Možná neberete soukromí na síti příliš vážně — a nejspíš neberete, protože takových lidí je většina. Je to normální. Já si s tím taky nelámu hlavu nijak nadměrně, protože můj život je pro šmíráky všeho druhu nezajímavý snad s výjimkou důležitějších hesel a pinů — a ty si ohlídat dovedu. Tak tedy, nejspíš nejste paranoidní a dobře děláte. Jenže tady máme pár novinek, které nezní dobře, ať si je berete na lehkou váhu, jak chcete.
Dozvěděli jsme se například, že nejspíš je částečně kompromitován Tor. Jak asi víte, jde o anonymizační software, jehož smyslem je skrýt cestu od požadavku k jeho vyřízení, tedy například od vašeho počítače k webové stránce, na kterou se chcete dostat. Tor tuhle úlohu plní pomocí peer-to-peer sítě svých uživatelů, přes které se požadavek vícekrát přesměruje, až je prakticky nedohledatelný. V tom, co dělá, je Tor pokládán za nejlepší na světě, doporučují ho piráti i americká EFF, slouží politickým disidentům, lidem z Wikileaks, novinářům chránícím zdroje a taky zločincům, drogovým dealerům a teroristům. Jestliže v něm lze aspoň částečně ztotožnit identitu osoby s tím, co na síti dělá, je to velká rána ochraně soukromí, vezmeme-li v úvahu, jak obtížně nahraditelnou roli v ní Tor hraje.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden s technologiemi Otakara Schöna
Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna
Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru