Stál méně než 1 600 amerických dolarů, važil jedenáct kilogramů. To jsou základní "míry" prvního PC od firmy IBM.
 
12. srpna 1981 se z faxů (pro ne-pamětníky zařízení na přenos textů pomocí telefonní linek) v redakcích novin s charakteristickým skřípavým zvukem vysoukala zpráva od výrobce velkých sálových počítačů. "IBM dnes představila nejmenší a nejlevnější počítačový systém - IBM Personal Computer," stojí v dobové tiskové zprávě.

Americké společnosti přitom v byznyse s malými počítači ujížděl vlak. Z počátku jej považovala za technickou kuriozitu. V roce 1980 však Don Estridge dostal za úkol postavit kompaktní a cenové dostupný počítač. 

Jeho tým šel cestou nejnižších nákladů a do stroje, kterému v IBM interně říkali Acorn (žalud), použil dostupné součástky od jiných výrobců. PC od IBM tak byl skládačkou, která nepřevyšovala konkurenci.

Ale síla značky a rozšiřující nabídka příslušenství udělaly svoje.
 
Invaze "písíček" do domácností a menších kanceláři znamenala úspěch nejen pro IBM, ale také pro Intel, který do prvního modelu 5150 dodával procesor 8088.

Intel se z výrobce paměťových čipů stal největším dodavatelem procesorů. Na pozici nejbohatšího člověka světa vynesl Billa Gatese, který se v rodině PC prosadil se svými Windows.

Dnes je však všechno jinak. Gatese sesadil z trůnu mexický telekomunikační magnát Carlos Slim Helú a IBM už "písíčka" nevyrábí. Svou počítačovou divizi firma v roce 2005 prodala čínské společnosti Lenovo.

Výsadní postavení počítačů navíc začínají ohrožovat tablety a chytré telefony, které v mnoha ohledech dokáží tradiční osobní počítač nahradit. 

V letošním roce očekává Gartner prodej přibližně 385 milionů počítačů. To je méně než očekávané prodeje chytrých telefonů, těch se má prodat 468 milionů. Tabletů se má v letošním roce prodat více než 50 milionů, většina z nich s logem nakousnutého jablka.