Čas od času se do centra pozornosti dostane otázka, kdo vytvořil nebo změnil nějaký dokument. Nemusí to být nutně právě prezidentská amnestie, takových případů je mnoho v civilním životě i třeba v rámci policejního vyšetřování. Podobné údaje se často dají najít v metadatech dokumentu – ale není dobré jim příliš důvěřovat.

Jako příklad budeme používat DOCX dokument programu Microsoft Word, nicméně vše co je zde řečeno platí pro valnou většinu složitějších dokumentových formátů: Microsoft Office, Open/Libre Office, Adobe PDF nebo třeba i pro EXIF a IPTC metadata ve fotografiích.

Metadata v kancelářských programech

Tyto formáty kromě vlastního obsahu (textu dokumentu, obrázku…) obsahují i takzvaná metadata. Metadata jsou „data o datech“, pomocné údaje, které umožní systemizovaným způsobem určit údaje jako název dokumentu, číslo verze a datum vytvoření, nebo třeba identifikovat osobu, která dokument vytvořila nebo naposledy editovala.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru