K nejméně podstatným, leč nejsrozumitelnějším a z hlediska široké veřejnosti nejdráždivějším otázkám kolem bitcoinů patří: kdo je Satoshi Nakamoto? (A když jsme u toho, kdo je John Galt?) Odpověď na ni – možná! – už známe díky Leah Goodmanové, reportérce časopisu Newsweek, která tajemného muže vypátrala a zevrubně to popsala. Newsweek, který se po pauze vrací k vydávání tištěné verze, to využil jako trhák, sólokapra, prostě skvělý nástroj, jak na sebe upozornit.

Nepovedlo se to tak docela a je užitečné zamyslet se nad tím, proč ne. Problém není ani tak v dodatečném zpochybnění: Nakamoto se brání a pro agenturu AP později prohlásil, že s bitcoiny nemá nic společného. Jenže – jestli si Goodmanová klíčovou část své reportáže nevymyslela – pak je těžké vysvětlit, že se jí vlastně „přiznal“. Spíš to vypadá, že si přiznání dodatečně rozmyslel. Háček je spíš v tom, že technologická komunita se na Newsweek a Goodmanovou zlobí, že Nakamota nenechaly v anonymitě (reportáž je zřetelně senzacechtivá, nátlaková a manipulativní jak vůči Nakamotovi, tak vůči čtenáři), zatímco široké veřejnosti je to celé úplně jedno. Newsweek si tak nepomohl ani u zasvěcených, ani u nezasvěcených.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru