Závislost na Facebooku vás může dostat do vězení. Třeba v případě, že nedokážete bez sociálních sítí vydržet ani v případě, že právě vykrádáte dům, a zalogujete se proto z počítače, který v něm najdete. A zapomenete se odhlásit. Jako šestadvacetiletý Nicholas Wig z Minnesoty, který teď může dostat pokutu až 20 000 dolarů a strávit až 10 let ve vězení. Být jeho obhájce, snažil bych se to ovšem uhrát na nepříčetnost.
„Nepoužívejte cizí termity, kterým nerozumíte, jinak z toho bude katastrální fiakr.“ A nepoužívejte kryptografické algoritmy, kterým nerozumíte, jinak z toho taky bude průšvih. Jako třeba když město New York zveřejnilo anonymizované záznamy o všech jízdách všech taxíků za loňský rok. Bohužel „anonymizace“ probíhala tak, že čísla taxíků a poznávací značky zahashovali pomocí MD5. A protože možných čísel je jenom omezené množství, je možné snadno podniknout brute force útok a získat původní data. Kryptograficky příčetnější variantou je použít nikoliv prostý hash, ale HMAC – k hashované hodnotě přidat náhodný tajný klíč, který brute force útok učiní neprakticky náročným.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden s technologiemi Otakara Schöna
Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna
Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru