Dvacetihodinová cesta z Prahy do Las Vegas je zajímavou sondou do skutečného rozšíření elektronických zařízení a technologií. Nejzajímavější moment cesty připravily pro cestující na CES společnosti Ford a Gogo – nabízejí zdarma 30 minut WiFi v průběhu jakéhokoliv letu do Vegas na území USA.

WiFi a živé satelitní TV vysílání na palubě letadel už je nad územím Spojených států samozřejmé, prosazují se i automaty Best Buy na prodej drobné elektroniky s cenami stejnými jako na internetu. Koupit v nich lze sluchátka, ale i tablet HTC Flyer, kompaktní fotoaparát nebo iPod.

Let z Prahy do New Yorku přinesl zajímavé zjištění – čtečky elektronických knih jako zdroj palubní zábavy (stroj Delta Airlines neměl osobní zábavní systémy, pouze sdílené obrazovky) jednoznačně převálcovaly iPad. Na jeden iPad na palubě připadaly podle hrubého propočtu tři čtečky Kindle.

Stejně časté jako čtečky byly chytré telefony, které sloužily jako kapesní konzole – iPhone v tomto případě převažoval nad Androidy. Klasickou herní konzoli jsme během letu nezaznamenali. Zato se na letišti JFK nedalo přehlédnout ais 12 iPadů ve fialových pouzdrech, které sloužily jako bezplatné internetové terminály pro cestující, kteří čekali na odlet.

Klub devítitisícového internetu

Největší radost nám ale udělalo WiFi na palubě letadla – na JFK veřejná WiFi chybí, datový roaming stojí 60 korun za 1 MB a na letišti v tranzitním prostoru není možnost koupit místní předplacenou kartu s datovými službami.

Palubní WiFi, kterou zajišťuje společnost Gogo, fungovala překvapivě spolehlivě, i když s omezením. Rychlost při použití telefonu stačila na stažení e-mailů nebo napsání příspěvku na sociálních sítích, na sledování online videa to nebylo – ani k tomu služba není určená. A rychlost načítání webových stránek byla vyšší než na iPadech na letišti.

Na notebooku už se spustilo i uvítací video (s povinným shlédnutím pro přístup k bezplatné půlhodině) a test ukázal rychlost připojení 819 kbps, tedy asi čtvrtinu toho, co je běžná rychlost ADSL přípojek. Cena připojení je 13 dolarů na jeden let nebo 35 dolarů na měsíc na letech s Delta Airlines. Pro mobilní telefony a tablety je k dispozici levnější verze za 8 dolarů na let.

Obrázky a další podrobnosti přidáme, až se dostaneme ke kvalitnějšímu připojení k internetu. Prozatím prosím omluvte sníženou technickou kvalitu příspěvků. Ale kolik článků napsaných a zveřejněných z výšky devíti tisíc metrů nad zemí jste zatím četli?

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru