Pokud jde o Heartbleed, napsal to přesně a srozumitelně Michal A. Valášek: vysvětlení, doporučené praktické kroky i prognózu. Dodám jen, že bychom se měli důkladně zamyslet nad skutečností, že chyba v OpenSSL existovala po dva roky a nevíme — možná se ani nikdy nedovíme — zda o ní po tu dobu někdo věděl a využíval ji. To je další velká trhlina v celkem rozšířené iluzi, že internet je silně zpětnovazební, že komunita na všechny chyby přijde rychle. Možná to tak kdysi bylo, teď je však systém už příliš velký. Stuxnetu si bezpečnostní odborníci všimli s ještě větším zpožděním (dnes se soudí, že po třech letech, ani to však není zcela jisté).

Tim Fernholz v internetovém deníku Quartz přičítá tuto zranitelnost technologické monokultuře, v níž žijeme. To není nová myšlenka, v době totální nadvlády Microsoftu se rizika všeobecného rozšíření Windows popisovala stejně. Dnes nemáme jeden operační systém, ale máme jeden internet, což je ještě horší. Zároveň však nevyhnutelné.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru