Turingův test prolomen! V uplynulých dnech jste si tento titulek v různých variacích mohli přečíst na mnoha místech a v mnoha jazycích. Jeho správný překlad do srozumitelné češtiny nicméně zní: „Okurková sezona začala.“ Proto se k tématu ještě jednou vraťme.

Alan Turing formuloval úlohu, kterou dnes nazýváme Turingovým testem, v roce 1950. Použil k tomu modifikaci společenské hry, která byla v té době oblíbená na večírcích pod názvem Imitátor (The Imitation Game). Je určena třem hráčům (ale nemá smysl bez publika, je to především divácká hra). Jeden z nich je muž (M), druhý žena (Ž), třetí tazatel (T). Úkolem T je identifikovat pohlaví M a Ž, přičemž jeden z nich je povinen odpovídat po pravdě, druhý smí a má tazatele libovolně mást. T samozřejmě M a Ž během hry nevidí a komunikuje s nimi „neutralizovaným“ způsobem, třeba písemně nebo přes třetí osobu. Co když, zeptal se Turing, tam místo toho lháře dáme počítač? A nebudeme se ptát na pohlaví, ale na identitu: stroj, anebo člověk?

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru