Amazon před rokem a půl představil čtečku Kindle Oasis s netradičním designem a názvem, který lákal k představě, že si čtečku budete moci vzít i do vany. Oasis i v našem redakčním testu ukázala, že jde o zatím nejlepší čtečku elektronických knih na světě, ale vodotěsná nebyla. Druhá generace ale toto opomenutí napravila a přidala i něco navíc.

Kindle Oasis v druhé verzi se změnila na první pohled. Vyrostla o pár centimetrů, aby se do ní vešel 7“ elektronický papír prosvětlený dvanácti LED zdroji světla. I přes větší rozměry a baterii je ale jen o šest gramů těžší, váží 194 gramů. Tělo čtečky už nemá měkčenou plastovou úpravu, místo toho se chlubí hliníkem. To ale může být v praxi trochu problém, zejména pokud uživatelé vezmou Amazon za slovo a vyrazí s novou verzí Kindle Oasis k moři nebo k bazénu.

Druhá generace čtečky Kindle Oasis je vodotěsná

Voděodolnost Kindle Oasis je na vyšší úrovni než u nejlepších mobilních telefonů. Nese sice označení IPX8 jako například Galaxy Note 8, ale Amazon slibuje, že čtečka vydrží v hloubce 2 metry po dobu jedné hodiny. Platí to ale pouze pro sladkou vodu. Amazon ale vysvětluje, že Kindle Oasis je navržená tak, aby vydržela i kontakt s chlorovanou vodou v bazénu nebo se slanou mořskou vodou. V případě namočení do bazénu nebo kontaktu s mořskou vodou mají uživatelé čtečku opláchnout pod tekoucí vodou a nechat uschnout.

Větší, rychlejší a šikovnější

Vedle možnosti Kindle Oasis vykoupat se nový model může chlubit lepší výbavou. Elektronický papír má už zmíněnou větší úhlopříčku. Na jednu stránku se tak vejde o 30 procent více textu. Ještě zajímavější je možnost obrátit „barevnost“ čtečky a ukazovat bílé písmo na černém podkladu. To je pro lidské oko příjemnější způsob čtení. Amazon kvůli tomu musel údajně vyvinout vlastní úpravy klasické technologie elektronického papíru.

Amazon vylepšil také rychlost otáčení stránek, ne o moc, ale už první Oasis byla velmi rychlá, a to i přesto, že má čtečka vyšší rozlišení – jemnost papíru totiž zůstává na stejné úrovni 300dpi jako u ostatních čteček Kindle s výjimkou základního modelu, který má poloviční rozlišení. Dvojnásobná je také kapacita úložiště, 8 GB. K dispozici je také model se 32 GB prostoru. Tu využijí zejména audioknihy.

Proti původnímu modelu má totiž letošní Oasis schopnost přehrávat audioknihy. Nečekejte ale klasický sluchátkový konektor, o přenos zvuku se stará Bluetooth. Přehrávání zvuku je nicméně omezené pouze na audioknihy Audible, což je služba patřící Amazonu. Zatímco do Kindlu není problém dostat české e-knihy (snad všichni čeští prodejci nabízejí podporu formátu Mobi), u audioknih to podle dostupných informací nepůjde. Technické parametry uvádějí pouze podporu formátu AAX, nikoliv standardní MP3 jako starší modely čteček od Amazonu.

Druhá generace čtečky Kindle Oasis je vodotěsná

Cena nižší, přesto nedostupná

Luxusní Kindle přijde v základní verzi na 230 eur, tedy šest tisíc korun. Verze se 32 GB paměti stojí asi o 700 korun více. Čtečka tak je levnější než loňský model, a to proto, že v balení není kožený kryt. Ten u původní verze jednak chránil elektronický papír, ale hlavně dodával energii, do tenké čtečky s původními rozměry se totiž nevešla baterie s výdrží odpovídající ostatním modelům.

Nejhorší zpráva o Kindle Oasis se netýká výbavy nebo chybějícího českého prostředí. Amazon bohužel vůbec nepočítá s českými zákazníky. Z německého Amazonu lze objednat klasický Kindle, Kindle Paperwhite i Kindle Voyage, ale Oasis na českou adresu objednat nelze. Naopak z britské verze e-shopu Kindle do Česka pošlou, ale zásilka vyjde o 800 korun dráž než při koupi v Německu. (za informaci o dostupnosti z UK děkujeme Filipu Laukovi)

Test: Vyzkoušeli jsme Kindle Oasis, luxusní čtečku knih vázanou v kůži
Test_Vyzkouseli_jsme_Kindle_Oasis_luxusni_ctecku_knih_vazanou_v_kuzi.jpg