Internetová společnost Amazon.com má v plánu uvést na trh svůj napjatě očekávaný počítačový tablet v listopadu. Napsal to technologický blog TechCrunch. Při ceně 250 dolarů (zhruba 4300 Kč) by se mohl produkt Amazonu stát silným a mnohem levnější konkurentem dominantních tabletů iPad od firmy Apple, jejichž nejlevnější verze stojí 499 dolarů.

Zařízení má úhlopříčku displeje 18 centimetrů, co je méně než u iPadu a zhruba stejně jako u tabletu PlayBook od kanadské firmy RIM. Sloužit by mělo hlavně pro přehrávání hudby a filmů z internetu.

Podle TechCrunch, který měl údajně k dispozici testovací prototyp, na něm Amazon plánuje bezplatný přístup k internetovému stahování Amazon Prime, který nyní stojí 79 dolarů měsíčně.

Amazon agentuře Reuters tyto informace nekomentoval. Firma vstoupila na scénu malých počítačových zařízení již přístrojem Kindle, který ale funguje hlavně jako čtečka elektronických knih.

Apple zatím drtí konkurenci

Na trhu tabletů vládne iPad, jehož se za čtvrtletí prodá sedm až devět milionů, což nyní znamená asi tři čtvrtiny trhu. Konkurenční produkty od jihokorejského Samsungu a americké Motoroly jeho pozici zatím příliš neohrozily.

Hewlett Packard svůj projekt TouchPad nakonec vzdal a tento týden se tablet společnosti Sony setkal s nepříliš příznivými ohlasy.

Analytici si od tabletu od Amazonu hodně slibují, zejména pokud se splní příslib nízké ceny. Firma Forrester Research odhaduje, že jen ve čtvrtém čtvrtletí by se jej mohlo prodat pět milionů kusů. Nový tablet by se tak stal hlavním konkurentem iPadů.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru