Další dvě pražské tramvaje nabízejí ode dneška cestujícím bezplatné připojení na internet. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek oznámili zástupci společnosti Škoda Transportation, v jejichž vozech ForCity (15T) je připojení k dispozici. Celkem tak po Praze jezdí tři soupravy s wi-fi připojením, jednu už dříve zprovoznil pražský dopravní podnik na lince 17.

Polohu tramvají ForCity mohou lidé zjistit na webových stránkách. Dnes jeden z vozů jezdí na lince 18, zkoušet se budou ale i jiné trasy, na které vyjíždějí tramvaje z vozovny Pankrác. Vozy jsou označeny nálepkou s nápisem Wi-Fi. Podle Marka Herbsta ze společnosti Škoda Transportation bude v příštích týdnech rozšířeno Wi-Fi ještě do jedné tramvaje. Do konce roku budou tramvaje ve zkušebním provozu, pak se jejich provoz vyhodnotí.

Na projektu se podílí také společnost Rencar, která v pražské MHD spravuje reklamní plochy. Podle jejího zástupce Jana Kábrta bude Rencar internetové připojení v tramvaji nabízet také svým klientům. Firmy pak například budou moci zaplatit za to, že cestujícím, kteří se na internet v tramvaji připojí, se jako první zobrazí webová stránka konkrétní firmy.

Náklady na úpravu jedné tramvaje se podle Herbsta pohybují kolem 10.000 až 15.000 korun, další peníze bude stát poplatek za připojení za internet. Náklady budou hradit Rencar a Škoda Transporatation. Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP), kterému tramvaje patří, se na tom nebude finančně podílet, řekla ČTK mluvčí podniku Ilona Vysoudilová.

DPP v minulých měsících zprovoznil připojení na internet v modernizované tramvaji KT8N2. U té bude podle Vysoudilové zkušební provoz trvat asi půl roku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru