Umělá inteligence možná jednou ošálí i FaceID od Applu. Vědci z laboratoře pro počítačové vidění Nottinghamské univerzity vytvořili systém, který si překvapivě dobře poradí s vytvořením 3D rekonstrukce tváře z obyčejné fotografie. Systém funguje u čelních snímků i u poloprofilu.

K vytvoření 3D modelu je běžně nutné velké množství fotografií z různých úhlů. Experiment vědeckého týmu pod vedením Aarona S. Jacksona našel jiný způsob. Vytvořil umělou inteligenci, která to zvládne z jediné fotografie. Využívá přitom strojové učení. Tým vědců shromáždil velký počet 3D modelů a fotografií a nechal umělou inteligenci najít vztahy mezi rysy na fotografiích a 3D modely.

Výsledek si můžete vyzkoušet sami na stránkách univerzity. Nutná je ale trpělivost kvůli velkému zájmu o tento vědecký projekt. Nám se povedlo systém vyzkoušet asi po 20 minutách čekání a zkoušení. Nebo si můžete stáhnout potřebný kód a vytvořit demo vlastní.

Po vytvoření vlastní 3D tváře si výsledný soubor můžete stáhnout a dále zpracovat, například přímo ve Windows 10 v aplikaci 3DBuilder, odkud lze „masku“ přímo vytisknout na 3D tiskárně.

Tuto technologii bude možné využít například ve videohrách k vytvoření vlastní postavy. Bude to fungovat lépe než předchozí pokusy například ve starších dílech NHL. 3D model tváře by mohl teoreticky ošálit i 3D skenování obličeje, které využívá Apple k zabezpečení iPhonu X.

 

Zatím jste si přečetli 90 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru