Windows během uplynulého roku dostaly adrenalinovou injekci. Pandemie a nástup práce na dálku ukázaly, jak důležité je mít počítač a spolehlivý software. Microsoft chce nyní zájem o Windows udržet. Po sérii nudných, a dokonce nepovedených, aktualizací otevře novou kapitolu: Windows 11.

Oficiální představení proběhlo on-line ve čtvrtek od 17:00 a Microsoft během prezentace ukázal staronový operační systém, a hlavně prozradil důležité detaily o obchodě s aplikacemi, o možnostech získat novou verzi Windows i o plánech do budoucnosti. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Uniklou verzi Windows jsme nainstalovali z bezpečnostních důvodů pouze do virtuálního počítače v aplikaci VMware Player, kde se však dá se systémem standardně pracovat. Windows 11 podle všeho budou opět bezplatnou aktualizací pro stávající uživatele – aktivovat je lze prostým přihlášením k uživatelskému účtu, který je spojený s legální instalací Windows 10.

Windows 11 mají ve verzi datované do června 2021 inovovaného průvodce, který už není tak modrý jako při instalaci Windows 10, ale uživatele čekají v podstatě podobné věci, včetně série otázek na to, jak moc chce, aby o něm Microsoft sbíral data.

Po dokončení instalace už čeká uživatele překvapení. Windows mají poprvé v historii tlačítko Start jinde než v levém spodním rohu obrazovky. Microsoft se, minimálně v této testovací verzi, rozhodl vycentrovat uživatelské rozhraní. Tlačítko start je pořád vlevo, ale už ne v rohu, pokud teda uživatel zcela nezaplní hlavní panel ikonami aplikací.

Windows 11 v pracovní verzi
Webové Hospodářky v prohlížeči Edge ve Windows 11.
Foto: Microsoft

Nabídka Start se pak také výrazně změnila, zbavila se konceptu živých dlaždic a skryla i seznam nainstalovaných aplikací. Po stisku tlačítka start ukazuje podobně jako Chrome OS ikony aplikací v obyčejné mřížce. Malý přepínač pak umožní zobrazit klasický seznam nainstalovaných aplikací.

Vrátit lze i nabídku Start z Windows 10, dokonce i se živými dlaždicemi. To ale vyžaduje zásah do interních registrů Windows, což je záležitost zkušených uživatelů. Hlavně ale tato skutečnost ukazuje, že Windows 11 jsou jen Windows 10 s novou vrstvou barvy na vrchu. Microsoft se i nadále drží zpětné kompatibility s aplikacemi a systémy starými deset a více let. Součástí Windows 11 jsou i klasický Notepad a Malování. Dost možná jsou ve Windows 11 pozůstatky Windows 3.11 z roku 1993.

Právě skutečnost, že Microsoft s sebou táhne dekády starou zátěž starého kódu potřebného pro obsluhu starých aplikací a zařízení, poškozuje Windows a jejich obraz jako moderního a svižného systému. I když díky pokrokům ve vývoji čipů a nástupu SSD úložišť jsou dnešní nejslabší počítače citelně rychlejší než běžné počítače v době Windows 7, takže Windows nejsou žádný šnek.

Změny vzhledu se týkají nové nabídky tapet a celých předpřipravených témat, v současnosti je v nabídce i jedno tmavé téma, stejně jako ve Windows 10. Okna s aplikacemi mají zakulacené rohy, což má působit přívětivěji, ale celkově se asi nikdo v nových Windows 11 neztratí – zatím jsou vidět hlavně jemné kosmetické změny.

Nejvýraznější funkční novinku v uniklé verzi Windows 11 zahrnuje nový způsob uspořádání oken na obrazovce. Kromě možnosti připnout dvě okna vedle sebe nebo čtyři do každého kvadrantu obrazovky nabídnou Windows 11 také možnost upořádat okna do sloupců vedle sebe a vzorec uspořádání si uživatel vybere jen umístěním kurzoru myši na tlačítku pro úpravu velikosti okna.

Další změnou je výraznější přítomnost pruhu s miniaplikacemi – má podobu aplikace připnuté na hlavním pruhu a odkazy na články a další informace ukáže ve sloupci přes celou výšku obrazovky. I nadále je pak propojený s prohlížečem Edge, aby Microsoft zvýšil míru jeho používání.

Třetí funkční novinkou je přítomnost aplikace To-Do, tedy úkolníčku, který pravděpodobně svou existencí nikoho nerozlítí, ale také nepůjde o důvod pro aktualizaci na nový systém. 

Očekává se, že Windows 11 vyjdou v listopadu, kdy by nejspíše jinak vyšla nová průběžná aktualizace Windows 10 a kdy měl hlavně vyjít nový operační systém Windows 10X pro „odlehčené“ počítače (a původně pro počítače se skládacími obrazovkami nebo dvěma oddělnými obrazovkami s jedním dotykovým displejem místo klávesnice).

Microsoft nejprve oznámil, že se Windows 10X zaměří na normální počítače, které uživatelé chtějí – tedy levnější, lehčí a s delší výdrží baterie, ale nakonec vývoj speciální verze Windows zrušil. To, na čem inženýři Microsoftu pracovali, pak tvoří základ Windows 11. I proto je těžké věřit slibu dramatických změn a současný stav testovací verze, která má licenční ujednání z června 2021, naznačuje, že se velký třesk nekoná.

Microsoft má ale ještě skoro půl roku na přidání nových funkcí a nových systémových aplikací. Nepochopitelné ale je, že zatím nenabízí ani záložky v průzkumníku souborů, což je funkce, po které uživatelé volají minimálně pět let. Microsoft může také do Windows 11 přidat třeba Xbox v podobě aplikace pro streamování her do libovolného PC. Ono je to možné už nyní přes web, ale samostatná aplikace je lepší. Jen by firma těžko vysvětlovala, proč stejná aplikace není i ve Windows 10. 

Nejzajímavější ale bude nakonec sledovat, jak Microsoft zvládne přechod na „nový“ systém. Windows 10 mají 1,3 miliardy uživatelů. Pokud ale nový systém nebude povinnou aktualizací, hrozí Microsoftu další trapas s pomalým růstem počtu uživatelů. Nikdo už asi nepochybuje o tom, že přechod na novou verzi Windows bude zdarma pro všechny uživatele Windows 10, ale to nemusí stačit.