Jestli chtěl Facebook především neutralizovat konkurenci, zeptal se mě jeden čtenář, proč koupil WhatsApp, a ne třeba Viber? Děkuji za tu otázku, čtenáři se většinou ptají osobnějším tónem a na nepříjemnější věci, třeba: kdy už zdechneš, odporná vykopávko? Odpověď nicméně neznám ani na to první, ani na to druhé. Leda snad: třeba je Viber další na řadě. Proč ne? Peněz má Facebook ještě pořád dost.

Zda je v tak důkladném zametání trhu nějaká logika? Inu, na to se snad nejlépe zeptejte přímo Marka Zuckerberga, a schválně, zda vám odpoví! Jisté je, že trh digitálních technologií — tak jako vždy — směřuje k vytváření monopolů. Když máte hodně uživatelů, musíte se chtě nechtě snažit mít ještě víc — pokud možno všechny. Jinak se sami stanete terčem někoho jiného. Zákon džungle: oběd mít, anebo obědem být. Microsoft to v době své vrcholné moci nedělal jinak, zbavoval se konkurence, ať vypadala sebeneškodněji.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • WhatsApp je největším tématem týdne a zdá se, že v tom skoro nikdo nemá jasno. To je pro komentátora výborná situace, protože může napsat, cokoli chce. Socialbakers získali velkou investici a budoucnost českého O2 by měla zajímat všechny internetové firmy.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každé pondělí ráno najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru