Majitelé domácích zvířat často věnují obrovské množství peněz a času na záchranu svých zraněných chovanců. Není neobvyklé, že odmítnou utracení psa nebo kočky s ochrnutýma nohama, například v následku srážky s automobilem. Český start-up AnyoneGo letos začal vyrábět na 3D tiskárnách vozíky, které postiženým zvířatům umožní chodit nebo i honit veverky.

AnyoneGo tento týden na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně představila inovovanou verzi vozíku AniGo (Animals Go). Proti původní verzi, která pracovala s upevněním psa nebo kočky s ochrnutýma nohama, umožňuje i použití u zvířat s amputovanými zadními končetinami. Firma zároveň pracuje i na variantě pro mazlíčky s postižením obou levých či obou pravých končetin.

Vozíky vznikající na 3D tiskárnách Ultimaker jsou podle výrobce unikátní v globálním měřítku. AniGo nemá přímou konkurenci, ale o první 3D tištěnou pomůcku pro postižená zvířata nejde. Asi nejznámější je projekt FiGo kanadské designérky Rickee. Jednoduchý a bezplatně dostupný projekt ale používá jako hlavní konstrukční prvek akrylátové tyče a kolečka z in-line bruslí, z 3D tiskárny jsou pouze spojovací prvky. To zároveň zjednodušuje a zlevňuje stavbu vozíku.

AniGo proti tomu vzniká téměř kompletně pomocí 3D tisku. Výroba jednoho vozíku zabere asi 90 hodin strojového času. Mimo 3D tisk výrobce nakupuje například pneumatiky koleček z kaučuku nebo ložiska. Proti nekomerčnímu projektu FiGo je na úplně jiné úrovni design, který je navíc možné upravit – zákazníci si mohou vybrat různé barevné kombinace a prostřednictvím 3D tisku lze vozík i označit nápisy, například jménem psa nebo telefonním číslem majitele.

Vedle klasických plastů nabízí AnyoneGo tisk s využitím uhlíkových vláken, díky nimž jsou vozíky odolnější. I základní materiál je ale odolný a zároveň lehký. Cena vozíku tištěného na míru konkrétnímu zvířeti je srovnatelná s nejznámější značkou klasických psích invalidních vozíků K9 Cart. Pro malá plemena stojí vozík v základním provedení 12 490 korun, pro střední plemena je to o 3500 korun více a pro velká plemena začíná cena na dvaceti tisících.

Jak spokojený může být pes s ochrnutýma zadníma nohama díky i obyčejnému vozíku, ukazuje například fenka stafordšírského bulteriéra Hailie, která ochrnula na konci roku 2015.