Není toho moc, v čem patříme do naprosté špičky, ale v oboru počítačové bezpečnosti ano. V Česku vznikli a mají sídlo hned dva světoví výrobci antivirových programů: AVG a Avast. V kybernetickém zločinu platí, že "zlí hoši" mají před těmi "hodnými" vždycky náskok. A ten, kdo jim je nejblíže v patách, sedí v laboratořích právě těchto firem.

Státu to není moc platné, prvořadým zájmem výrobců antivirů je byznys. Na rozdíl od ruské firmy Kaspersky Lab, kde se často spekuluje o těsných kontaktech s ruskou vládou, nepřipadá u její české konkurence nic takového v úvahu. Obě mají zahraniční investory, jedna loni vstoupila na newyorskou burzu. Ale už to, že obě v Česku působí a mají tu část kvalifikovaných zaměstnanců, znamená, že tu existuje pro tento obor dobré podhoubí, akademické i personální. Jestli se NBÚ rozhodne vybudovat špičkové vládní centrum pro boj s kybernetickým zločinem, má dobrou šanci, že se mu to podaří.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?