Pro internetovou komunitu u nás byla určitě hlavní událostí týdne mezinárodní dohoda ACTA a odpor proti ní. Ten je víc emocionální než věcný, protože nikdo vlastně neví, jaký dopad na každodenní život na internetu bude ACTA mít. V každém případě je namířena proti pirátům, hlavně proti těm, kteří působí ve velkém a komerčně provozují servery s nelegálním obsahem. Nikdo to neříká nahlas, ale skoro všichni jsme občas jejich „zákazníky“.

Část rozladění z ACTA tedy patrně pochází i od těch, kteří se obávají, že si napříště nebudou mít kde stáhnout nový díl seriálu Sherlock. Servery s copyrightovaným obsahem stojí tak jako tak na hraně zákona, morálně obhajitelné nejsou a kdyby šlo skutečně jen o ně, nedalo by se proti ACTA říci ani ň. Dohoda, až se promítne do zákonů, prováděcích předpisů a praxe různých institucí, však může mít více dopadů, třeba další posílení DRM. Obecně se zdá, že posiluje pozici zábavního průmyslu na úkor zákazníka pod vlajkou boje proti pirátům.

Obchodní svět se rozhodně víc než o ACTA zajímal o vstup Facebooku na burzu. Facebook tento týden učinil poslední předběžný krok, když zaknihoval svůj IPO prospekt u Komise pro cenné papíry. Jestli vyjde odhad na výnos IPO ve výši 5 miliard dolarů, bude to čtvrtý nejúspěšnější vstup na burzu v dějinách — jen Visa, General Motors a AT&T Wireless získaly více. Celková tržní hodnota Facebooku se nyní odhaduje na 75 až 100 miliard, ale to se uvidí, až se trh ustálí. Mark Zuckerberg si ponechá 28 % firmy, což z něj dělá zámožného mladého muže a snadno si může dovolit pobírat plat dolar ročně dle Jobsova vzoru.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se