Windows 11 je snadné získat už nyní. Microsoft splnil slib a zpřístupnil je členům programu Windows Insider, který vyžaduje pouze jednoduchou registraci a bezplatný uživatelský účet u Microsoftu. I když je nový systém hezčí a je v něm co odhalovat, přechod na novou verzi nebude tak hladký, jak se na první pohled mohlo zdát.

Po zkušenosti s uniklou verzí Windows 11 z poloviny června už oficiálně a nedočkavě testujeme Windows 11 v rámci Windows Insideru. Vidina nového systému s výraznými viditelnými změnami a možností spouštět aplikace pro Android zabrala a přilákala nové zájemce o skomírající testovací program.

Na vrcholu měl Windows Insider program 10 milionů členů, aktuální čísla Microsoft nehlásí. Zato má celý program skvělé maskoty
Na vrcholu měl Windows Insider program 10 milionů členů, aktuální čísla Microsoft nehlásí. Zato má celý program skvělé maskoty.
Foto: Microsoft 

To je pro Microsoft skvělá zpráva. Samotné přejmenování Windows a jejich vydávání za nový operační systém je skvělý marketingový tah. Microsoft nicméně podcenil zájem o Windows 11 a hlavně nezvládl vysvětlit, jak a kde bude tento operační systém fungovat. A tak se v dnešním textu zaměříme na to, proč Windows nepoběží na spoustě slušných počítačů. Na to, jak se na nich reálně pracuje, i když by se to nemělo dělat. A nakonec i na to, jak Windows 11 získat, pokud máte dost odvahy a záložní stroj.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Větší bezpečí se zárukou a komplikacemi

Už jen upozornění oficiálního programu „Rychlý přehled stavu počítače“, že ani moderní herní stroje nesplňují požadavky na Windows 11, vyvolalo vlnu paniky. A na ni zareagovali internetoví překupníci a začali hromadit a s obrovskými maržemi přeprodávat zboží, o kterém doposud většina lidí nikdy neslyšela: TPM moduly.

Microsoft totiž jako hlavní prioritu Windows 11 staví vyšší bezpečnost. Aby jí dosáhl, chce, aby všechny počítače s tímto systémem používaly bezpečnostní prvek označovaný jako Tusted Platform Module. Jeho primární úkol je zajistit, aby start počítače probíhal v kombinaci důvěryhodného softwaru a hardwaru. V podstatě je to hlídač, který k autu nepustí nikoho, dokud garáž neodemkne pověřená osoba a neotočí v zámku klíčem.

Microsoft používá TPM i pro zajištění integrity šifrovaného prostoru na disku Bitlocker a k běhu anti-malware softwaru Windows Defender a říká, že díky němu je možné reálně omezit množství škodlivých aplikací o šedesát procent. TPM navíc není nový koncept, v počítačích nebo automobilech se vyskytuje už více než deset let.

Microsoft nejprve oznámil, že bude vyžadovat přítomnost TPM obecně, tedy i starší verze. Při vydání první verze Windows 11 v programu Windows Insider ale vydal nový přehled minimálních požadavků, který uvádí výslovně TPM v novější verzi 2.0. Tento požadavek ale vylučuje počítače s procesory staršími než čtyři až pět let. TPM 2.0 nepodporují procesory Intel Core sedmé generace ani procesory Ryzen první generace staré pět let. Navzdory odslouženým letům přitom tyto čipy nabízejí stále dostatečný výkon pro běh Windows 10 i aplikací, dokonce se na nich i dá bez problému hrát.

Zbytečná ostuda

Oficiální veřejně dostupné proklamace minimálních požadavků jsou jedna věc, ale po několika změnách dokumentace to vypadá, že Windows 11 nepotřebují TPM k tomu, aby fungovaly. Microsoft v dokumentech pro výrobce počítačů v poznámce pod čarou uvádí, že budou moci na trh dodávat přístroje s Windows 11 i bez bezpečnostního modulu – postačí, když vytvoří vlastní instalační balíčky.

Microsoft tím nejspíše zachrání kůži i sobě. Mezi počítači, které nesplňují oficiální hardwarové požadavky Windows 11, je i luxusní dotykový počítač Surface Studio 2, který se stále prodává za cenu přes sto tisíc korun. Přehlédnutí takového detailu je pro Microsoft neskutečný trapas, který firma zatím ignoruje.

Stejně tak Microsoft zbytečně vyděsil spoustu fanoušků, když jim program PC Health oznámil, že jejich zánovní počítač není kompatibilní. Hlavním zdrojem problémů byl opět TPM. Aplikace varovala před nekompatibilitou, ale dotčeným uživatelům neřekla, že mají v BIOS své základní desky změnit nastavení TMP. Neřekla jim nic. Změna bezpečnostního modulu z hardwarového na ten uložený ve firmwaru základní desky naštěstí pomohla i v případě mého desktopu. 

Nepovedené varování bez relevantních informací zbytečně lidi strašilo
Nepovedené varování bez relevantních informací zbytečně lidi strašilo.
Foto: Otakar Schön 

U starších počítačů pak může podporu TMP přinést speciální hardwarový modul, který se nacvakne do základní desky. A to je důvod, proč se cena těchto součástek na internetových aukčních serverech a bazarech odrazila k raketovému růstu. Za modul někteří prodejci chtějí tolik, co stojí nový procesor nebo základní deska.

Windows 11 v nehotové praxi

Vyzkoušet nový operační systém před jeho vydáním je u Windows možné od Windows Vista, dříve vývoj probíhal uzavřeně. Odolat novému uživatelskému rozhraní Windows 11 proto dost dobře nešlo.

Instalace verze pro Windows Insidery proběhla jako tradiční aktualizace Windows – z desítek přímo do jedenáctek. Microsoft si zaslouží pochvalu za to, že nezměnil žádná nastavení výchozích aplikací. I když mě vítaly Windows 11, webové stránky se otevírají v Chromu, filmy ve VLC Playeru a fotky v Zoner Photo Studiu 18… Jediné, co se nepřeneslo, je nastavení nové funkce označené v češtině prozatím „mezinárodním“ termínem Widgety.

Windows 11 ve verzi pro Windows Insidery
Windows 11 ve verzi pro Windows Insider.
Foto: Otakar Schön

Tato funkce je v trochu skromnější podobě už ve Windows 10, kde je možné nastavit i z Česka příjem zpravodajství v angličtině, v první testovací verzi Windows 11 to nelze. Za to se dá celá tato novinka vypnout, což vlastně není špatná varianta. V budoucnosti mají Widgety šanci být docela užitečné, pokud pro tento prostor vyvinou vlastní moduly nezávislí vývojáři, ale ve stávající podobě je to zbytečné plýtvání místem na obrazovce.

Největší funkční změnou pro mě po dvou dnech je přesunutí tlačítka start ke středu obrazovky. Svalová paměť si jde tvrdě za svou a myš občas zabloudí do levého dolního rohu. Většinou ale aplikace spouštím pomocí klávesové zkratky, tak to není tak výrazný problém. Tlačítko Start lze navíc vrátit zpět na jeho tradiční místo. Stačí pravým tlačítkem ťuknout kamkoliv na hlavní lištu a vybrat Nastavení hlavního panelu, pak už zbývá pouze kliknout na sekci Přizpůsobení. Vypadá to, že Microsoft zase o kus dotáhl integraci kontextových nabídek Windows 7 a aplikace Nastavení Windows 10.

Tlačítko Start lze vrátit doleva
Tlačítko Start lze vrátit doleva.
Foto: Otakar Schön

Samotná nabídka Start a její změna mi přijde příjemná. Je podobnější tomu, na co jsou uživatelé zvyklí na mobilních telefonech, a vzhled této části systému je přehlednější a čistější. Microsoft měl se živými dlaždicemi a celým konceptem větších ploch zajímavý nápad, ale volný přístup k implementaci ze strany vývojářů znamenal, že nápad zůstal nevyužitý a časem se proměnil spíše ve vizuální smog, což byl přesný opak toho, co chtěl Microsoft dokázat.

Ve Windows 11 uživatel vidí jen tři řady po šesti ikonách. To je tak akorát, aby nabídka vypadala bohatě a zůstala přehledná. Pod tímto polem s ikonami aplikací jsou dva sloupce s posledními použitými dokumenty a nedávno nainstalovanými či spuštěnými aplikacemi. Označení „doporučené“ ale může znamenat, že tam bude Microsoft ukazovat reklamu. Jako reklama působí také přítomnost ikon aplikací Photoshop Express, PicsArt, Netflix a Spotify – jde jen o zástupce, kliknutím na ně se aplikace stahují z Windows Store.

Windows 11 ve verzi pro Windows Insidery
Foto: Otakar Schön

V nabídce pak nechybí ani Solitaire, jen místo klasické verze je ve Windows 11 moderní varianta s denními úkoly a trofejemi. A s reklamou. Řešením je prostě nechtěný nosič reklamy odinstalovat. Dá se počítat s tím, že na počítačích velkých výrobců bude na uživatele v nabídce Start čekat více nevyžádaných aplikací včetně nějakého antiviru, to je bohužel bída Windows a prodeje počítačů s malými maržemi. Nebo uživatelé možná skončili jako uvařené žáby, kdo ví. Naštěstí je možné plevel odinstalovat, popřípadě si na počítač nainstalovat čistou verzi Windows staženou ze stránek Microsoftu.

Drobné problémy, naštěstí

Po dvou dnech používání je nesmysl hodnotit stabilitu systému, který má vyjít až na podzim, ale zatím to vypadá dobře. Žádná modrá obrazovka smrti, žádné padající aplikace. Funguje Zoner, funguje Microsoft Office, Slack, Chrome, VLC. Všechny aplikace, které jsem spouštěl, běžely bez viditelných potíží.

Jen při práci ve Wordu se mi stávalo, že se zasekla klávesa Alt a místo toho, abych pokračoval ve psaní, mi Word ukazoval, která písmena tvoří s Altem klávesové zkratky. Ne že by to nebylo otravné. Těžko pochopitelná je také nemožnost přetáhnout ikonky z plochy nebo nabídky Start na hlavní panel Windows, ale to by neměl být trvalý stav, jen chyba.

Vyzkoušel jsem i několik her – tam je to zatím také docela dobré, ale ne perfektní. Microsoft Flight Simulator se občas cukal, což ještě minulý týden nedělal ani jednou. Forza Horizon 4 běžela bez potíží, Skyrim nechtěl běžet ve 4K na celou obrazovku, ale nakonec se nechal přesvědčit pro běh v okně. Automatické HDR přitom zafungovalo podle slibů Microsoftu.

Nvidia zatím nevydala ovladače přímo pro Windows 11, takže je těžké hodnotit výkon, ale až na problémy v Microsoft Flight Simulatoru všechno běželo podobně jako na Windows 10, což je dobrá zpráva a zároveň další potvrzení toho, že Microsoft na podvozku nového systému moc věcí nezměnil.

Opatrnost kvůli firemním klientům

Vlastně je škoda, že Windows 11 nejsou radikálnější. Největší změnou v hardwarových požadavcích je šifrovací čip, o kterém Microsoft nedokáže jasně informovat, zatímco firma prošvihla další příležitost zbavit se starých částí kódu a třeba i vynutit jako základní prvek výbavy SSD místo klasických pevných disků. Tady je vidět zodpovědnost vůči firemním zákazníkům, pro které by odstavení desktopů s pevnými disky znamenalo velké výdaje.

Dříve přitom nové verze Windows zvyšovaly nároky na hardware výrazně a spoustu lidí nutily k upgradu počítače, což se líbilo výrobcům hardwaru. Ale to je dávná historie, Windows 10 měly v podstatě stejné požadavky na hardware jako Windows 7, tedy dekádu starý systém.

V testovací verzi zatím není možné vyzkoušet všechno. Chybí integrace Teams i největší překvapení – podpora aplikací pro Android. Ani tu Microsoft zatím nekomunikoval úplně dobře. Podle neoficiálních informací z Microsoftu to ale vypadá, že i když v oficiálním obchodě s aplikacemi bude Android zastupovat obchod Amazonu, spustit půjdou i aplikace stažené v instalačním formátu APK. Jen je otázkou, jak budou, nebo nebudou fungovat aplikace využívající služby Googlu. A spíše fungovat nebudou. To vyzkoušíme snad někdy během léta.

Vlastně jsem narazil ještě na jednu chybu – při prvním spuštění Windows se mi neukázal nový nástroj rozložení oken právě s podporou užších sloupců pro mobilní aplikace a ani nová kontextová nabídka ve správci souborů, která je bohatší než ve Windows 10. To se ale napravilo restartem. 

Windows 11 ve verzi pro Windows Insidery
Foto: Otakar Schön 

Windows 11 snadno a rychle

Testování Windows 11 je veřejné, ale není vhodné pro každého. Microsoft výslovně nedoporučuje používat vývojový systém na produkčních strojích. Pokud máte jen jeden počítač, tak na Windows 11 zapomeňte, nebo si je pusťte na virtuálním PC s pomocí aplikace VMWare Workstation Player.

K testování je potřeba registrace v programu Windows Insider. Pak stačí v nastavení aktualizací Windows 10 vybrat položku Windows Insider a tam ze tří variant získávání testovacích verzí zvolit tu vývojářskou variantu s varováním, že může jít o nestabilní software. Windows 11 jsou zatím dostupné právě v této variantě, do kanálu beta se dostanou později, až první skupina pokusných králíků odvede spolu s vývojáři a testery uvnitř Microsoftu svoji práci.

Ta u Insiderů spočívá nejčastěji v automatickém odesílání analytických informací o fungování systému, ale také v ručním hlášení problémů s konkrétními aplikacemi či objevenými chybami v systému, který má například na některých místech anglická slova i v české lokalizaci. Logicky tam, kde Microsoft věci přidával a měnil.

Ale vážně, testovací Windows 11 si zatím dejte maximálně na druhý počítač, ne jako já na ten nejpoužívanější. Alespoň to nedělejte, pokud nechcete reinstalovat systém v případě nějaké softwarové katastrofy. Ona sice instalace Windows 10 zabere čtvrt hodiny a dokumenty se automaticky ukládají na OneDrive, ale kdo má potom stahovat všechny ty hry…