V článcích věnovaných kybernetické bezpečnosti, například v mých pravidelných bezpečnostních svodkách, se to jenom hemží různými cizími slovy, jejichž význam nemusí být laikům zcela zřejmý. Proto jsem pro vás připravil menší výkladový slovníček pojmů, s nimiž se v podobných článcích setkáte. Pro řadu pojmů neexistují ustálené české alternativy, a používají se tedy anglické termíny. Pro ty ostatní, které mají i české označení, uvádím i anglický ekvivalent.

Nelze začít jinak, než slovem hacker s jeho pohnutou historií. Obecná veřejnost má za to, že hacker je zlý počítačový útočník, který krade data, nabourává se do cizích počítačů, odpaluje na dálku jaderné střely a podobně. Tak se tento pojem také dnes často používá. Historicky je ale význam tohoto pojmu jiný. Hacker je podle něj člověk, který se vyzná v počítačích a dokáže v případě potřeby rychle dát dohromady (hack together) řešení problému. Nemusí být úplně čisté a ideální, ale bude fungovat. Takový MacGyver počítačového světa.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru