Patrně jste již slyšeli o projektu levného mikropočítače Raspberry. A možná jste slyšeli i o Raspberry Pi Zero, který je ještě menší a ještě levnější. Raspberry Pi Zero má ovšem dvě zásadní nevýhody. Za prvé nemá v základu žádnou možnost síťové konektivity – když chcete počítač připojit do sítě, potřebujete USB síťovou nebo wi-fi kartu a OTG redukci. Za druhé je téměř nemožné jej koupit, protože zájem trvale převyšuje výrobní kapacitu.

Alespoň první problém populárního mikropočítače určeného pro školy, kutily a začínající programátory řeší novinka Raspberry Pi Zero W (Wireless). V malém balení už není jen počítač, který může pohánět roboty nebo třeba provozovat meteostanici, ale také zařízení, které umí bezdrátově komunikovat přes wi-fi nebo prostřednictvím Bluetooth.

Raspberry Pi Zero WIreless a další mikropočítače
Raspberry Pi Zero Wireless (zcela vpravo) vedle, zcela vlevo čínský Orange Pi, vedle něj klasické Raspberry Pi 3. Foto: Michal Altair Valášek

Zdá se také, že Zero W bude také o něco lépe dostupné. Zatímco se první Zero vyprodalo prakticky okamžitě, Zero W je i několik dnů po uvedení k mání. Nové "W" je totiž o fous dražší. O fous v absolutních číslech, ale relativně stojí dvojnásobek: místo pěti deset dolarů.

Ethernetový konektor nadále chybí, ale to je logické – hlavní předností tohoto modelu jsou jeho minimální rozměry, 65 x 30 x 5 mm, a síťový konektor je velmi rozměrná součástka, zpravidla největší, jakou mikropočítače mají.

Hardwarové parametry najdete v následující tabulce. Pro porovnání a kontext jsem do ní zahrnul kromě předchozího RPi Zero i tradiční "velké" Raspberry Pi 3 a méně známý počítač Orange Pi Zero.

Model Orange Pi Zero Raspberry Pi 3 Raspberry Pi Zero Raspberry Pi Zero W
Rozměry 52 x 46 x 17 mm 85 x 56 x 20 mm 65 x 30 x 5 65 x 30 x 5
Váha 26 g 45 g 9 g 9g
SoC AllWinner H2+ BCM2837 BCM2835 BCM2835
Procesor ARM Cortex-A7 ARM Cortex-A53 ARM1176JZF-S ARM1176JZF-S
Frekvence 1200 MHz 1200 MHz 1000 MHz 1000 MHz
Architektura ARM 64 bit ARM 64 bit ARM 32 bit ARM 32 bit
Počet jader 4 4 1 1
RAM 256 MB
512 MB
1 GB 512 MB 512 MB
USB 1x USB 2.0
(2x na pinech)
4x USB 2.0 1x MicroUSB 1x MicroUSB
Grafický výstup Composite (pins) HDMI, composite MiniHDMI MiniHDMI
Síť 10/100 Mbit/s 10/100 Mbit/s    
Bluetooth   4.1, BLE   4.1, BLE
wi-fi 802.11n 802.11n   802.11 b/g/n
Cena $ 7 (256 MB)
$ 9 (512 MB)
$ 35 $ 5 $ 10

Pomeranče z Číny

U Orange Pi Zero se ještě trochu zastavíme, protože pro řadu scénářů je Raspberry Pi Zero velkým konkurentem. Jde o čínský model, který vydatně konkuruje cenou (7 dolarů za verzi s 256 MB a 9 dolarů za verzi s 512 MB) a oproti RPi Zero nabízí v základu wi-fi, jeden plnohodnotný USB 2.0. konektor a plnohodnotný 100 Mbit Ethernet (U RPi je Ethernet připojen interně přes USB, což jej zpomaluje). Orange Pi Zero má výkonnější procesor (rychlejší, čtyřjádrový, 64-bitový), ale i s ohledem na přítomnost USB a RJ45 konektoru je větší, protože se tam musí vejít ten konektor.

Zásadní výhodou je, že zatímco Raspberry Pi Zero se ve větším množství špatně shání, Orange Pi Zero vám dodají v libovolném množství obratem. Díky nízké ceně pak menší zásilky projdou celnicí bez povšimnutí, protože se snadno vejdou do bezcelního limitu. Orange Pi Zero ovšem nemá HDMI ani jiný běžný grafický výstup (má jen analogový grafický výstup na pinech) a je tedy omezen v zásadě jen na "headless" aplikace. 

Lepší možnosti připojení

Nové Raspberry Pi Zero se od předchozí verze liší jenom tím, že má navíc wi-fi a Bluetooth, ostatní parametry zůstávají stejné. Pořád je jedná o malou placičku s nízkým odběrem, na které můžete rozběhnout Linux, případně další operační systémy. Jako úložiště slouží MicroSD karta. Deska má dva MicroUSB konektory. Jeden z nich slouží pouze k napájení (je označen PWR) a druhý z nich je klasické USB OTG, přes redukci a hub k němu můžete připojit klávesnici, myš, USB síťovou kartu, cokoliv. Posledním standardním konektorem je MiniHDMI, kde můžete s patřičným kabelem či redukcí připojit monitor.

raspberry pi zero wireless na oficiálním snímku
Raspberry Pi Zero Wireless na oficiálním snímku Foto: Raspberry Pi Foundation

Kromě běžných konektorů má RPi Zero ještě dva ne zcela běžné způsoby připojení dalších zařízení. K dispozici je speciální páskový konektor pro připojení kamery (která je s oficiální cenou 20 USD několikanásobně dražší než vlastní počítač) a čtyřicet prokovených dírek na okraji desky. Ty slouží k napájení pinů, přes které lze připojit další příslušenství.

Typické využití Raspberry Pi Zero W bude podobné jako u předchozích modelů: jako vestavěný řídící počítač pro další projekty. Může řídit robota, dron, digitální kameru, která vyrábí animované GIFy, řídící jednotku pro skleník, retro herní konzoli a celou řadu dalších věcí u kterých možnost bezdrátové komunikace dává smysl. Pi Zero nemá jako cílovou skupinu profesionální průmyslové využití, ale spíš koníčkáře a bastlíře.

Pro profesionální využití existuje jako alternativa ke zmíněným produktům takzvaný Compute Module, což je "velké" Raspberry Pi 3 v SODIMM formátu, tedy ve velikosti notebookových paměťových modulů. Podporu pro ně má třeba NEC ve své řadě displejů pro zobrazování reklamy nebo informačních cedulí. Kutilové a hračičkové však dostupnější Raspberry Pi Zero jednoznačně ocení. Deset dolarů nebo liber je zanedbatelná částka a pro jejich projekty nabízí plnou sílu Linuxu s hromadou GPIO portů – a nyní nově i s wi-fi a Bluetooth.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru