Janet Vertesiová, socioložka z Princetonské univerzity, podnikla zajímavý pokus: rozhodla se utajit před internetovým marketingem, že je těhotná. Tedy žádné zmínky na sociálních sítích (rodině a přátelům oznámila novinku dočista jako v době jeskynních lidí: ústně) a také žádné on-line hledání, tím méně nákupy položek, které by ji mohly prozradit. Výsledek? Povedlo se, ovšem za cenu nemalé námahy a času („zasloužila bych si cenu za nejkreativnější využití Toru“). Člověk bez náležitých znalostí a hlavně motivace — pro autorku byl výsledkem pěkný příspěvek na konferenci — by uspět nemohl.

Vertesiová také upozornila na významný vedlejší efekt: když její manžel kupoval dárkové poukazy Amazonu za pět set dolarů, za něž hodlali anonymně koupit kočárek, v obchodě mu sdělili, že tak velkou transakci musí hlásit úřadům. „[To, co jsme dělali,] je přesně ten druh aktivit, které vás označkují jako pravděpodobného účastníka kriminálních aktivit,“ řekla Vertesiová.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru