Nechávat nákup dárků na poslední chvíli je běžné, ale teď už to přece jen začíná být na pováženou. Přesto nemusíte zoufat – díky Internetu nakoupíte za pár minut, a kvalita dárku tím vůbec nemusí utrpět.

Až už mají vaši blízcí rádi hudbu, filmy, nebo knihy, nebo jsou spíš milovníci třeba videoher, online obchody a poskytovatelé služeb mají co nabídnout. Potřebujete jen platební kartu.

Hudba „po kouskách“ i „kompletně“

Darovat hudbu je dnes snadné. Nejpřímější cestu nabízí Apple (iTunes), kde můžete přímo darovat album i film, hru nebo libovolnou aplikaci

Internetový obchod s alby i jednotlivými písničkami už ale v České republice nabízí i Google (Play Store), z českých pak například Supraphone (Suprophonline), který dokonce prodává hudbu v bezztrátovém formátu FLAC. U obou ale musíte na darování jít oklikou, přes dárkový certifikát.

V Supraphonu ho alespoň můžete individuálně přizpůsobit. Na dárkové poukazy vede odkaz „Darovat toto album“ při prohlížení nabídky online obchodu – obrázek alba se potom objeví na obrázku dárkového poukazu, který obdarovaný dostane e-mailem (nebo ho můžete vytisknout). Vložené peníze však nejsou vázané na konkrétní album, takže nehrozí, že byste se netrefili.
Na stránkách vydavatelství Indies Scope pak sice „dárkové“ volby nenajdete, ale zase stačí zadat e-mail obdarovaného a odkaz ke stažení písniček mu přijde do schránky.

Lepší než jednotlivé album pak může být předplatné hudební služby, obzvlášť pokud má obdarovaný chytrý telefon (ideálně s internetem v mobilu, i když ten nutný není). Spotify a Deezer umožňují předplatné darovat na tři, šest nebo dvanáct měsíců. Rdio umožňuje nabití libovolné částky, délka předplatného je jen na vás.

Opět zklamal Google. Hudba Naplno se darem předplatit nedá, leda byste si s obdarovaným sedli ke stolu a při placení vytáhli vlastní kreditku.

Knihy i časopisy

Pěkný osobní dárek může být kniha. V České republice je mezi milovníky elektronických knih populární hlavně Kindle od Amazonu, který navíc přímo nabízí darování (potřebujete znát e-mailovou adresu, na kterém má účet obdarovaný). Alternativ je ale samozřejmě víc, testovali jsme mimo jiné eReading 4 Touch Light nebo čtečky PocketBook.

Kromě speciálních formátů, jako je Kindle, můžete knihy často koupit i jako běžné soubory PDF či ePub, které přečte každý mobil i počítač (i čtečka)

Vynechat nemůžeme ani předplatné časopisů a novin. Předplatit se obvykle dají tištěné tituly, spousta vydavatelství už navíc nabízí i elektronické verze, Hospodářské noviny a další publikace Economie nejsou výjimkou. Největší lokalizovanou nabídku má Publero, které letos v srpnu koupila Alza.cz.

Hry a software

Před týdnem jsme vám nabídli seznam nejlepších her roku – pokud chcete obdarovat hráče, možná vám pomůže při výběru.

Spoustu možností máte také při volbě obchodu. Synonymem pro online distribuce je Steam, případně obchod Origin od EA nebo Uplay Store od Ubisfotu. Starší hry najdete na Good Old Games a nové hry i zajímavé balíčky za zajímavé ceny na Humble Bundle.

Na všech těchto obchodech probíhají velké vánoční výprodeje; ceny klesají o desítky procent. A co je hlavní – všechny umožňují hru darovat.

Nehráčům můžete pořídit softwarovou výbavu. Antivirový software, předplatné Office 365 nebo jakýkoli jiný program, který by mohli chtít či potřebovat. Obvykle není problém zadat e-mail, na který po zaplacení dorazí sériové číslo a instrukce ohledně stažení. Krabičku dnes, stejně jako u her, nikdo nutně nepotřebuje.

Skoro cokoliv na poukázku

Pokud nechcete dávat nic nehmatatelného, můžete využít „dárek zoufalců“ – poukázku. Když pomineme věnování peněz (trapným převodem z účtu nebo PayPalu), můžete zkusit online koupit poukázku na nákup. Nabízí je velké online obchody i specializované firmy, jako je Skinzone s nálepkami na notebooky a telefony – minimálně podle zájmu o naší reportáž může jít o zajímavou variantu.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru