabletu stejný procesor jako do desktopu.

Tak těžké to nebylo, když nejprve dal Apple vlastně čip z tabletu do stolního počítače, ale pointa je v tom, že iPady Pro dostaly skokově vyšší výkon a Apple je znovu odlišil od levnějšího iPadu Air. Teď je jen otázkou času, kdy Apple zpřístupní pro iPad i vývojářské nástroje. Každopádně je škoda, že iMac v nové podobě nedostal i dotykovou obrazovku, pak by si s iPadem Pro nové generace mohly tykat.

Apple vedle představení nového čipu v tabletu oznámil poprvé v historii, kolik má iPad operační paměti: hodně. U základních verzí 8 GB, u modelů s větším úložištěm dokonce 16 GB, tedy jako u stolních počítačů. Do pracovního, profesionálního světa pak iPad Pro proniká i podporou technologie Thunderbolt, díky níž lze tablet zadokovat a používat jako stolní počítač, alespoň teoreticky, notebooky s Thunderboltem to umí a Apple hovořil o možnosti připojit takto externí displeje.

Nový iPad s čipem M1 má stejný výkon jako Macbooky a vyšší než většina laptopů s Windows
Nový iPad s čipem M1 má stejný výkon jako MacBooky a vyšší než většina laptopů s Windows.
Foto: Apple

Větší verze nového iPadu s úhlopříčkou 12,9“ pak nabízí novou generaci LCD displejů, která sází na technologii miniLED, která se letos objevuje i u velkých televizorů. Apple ovšem na malou plochu dostal 10 tisíc miniLED, které navíc umí ovládat po čtyřech kusech – nabízí 2596 nezávislých světelných zón, u kterých upraví intenzitu podsvětlení. Výsledkem má být dramatické zvýšení kontrastu, které se blíží OLED obrazovkám. A díky použití velkého množství malých LED dosahuje tablet špičkového jasu 1000 nitů na celé ploše a 1600 nitů při omezeném pokrytí obrazovky.

LCD panel s deseti tisíci malých zdrojů světla zajišťuje nadstandardní kontrast a velmi vysoký jas
LCD panel s deseti tisíci malých zdrojů světla zajišťuje nadstandardní kontrast a velmi vysoký jas.
Foto: Apple

To znamená, že si s přehledem poradí s obsahem v HDR formátech. Kalibrace displejů má navíc odpovídat procesionálnímu displeji Apple Pro Display XDR. Apple počítá s tím, že se nový velký iPad stane součástí povinné výbavy fotografů a filmařů jako pohotovostní monitor při práci v exteriérech. Ceny nových iPadů jsou hodně vysoké. Základní model s 11“ obrazovkou stojí 23 tisíc korun za verzi se 128 GB prostoru pro data. Větší model s novým displejem přijde na jednatřicet tisíc korun. Verze se 2 TB prostoru pro data přijde na více než dvojnásobek, 61 790 korun. Verze s podporou mobilních dat přes LTE a 5G sítě pak stojí ještě o čtyři tisíce korun více.

Zatímco u počítačů má Apple spoustu konkurence, která možná nemá tak vybraný vkus a cit pro design a která nemá k dispozici tak vyladěnou čipovou sadu, ale zato dokáže nabídnout levnější i výkonnější počítače, často obojí najednou, u tabletů Apple konkurenci v podstatě nemá. Výrobci buď nabízí levné tablety, které mají mizerný výkon, obraz i výdrž, nebo nic. Výjimkou je Samsung, který díky AMOLED obrazovkám nabízel minimálně doposud kvalitnější obraz, ale výkonem na Apple nemůže stačit. A nejspíše se to nezmění ani za týden, až představí „nejvýkonnější Galaxy historie“. 

Malé novinky pro velké davy

Apple vedle dvou hlavních řad nových produktů během 70 minut ukázal mnohem více. I drobnost, jako je nová fialová barva iPhonu 12 a iPhonu 12 mini, může být velká věc. Někdy stačí k oživení zájmu o elektroniku málo a hrátky s barvami fungují. Dříve Apple nabízel uprostřed životního cyklu charitativní verzi iPhonů a příslušenství s označením Product Red, nyní přidává fialovou. Stejný princip používá i Nintendo – přestože má už dýchavičný hardware, nová barevná verze Nintenda Switch pořád vyvolává vášně.

Nová barva iPhonů pomohla přilákat pozornost i k tom, že Apple po dlouhém čekání začíná konečně prodávat sledovací přívěšky Apple Airtags. Nejde o žádnou magickou novou věc, ale o rozvinutí konceptu, se kterým přišla značka Tile v roce 2013. Apple svou verzi rozšířil o technologii Ultra Wide Band, která proti standardnímu Bluetooth umožňuje majitelům novějších iPhonů nalézt předměty propojené s přívěsky Airtags s větší přesností. Apple navíc podpoří užitečnost svých přívěsků tím, že nabídne komunitní hledání – pokud uživatel přívěsek ztratí, a v jeho blízkosti přijde někdo jiný s iPhonem a zapnutou službou „Najdi můj…“, dostane uživatel anonymní upozornění na aktuální lokaci svého přívěsku.

Apple Airtag kombinuje plast a ocel a má vyměnitelnou baterii
Apple Airtag kombinuje plast a ocel a má vyměnitelnou baterii.
Foto: Apple

Apple Airtag mají kulaté tělo kombinující ocel a plast a lze u nich vyměnit baterii bez návštěvy servisu, to bude potřeba udělat přibližně jednou ročně. Airtags také nejsou úplně přívěsky – tělo ve tvaru disku nemá žádný háček ani dírku. Apple na to jde chytře, a tak k malému zařízení za 890 korun (balení čtyř bude za tři tisíce) prodává zvlášť pouzdra s poutkem nebo kroužkem na klíče – a k dispozici bude i verze od Hermés. Kožená klíčenka Apple přijde na 1090 korun. To je geniální způsob, jak zvýšit marže, když samotný produkt má cenu srovnatelnou s konkurencí. A Apple prodá stovky milionů Airtags a k nim minimálně desítky milionů pouzder a klíčenek. A lákat bude i gravírování v ceně, jako to nabízí u iPhonů.

Nakonec se nové generace dočkala i chytrá televizní krabička Apple TV. Bude mít vyšší výkon, nový pohodlnější a šikovnější ovladač s podporou hlasového ovládání. Změní se i software. Slibně vypadá funkce, která má potenciál změnit vnímání kvality obrazu podobně, jako se o to snaží „autorský režim“ u moderních televizorů. Apple umožní majitelům iPhonů kalibrovat obraz jakéhokoliv displeje připojeného k Apple TV tím, že změní obraz odcházející z Apple TV do obrazovky. Mobil zanalyzuje, co vidí, Apple TV 4K bude upravovat, dokud nebude obraz mít optimální vyvážení barev. Samozřejmostí pak bude podpora 4K a HDR v 60 snímcích za sekundu.

Nová Apple TV 4K má vyšší výkon a nový ovladač
Nová Apple TV 4K má vyšší výkon a nový ovladač.
Foto: Apple

Konkurenci chybí technologie, odvaha a peníze

Ve výsledku je zřejmé, že je Apple na koni. iPhony už technologicky tolik neztrácejí, i když jim v pandemii chybí čtečka otisků prstů, ale v základech Apple u telefonů dávno předehnal konkurenci díky vlastním procesorům a grafickým čipům, které Snapdragonům a Exynosům s lehkostí unikají. A mimo telefony je na tom lépe snad ve všem a základ úspěchu je stejný – bezkonkurenční čipová sada, která jako první dosáhla svatého grálu IT – výkonu velkých počítačů a spotřeby mobilních telefonů.

Apple k úspěchu potřeboval skvělý marketing a odvahu ve svých počátcích, poslední roky mu stačí jen marketing a obrovské zásoby hotovosti. Problémy Intelu, který zaostává několik let za svými vlastními plány na vývoj efektivnějších a výkonnějších čipů, přiměly Apple k revoluci v podobě čipové sady M1 a nyní je vidět, jak zásadní krok to byl.

Apple znovu určuje trendy v designu a působí inspirativně. MacBooky designem nikoho nenadchnou, jsou skoro stejné už příliš dlouho a na trhu jsou hezčí, tenčí a lehčí počítače. Jen nemají takový výkon a výdrž na baterii. A je jen otázka času, jak rychle Apple přijde s inovovaným designem MacBooků. Nový iMac jasně říká, že designové nápady Applu ještě nedošly a Apple si díky své zlaté hordě může dovolit vyblokovat dostatek výrobních kapacit a zaplatit ty nejlepší designéry.

Evoluce iMaců je krásná, nejnovější kousek je ještě útlejší
Evoluce iMaců je krásná, nejnovější kousek je ještě útlejší.
Foto: Apple

Konkurence se tak dostává do kleští. Žádný výrobce počítačů s Windows nemá k dispozici vlastní unikátní procesory. Mírně upravený Snapdragon nebo Ryzen v počítačích Surface se nedají srovnat s architekturou čipu M1 od Applu. A všichni ostatní jsou závislí na Intelu a AMD, popřípadě ještě Samsung si vyrábí vlastní čipy, ale zatím je rád, že se vyrovná Qualcommu, Apple je daleko. 

Všechny výhody Applu ale nejsou pro konkurenci jen hrozbou. Příchod MacBooku Air vyvolal stovky kopií a díky soustředění výrobců i snaze Intelu se MacBooky povedlo po dvou třech letech dohnat a překonat v designu i třeba kvalitě displejů nebo klávesnic, někde i ve výdrži baterie. Aktuální situace může vyvolat stejnou reakci. Možná se výrobci místo ztrácení času s ohebnými počítači bez klávesnic nebo se dvěma obrazovkami a neergonomickou klávesnicí vrátí k základům a soustředí se na design, který je praktický, a přesto dokáže zaujmout. A hlavně se musí probrat Intel a Qualcomm s novými čipy a Microsoft s Windows na ARM.

Apple nicméně přes všechny superlativy, fantastickou výdrž nových MacBooků a nádherný iMac svůj tržní podíl ve světě počítačů, alespoň mimo USA, dramaticky nezvýší. Nemá produkt, který by oslovil výraznou většinu zákazníků, která hledá výhodné nabídky. Applu chybí „bílý plastový MacBook“, chybí skutečně levný Mac Mini. Všechny „nejlevnější“ produkty Applu jsou o desítky procent dražší než jejich protějšky s Windows. Byly přitom doby, kdy základní plastový MacBook a MacBook Air a Mac Mini byly ideálem dostupného (ne laciného) počítače.

Musím ale přiznat, že mě to mrzí. Když jsem potřeboval nahradit domácí desktop, podíval jsem se nejprve na nový Mac Mini. Jenže za 22 tisíc bych dostal jen samotnou krabičku s 8 GB RAM a 256GB diskem. Za 12 tisíc jsem přitom postavil výkonnější stroj se 16 GB RAM. Vlastně za 15, když budu počítat i 1 TB SSD. Za 15 tisíc se ostatně dá koupit celý nový kancelářský počítač, který bude mít víceméně srovnatelné parametry, až na velikost. A to je záchrana Microsoftu a jeho Windows. Mnohem větší nabídka počítačů, herní stroje a absence nesmyslných příplatků za trochu paměti.

Ale ještě jednou… je to vážně škoda.