Spotify splnilo očekávání a ještě letos začne i v České republice nabízet legální přístup do svého hudebního katalogu. Už ve čtvrtek 12. 12. ve 12 hodin zmizí ze stránek spotify.com a spotify.cz ošklivá zpráva, že služba není v naší zemi dostupná. Česko i Slovensko jsou součástí nové vlny 20 zemí, kde Spotify nabízí své služby.

Spotify na český trh vstupuje s příjemně nastavenou cenou. Měsíční neomezený přístup k hudbě bez reklamy, i s možností stažení celých alb do telefonu pro poslech bez připojení k internetu, stojí 6 eur, v přepočtu asi 165 korun. Spotify pak nabízí i variantu bezplatného on-line poslechu i z mobilních zařízení výměnou za obrazovou i zvukovou reklamu.

Původně švédská hudební služba nabídne českým uživatelům svůj kompletní katalog rozšířený i o nabídku hudby českých interpretů. V rozhovoru pro HN uvedl Przemek Pluta, obchodní ředitel Spotify pro střední a východní Evropu, že firma vstupuje na trh s přibližně 60 procenty veškeré hudební nabídky v České republice (primárně produkce velkých vydavatelství, pozn. red.), s tím, že další skladby budou přibývat tak, jak firma uzavírá licenční smlouvy s dalšími držiteli autorských práv.

Cena Spotify je nižší, než se dalo odvodit z hrubého přepočtu a ceny konkurenčních služeb. S ekvivalentem 165 korun je Spotify levnější než Deezer a Rdio, ale o 15 či 20 korun (podle kurzu eura) dražší než Google Play Music All Access, Hudba Naplno. Placenou službu je možné vyzkoušet na 30 dní zdarma. Spotify bude v první fázi přijímat platby internetovými platebními kartami, přes službu PayPal a s pomocí předplacených karet. Další platební metody budou k dispozici v následujících týdnech a měsících.

Výhodou Spotify je desktopová aplikace, podrobnější profily umělců, lepší systém žebříčků populární hudby či exkluzivní obsah. Služba má i slabší stránky, jako je horší organizace hudební knihovny a absence češtiny – česká verze aplikací by měla být podle Przemeka Pluta k dispozici v následujících týdnech.

Spotify má aktuálně 24 milionů aktivních uživatelů, více než čtvrtina z toho jsou platící zákazníci. Firma za loňský rok zaznamenala obrat ve výši 434,7 milionu eur a vytvořila ztrátu 58,7 milionu eur. V listopadu firma ale na další růst získala 250 milionů dolarů od společnosti Technology Crossover Ventures, která investovala také do Netflixu.

Nejlepší služba zdarma

Dnes firma spolu se spuštěním služby v České republice oznamuje i další rozšiřování dostupnosti Spotify. Nejvýraznější novinkou je rozšíření bezplatné služby na tablety i mobilní telefony s iOS i Androidem (a pravděpodobně i Windows Phone, kde je Spotify také dostupné, jen ředitel Spotify Daniel Ek Windows Phone v on-line prezentaci nezmínil).

Rádio podle Spotify proti konkurenci nabízí funkci náhodného přehrávání skladeb konkrétního interpreta – jiné hudební služby v bezplatné verzi cílený poslech jednoho interpreta neumožňují, nabízejí pouze on-line rádia založená na jednom interpretovi, ale v takových playlistech výrazně převažují skladby jiných interpretů.

Spotify navíc oznámilo, že jako jediná on-line hudební služba získalo práva na kompletní katalog legendární rockové skupiny Led Zeppelin.

Podrobné srovnání Spotify a Google Play Music All Access vám přineseme v průběhu čtvrtka po oficiálním spuštění služby v ČR.

Související

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každé pondělí ráno najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru