Minilock, o němž jsme informovali v předchozích vydáních bezpečnostní svodky, je nyní ke stažení jako doplněk pro Google Chrome. Minilock se snaží maximálně zjednodušit běžným smrtelníkům používání asymetrické kryptografie, která je zatím velice komplikovaná. Blíže se na něj podíváme v připravovaném článku.
Tým výzkumníků z Technické univerzity v Eindhovenu (Holandsko) publikoval zajímavou studii, která popisuje možnosti útoku na kryptografické ECC algoritmy v případě, že použitá eliptická křivka obsahuje slabiny známé tomu, kdo ji zvolil. Téma je nejspíš nutné přeložit do češtiny (a velice zjednodušit, odborníci prominou). Na základní škole nám všem ukazovali „číselnou osu“, lineární škálu, kterou používáme pro běžnou aritmetiku. Bezpečnost většiny současných kryptografických algoritmů lze (i bez prodloužení klíče) zvýšit tím, že se výpočty budou vztahovat nikoliv k této ose, ale budou prováděny na předem definované křivce. Tvary těchto křivek jsou obecně standardizovány a některé z těch běžně používaných stanovila americká NSA a nikdo neví, na základě jakých parametrů. Tato organizace se momentálně netěší velké přízni, proto je důležité se zamyslet nad tím, jaké důsledky by mohly „vhodně“ zvolené křivky mít.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden s technologiemi Otakara Schöna
Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna
Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru