Je konec roku a všude se bilancuje ostošest. Právě proto nebudu sepisovat další výčet toho, co v informatice a digitálních technologiích hýbalo rokem 2013 — od Snowdena po bitcoiny a zpět. Už to znáte odjinud. Namísto toho jsem se rozhodl poděkovat svým malým pomocníkům — softwarovým nástrojům, které mi celý rok věrně sloužily a pomohly mi mimo jiné sepisovat tento sloupek. Třeba se vám jejich přehled může hodit jako inspirace. Některé jsou univerzální, jiné existují jen ve verzích pro Mac nebo iOS, což je hardware, který používám – neznamená to, že bych nad Windows, Androidem atd. ohrnoval nos, jen tamní situaci tak dobře neznám.

Na prvním místě pro mne rozhodně stojí Evernote (všechny platformy). Velká část toho, co dělám, spočívá ve shromažďování informací z různých zdrojů (nejen webových), jejich zpracování a ukládání na později. Evernote tohle zvládá geniálně. Pohodlně tam vložíte výstřižek z webu, naskenovanou či vyfocenou účtenku, text e-mailu i s přílohou, zvukovou nahrávku… všechno se to dá štítkovat, třídit, máte to pak k dispozici na vlastním počítači, přes webové rozhraní na jakémkoli jiném, na tabletu, v telefonu. Včetně takových vychytávek, že vyfotíte-li text, Evernote ho automaticky zpracuje pomocí OCR a umí jej pak najít. V základní verzi je zdarma, připlácíte za větší paměťovou kapacitu a některé dodatečné funkce.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru