Alza nově prodává digitální hudbu. Ani líp ani hůř než mnozí jiní. Ani levněji ani dráž. Album z české produkce typicky stojí kolem dvou stovek, podobně jako třeba na Supraphonline a trochu méně než na iTunes — a o dost víc než měsíční prémiové členství na Spotify, což vyvolává docela velkou otázku, zda má smysl ještě dnes s tímhle byznysem začínat. Možná ano, jestli chcete mít úplně všechno, jako třeba Amazon — přátelský, všezahrnující hypermarket s digitálními technologiemi.

Rusko nově provozuje vlastní státem vlastněný vyhledávač. Jestli líp nebo hůř než jiní, to nevím, protože pro přístup na sputnik.ru potřebujete ruskou IP adresu. To jistě půjde obejít přes nějakou proxy, ale instantní služba, zdá se, zatím k dispozici není a zkoumat to víc do hloubky jsem byl líný. Prozatím je Sputnik určen primárně pro státní správu — není jasné, zda opravdu „povinně“, ale rozdíl mezi doporučením a povinností může být zanedbatelný. Výhledově zřejmě bude připraven jako domácí alternativa k systémům, za nimiž stojí potenciální staronový nepřítel. A na jejich případné blokování z jedné či druhé strany. To ale není aktuální, spíš teď Sputnik komplikuje situaci hlavně domácímu Yandexu, dosud mimořádně úspěšné firmě, na jejíž finanční budoucnost bych si teď už moc nevsadil. Nutno přiznat, že přinejmenším jméno má Sputnik dokonalé, jeho historický podtext nebude náhodný ani náhodou.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru