Už před sedmi lety fungovala hudební služba Yahoo Music Unlimited. Za devět dolarů nabízela možnost poslouchat libovolné skladby z obrovského archivu. Tento týden podobnou službu nazvanou Xbox Music spustil Microsoft jako lákadlo pro potenciální uživatele Windows 8 a telefonů se systémem Windows Phone 8. Majitelům Windows 8 nabídne Microsoft půl roku používání služby zdarma.

V Česku novinka od Microsoftu dostupná nebude. Stejně tak není v Česku oficiálně dostupná služba Spotify, která funguje na podobném principu. Za předplatné 10 dolarů umožňuje poslech hudby online i její lokální stažení do počítače nebo mobilních zařízení. Pokud ale chcete poslouchat hudbu při práci nebo prostě jen tak, možností je stále více.

Zahraničním hudebním službám se v českých podmínkách nevíce blíží často kritizovaný MusicJet. Projekt českých vydavatelství funguje podobně jako chválené zahraniční protějšky, nedostatky má ale v nabídce skladeb a v technickém zpracování aplikací pro PC i mobilní zařízení.

Největším nedostatkem proti konkurenci je absence „rozhlasových stanic na míru“ – tedy vysílání hudebních skladeb, které mají nějaký vztah ke konkrétní skladbě, umělci nebo hudebnímu albu. MusicJet nabízí pouze několik základních playlistů, jinak nutí uživatele, aby si playlisty vytvářel zdlouhavě sám.

Z pohledu většinového uživatele je však podstatná nabídka českého popu a toho, co hrají česká rádia, a tam i díky spolupráci s Evropou 2 MusicJet obstojí. Stejně tak se jako zahraniční vzory MusicJet snaží o získání exkluzivních materiálů. Aktuálně nabízí například poslech nového alba skupiny Kryštof.

V konkurenci je na tom MusicJet obstojně i s cenou. Verze služby, která zahrnuje i používání v mobilních telefonech a na tabletech, stojí 175 korun měsíčně, to je o něco méně, než 10 dolarů u zahraničních služeb. Verze pro PC bez reklam přijde měsíčně na 75 korun. Verze zdarma pak podobně jako třeba Spotify nabízí poslech z PC s reklamou.

Deezer s rádiem zdarma

Globální služba Deezer v Česku zatím není příliš aktivní, ale využívat ji Češi mohou už od počátku roku. Deezer v podstatě funguje jako Spotify. V bezplatné verzi je v Česku dostupný neomezený poslech „rádia na přání“ založeného na vybrané skladbě nebo umělci. Deezer plánuje i pro Česko také exkluzivní bezplatný obsah v podobě online přenosů koncertů a další aktivity, detaily ale zatím tisková mluvčí Deezeru nemohla potvrdit. Už nyní je ale v nabídce Deezeru například Xindl X.

V Česku je nicméně možné využít i placené služby, které umožní poslouchat libovolné skladby a alba, nejen náhodně generovaný proud hudby založený na preferované skladbě nebo albu. Za 7 eur (v podstatě stejných 175 korun jako u MusicJetu) nabídne Deezer asi 20 milionů skladeb v MP3 s datovým tokem až 320 kbps, možnost stažení písniček pro offline poslech, verze za 3,49 eura (90 korun) pak nabízí poslech libovolných skladeb a alb na PC bez reklam podobně jako placený MusicJet.

iTunes Match a cloud

Hudbu můžeme v Česku poslouchat už rok také díky iTunes. Aplikace od Applu v Česku funguje mnohem déle i s nabídkou internetových rádií, ale od loňského října Apple v Česku hudbu také prodává a nabízí relativně novou službu iTunes Match, která umožňuje poslouchat vlastní hudbu na libovolném zřízení od Applu a na PC s aplikací iTunes.

Music Match stojí 25 eur na rok (přibližně 620 korun) a umožní na servery Applu nahrát libovolné skladby (ke kterým máte autorská práva) a poslouchat je online nebo si je stáhnout k lokálnímu poslechu. Hudbu z legálních (a často i nelegálních) zdrojů ani není nutné fyzicky nahrávat, iTunes zanalyzují skladby na disku a pokud jsou skladby v databázi Applu, zpřístupní se okamžitě v nejvyšší dostupné kvalitě. Takto lze například „upgradovat“ starší zkopírovaná CD v MP3 s datovým tokem 128kbps.

Podobnou službu nabízí také Google v podobě Google Music, ta ale není z Česka běžně dostupná. Pro její získání musíte navštívit stránky music.google.com alespoň jednou pro registraci s americkou IP adresou – ať už při návštěvě USA nebo s využitím VPN. To jde i zdarma například prostřednictvím služby Tunnel Bear (vyžaduje stažení aplikace).

Internetové rádio bez omezení

Stále populární zůstává i klasický poslech internetového rádia. Platí to i díky tomu, že tuto část internetového šíření obsahu nijak zvlášť provozovatelé neomezují. I z Česka tak lze poslouchat rádia z USA nebo Austrálie. Na webu jsou stovky různých stránek s rozcestníky k zajímavým rádiům, ale nejjednodušší je použít web nebo aplikaci služby Tune In, která má ve své databázi i česká rádia – placené mobilní aplikace TuneIn Pro pak umožňují rozhlasové vysílání i nahrávat a poslouchat později.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru