Za prvních šest měsíců dostupnosti prodal Microsoft výrobcům počítačů a koncovým zákazníkům 100 milionů licencí nové verze svého operačního systému. Dosažení dalšího milníku oznámila Tami Reller, marketingová ředitelka Microsoftu, na firemním blogu.

Příspěvek, který má podobu rozhovoru, přinesl také další informace – 2400 zařízení certifikovaných pro běh Windows 8, 250 milionů stažení u aplikací z online obchodu Windows Store, 250 milionů uživatelů online úložiště Skydrive.com a 400 milionů uživatelů služby Outlook.com (dříve Hotmail).

Oznámená čísla ukazují, že Windows 8 zatím drží krok s Windows 7, problém je ale v dynamice. Zatímco u Windows 7 se prodeje postupem času zvyšovaly, u Windows 8 došlo ke zpomalení. Dosažení 60 milionů prodaných licencí oznámil Microsoft v lednu, tedy po méně než tří měsících od startu prodejů, ale od té doby firma prodala jen 40 milionů licencí.

Zatímco zpomalení prodejů je možné vysvětlit celkovým ochlazením trhu s PC, u počtu stažených aplikací už se pozitiva hledají těžko. Na jednu prodanou licenci Windows totiž připadá dvě a půl stažené aplikace. To je málo, při více než 60 tisících dostupných aplikací pro moderní prostředí Windows 8. Málo je to také v porovnání s rok starým počtem aplikací, které má v telefonu průměrný Američan: 41.

Zájem o Windows 8 má zvýšit inovovaná verze 8.1, kterou Microsoft chystá na polovinu roku, a také podporu vývoje aplikací pro prostředí označované dříve Metro. Firma tento týden potvrdila, že Windows 8.1 bude mít veřejně dostupnou testovací verzi, která se mezi zákazníky dostane na konci června. Na konferenci časopisu Wired to známila šéfka vývoje Windows, Julie Larson-Green, která nepřímo potvrdila i návrat tlačítka Start, když řekla, že by pro některé uživatel mohlo být přínosem, mít “Start” stále na očích.

Zajímavé zprávy přinesl počátek tohoto týdne i pro Windows Phone. Mobilní platforma Microsoftu se dočkala aplikace Hulu Plus (pouze v USA, nabízí přístup k aktuálním i archivním televizním seriálům) a Microsoft uvolnil pro Windows Phone plnohodnotnou aplikaci pro přístup k YouTube, s podporou přihlášení k uživatelskému účtu YouTube/Google.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru