Komerční televizní vysílání v UltraHD je zatím v nedohlednu a majitelé moderních televizí s jemnými displeji musejí hledat obsah na internetu. Prvního listopadu jim má přibýt špičkový obsah od vesmírné agentury NASA. Vysílání z Mezinárodní vesmírné stanice, Hubbleova teleskopu nebo startů vesmírných raket bude dostupné bezplatně a bez regionálních omezení.

Vysílání NASA ve čtyřnásobném rozlišení ve srovnání s FullHD bude poměrně dostupné i z pohledu nároků na kvalitu připojení. Datový tok se pohybuje kolem 16 mBps, což je rychlost dostupná většině uživatelů pevného internetu v Česku, i když velká část Wi-Fi sítí a ADSL takové rychlosti nenabízí.

UtraHD kanál NASA nabídne také satelitní operátor SES na satelitech Astra, ale pouze pro Severní Ameriku. V Evropě stejný operátor nabízí ve 4K dva teleshoppingové kanály.

Nejrozšířenějším zdrojem 4K videa v Česku je YouTube, které nabízí profesionální záběry i nahrávky adrenalinových sportů z malých 4K kamerek. Omezenou nabídku filmů v UltraHD má například videopůjčovna TopFun ve spolupráci se Samsungem. Proti situaci v USA je situace tristní. Netflix, největší placená streamovací služba na světě, už nabízí stovky hodin seriálů a filmů v UltraHD, například kompletní seriály Breaking Bad, Blacklist nebo seriál z vlastní produkce Marco Polo.

Televizory se 4K rozlišením lze naplno využít při prohlížení fotografií (8 MPx a více) a hraní videoher na výkonných počítačích. V průběhu příštího roku by se měly stát běžné také Blu-ray přehrávače a filmy s podporou 4K.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru