Jenom pár týdnů zbývá do konce nabídky Microsoftu, kdy uživatelé mohou bezplatně upgradovat na Windows 10, mají-li licenci Windows 7 nebo 8. Tato nabídka skončí již 29. července 2016 a myslím si, že pro naprostou většinu uživatelů by byla hloupost jí nevyužít. Pojďme se podívat na důvody, proč byste měli upgradovat, a zmíníme též několik důvodů, kdy to přece jenom vhodné není.

Falešné obavy

Mnoho lidí má o Windows 10 velice nepřesné představy a bojí se věcí, které nejsou pravdivé. Jaké jsou nejčastější mýty o Windows 10? Spousta uživatelů se obává, že Windows 10 budou zdarma jenom po omezenou dobu a pak se za ně bude muset platit měsíční poplatek. Je pravda, že možnost bezplatného upgradu je časově omezena a – jak již bylo uvedeno výše – skončí za necelý měsíc. Nicméně v jejím rámci upgradované Windows vám zůstanou "navždy", tedy minimálně na dobu své podpory, což bude nejméně deset let od uvedení. Žádné měsíční poplatky za Windows nejsou na pořadu dne a nedávají smysl.

Většina velkých firem, Microsoft nevyjímaje, se snaží vést uživatele k využívání placených služeb svého ekosystému. Microsoft hodně tlačí Skype, OneDrive, Office 365… To všechno jsou placené služby s časovým poplatkem. Úplně stejně postupuje i Google v případě Androidu a Apple v případě OSX/iOS. Proč? Protože všichni zjistili, že základní operační systém je nutné dát "zdarma", lépe řečeno že prakticky není možné jej za peníze prodávat domácím uživatelům. Microsoft to sice ještě dělá, ale spíše z historických důvodů a tyto příjmy pro něj nejsou nijak zvlášť podstatné.

Pro řadu lidí může být výhodné nabídky Office 365 využít, protože za relativně nízkou cenu pro domácnosti získají celkem hodně služeb a Microsoft na to spoléhá. Nicméně Windows měsíčně zpoplatněné nejsou a podle názoru autora ani nikdy nebudou, protože by to pro Microsoft byla ekonomická sebevražda.

Uživatelé se obávají vysokých hardwarových nároků Windows 10. I tato obava je lichá. Minimální hardwarové nároky Windows se nezměnily od Windows 7. Je ovšem pravda, že oficiální minimální hardwarové nároky příliš nevypovídají o reálných požadavcích. V tomto ohledu mohu posloužit jenom anekdotickou zkušeností. Soudím, že mé nároky jsou podstatně větší než u běžných uživatelů - Photoshop, Premiere Pro, Visual Studio, virtuální počítače na Hyper-V – to nejsou výkonově nenáročné programy.

Donedávna jsem přitom jako svůj hlavní počítač používal ThinkPad z roku 2011, tedy pět let starý. Výkonové problémy jsem nepozoroval. V současnosti používám o něco mladší desktop, ale Core i5 z roku 2013 také nepředstavuje žádné velké "dělo". Důvodem upgradu přitom nebyl malý výkon, ale potřeba většího diskového prostoru. Windows 10 jsem nainstaloval i na osm let starý ThinkPad X200 s procesorem Core 2 Duo a 2 GB RAM a běžná kombinace Windows 10 + browser + Office na něm fungovala bez zřetelného zpomalení.

Důvodem pomalosti většiny počítačů není operační systém, ale různé podivné aplikace na něm nainstalované - zejména různé pochybné antivirové balíky předinstalované od výrobce a podobně.

Správně provedený upgrade na Windows 10 vám počítač v praxi spíše zrychlí, neboť se spousty těchto obskurních programů zbavíte. Obecně ani nemusíte mít obavy z nekompatibility hardwaru a softwaru. Pokud nemáte nějaký opravdu hodně zvláštní hardware, můžete si být jisti, že ve Windows 10 bude podporován. To samé se týká softwaru.

Dalším častým důvodem jsou obavy o ochranu soukromí. Pod dojmem nechvalně proslulého článku z ruského propagandistického serveru Aeronet si spousta uživatelů myslí, že Windows 10 je špehují na každém kroku. Tomuto mýtu jsme se již několikrát věnovali a vyvrátili ho. Windows 10 obecně nesbírají o uživateli více informací než předchozí verze. Vše lze navíc zakázat v nastavení. Více informací Windows 10 logicky sbírají ve chvíli, kdy využíváte Microsoft Account a cloudové služby jako OneDrive, Outlook.com, hlasovou asistentku Cortana a podobně. Nicméně tam je to logické, protože žádná podobná služba principiálně jinak fungovat nemůže a je na vás, zda dáte přednost vyšší míře soukromí, nebo vyššímu komfortu.

Opravdové nevýhody

Existuje jenom pár dobrých důvodů, proč byste neměli na Windows 10 upgradovat. Jeden z nich byl zmíněn již dříve, totiž pokud používáte nějaký hodně obskurní nebo speciální hardware nebo software. Na tento případ by vás měl upozornit průvodce před instalací. Pokud máte hodně slabý hardware (typicky hodně staré netbooky s Windows 7 Starter), doporučuji vám upgradovat paměť na maximální velikost, kterou váš systém podporuje. Je to investice v řádu stokorun a dopad na rychlost práce je obrovský, bez ohledu na operační systém.

Ve Windows 10 chybí Windows Media Center, tedy speciální aplikace pro přehrávání multimédií, určená především pro snadné ovládání kompatibilním dálkovým ovladačem. WMC se poprvé objevilo ve Windows XP a skončilo s Windows 7. Do Windows 8 jste si ho mohli zvlášť dokoupit za deset dolarů, ve Windows 10 nenajdete ani to. Existuje ale velké množství alternativ.

Problémem může být i nedostatek místa na disku pro provedení upgradu. Pokud nemáte k dispozici alespoň 16 GB volného místa na disku, budete potřebovat alespoň dočasně připojit externí disk nebo flashku s dostatečným místem. Není to tím, že by Windows 10 zabíraly více místa (vzhledem k novému způsobu instalace, který je úspornější, mohou ve skutečnosti zabírat méně místa), ale protože po 30 dnů udržují kopii starého OS, kdybyste se k němu chtěli vrátit.

Důvody pro upgrade

První důvodem pro upgrade je vyšší bezpečnost. Je pravda, že Windows 7 i Windows 8 jsou nadále podporované a vycházejí pro ně bezpečnostní záplaty. Nicméně bezpečnostní rizika nevyplývají jenom z opravitelných bezpečnostních chyb, ale i ze starší architektury, kterou nelze změnit a která nereaguje na nové bezpečnostní hrozby.

Ve Windows 10 je například vylepšená podpora pro ASLR a DEP, což jsou prostředky zabraňující zneužitelnosti častých chyb v programech lepší ochranou operační paměti. Nový prohlížeč EDGE zase nepodporuje binární pluginy, které jsou častým zdrojem zranitelností. Windows 10 také obsahují technologii VBS – Virtual-based Security. Zjednodušeně řečeno, kritické systémové procesy běží ve vlastním virtuálním počítači, izolovaně od zbytku systému. Vylepšeny byly i komponenty Windows Defender a SmartScreen Filter.

Výraznými změnami prošel i BitLocker, vestavěné šifrování disku. Ve Windows 10 byla přidána podpora pro XTS režim v AES, což přináší jistou ochranu proti některým typům útoků. Velmi podstatná je též ochrana proti DMA útokům. Rozhraní s Direct Memory Access (např. ExpressCard nebo Thunderbolt, ze starších IEEE1394 alias Firewire) umí z principu obejít ochranu operačního systému a tedy i šifrování disku pomocí BitLockeru nebo jiného podobného nástroje. Windows 10 tento problém řeší tím, že pokud je počítač v nebezpečném stavu (bootuje nebo je zamčený), nepovoluje připojení nových DMA zařízení. Není to stoprocentní ochrana, ale proti většině známých praktických útoků to poskytuje dostatečnou ochranu.

Windows 10 má novinek v oblasti bezpečnosti mnohem více, ale některé vyžadují specifický hardware (třeba Windows Hello a biometrické přihlašování) nebo se projeví zejména ve firemním prostředí, což je mimo téma tohoto článku. Podrobné informace najdete na TechNetu.

Instalací aktuální verze Windows také prodloužíte dobu podpory. Tedy dobu, po niž bude váš systém vylepšován a opravován. Windows jsou standardně podporovány nejméně deset let, z toho prvních pět v "mainstream" fázi podpory a dalších pět v "extended" fázi. Prvních pět let jsou opravovány veškeré chyby a produkt může být nadále vylepšován a rozvíjen (což zrovna ve Windows 10 rozhodně platí). V "extended" fázi podpory jsou dostupné jenom bezpečnostní opravy a nic jiného. Mainstream podpora Windows 7 již skončila před rokem a půl, nyní se nacházejí v "extended" fázi. Windows 10 budou podporovány v "mainstream" fázi nejméně do roku 2020, v extended fázi do roku 2025.

Mnoha lidem se nelíbí uživatelské rozhraní Windows 8. To je skutečně jistý úlet, který sice docela dobře funguje na tabletech, ale ne na běžných počítačích a noteboocích, které většina lidí s Windows používá. S Windows 8.1 si to Microsoft uvědomil a rozhraní poněkud upravil. Ve Windows 10 zašel ještě dál a uživatelské rozhraní kombinuje to nejlepší z klasických i moderních Windows. Pokud vám ve Windows 8 chybí klasická nabídka Start a podobně, Windows 10 ji přináší zpátky v ještě lepší podobě. Pokud máte zařízení 2v1, které má odpojitelnou nebo odklopitelnou klávesnici, umí Windows sám přepínat mezi "normálním" a "tabletovým" (dotykovým) režimem (přepínat lze samozřejmě i ručně).

Může se vám také hodit podpora virtuálních ploch přímo v operačním systému. Pokud máte hodně monitorů, není úplně potřeba, ale třeba na notebooku s jedním displejem je to úžasná funkce, která vám umožní zachovat pořádek ve větším množství spuštěných aplikací.

Lepší synchronizace dat a nastavení pomocí OneDrive. Pokud se přihlásíte svým Microsoft účtem, bude se většina důležitých nastavení ukládat do cloudu. Pokud budete muset počítač přeinstalovat nebo třeba dostanete nový (či jich používáte více), stačí se přihlásit tímtéž účtem a vaše nastavení se vrátí zpět. Dobrá je také lepší integrace OneDrive do systému. Pokud budete svá data ukládat do OneDrive, zajistí vám to synchronizaci mezi zařízeními, dostupnost odkudkoliv prostřednictvím webového prohlížeče a i jistou formu zálohy pro případ selhání disku.

Windows 10 má lepší vestavěné aplikace, zejména pro e-mail a kalendář. Velkému Outlooku se sice samozřejmě rovnat nemohou, ale i tak se jedná o nejpoužitelnějšího mailového klienta od dob Outlooku Express ve Windows XP. Většina běžných uživatelů sice dnes využívá pro práci s e-maily webové rozhraní, ale mailový klient je i dnes velice užitečný, třeba pokud chcete se zprávami pracovat offline.

Poslední výhodou, kterou chci zmínit, je lepší systém aktualizací. Jeho zásadní výhodou je, že nejde (civilizovanými prostředky) vypnout ani příliš odkládat. Což je sice možná poněkud otravné (když chcete něco udělat a vleze vám do toho aktualizace), ale z bezpečnostního hlediska je to funkce k nezaplacení. Podle názoru většiny bezpečnostních specialistů je včasná aktualizace softwaru nejdůležitější součástí obrany proti kybernetickým útokům. Windows 10 se navíc kvůli aktualizacím musí restartovat výrazně méně často. Pokud už ano, můžete si naplánovat, kdy se restart má odehrát, aby vás to nerušilo v práci.

#

Microsoft tvrdí, že Windows 10 jsou "nejlepší Windows vůbec". Jakkoliv je dobré být k marketingovým tvrzením tohoto typu poněkud skeptický, v tomto případě s Microsoftem souhlasím. Vývojáři odvedli na Windows 10 opravdu pořádný kus práce a postavili opravdu dobré základy. Windows 10 se nejspíš zařadí po bok Windows XP a Windows 7 mezi ty opravdu povedené verze. Proto vám doporučuji s upgradem nečekat a nepropást šanci k bezplatnému vylepšení vašeho počítače. Ostatně, pokud se vám Windows 10 nebudou líbit, můžete se do třiceti dnů vrátit k předchozí verzi, tak proč jim nedat šanci?